https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_e5ff7b568081816b88517a6e9_o.jpg
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC (ADY) sərnişin məmnuniyyətinin təmin edilməsi məqsədilə iyunun 15-dən Bakı–Ağstafa–Bakı istiqamətində hərəkət edən sürətli qatarların marşrutunu Qazax stansiyasına qədər uzadacaq.
Bilet satışına 5 iyun tarixindən start verilib. Bakı–Qazax–Bakı marşrutu üzrə ilk dəfə “Stadler Rail Group” şirkətinin istehsalı olan birmərtəbəli müasir qatarlar hərəkət edəcək.
Sərnişinlər Bakıdan Qazaxa 2019-cu ilin dekabr ayınadək fəaliyyət göstərən qatarla 8 saat 25 dəqiqəyə çatdırılırdısa, artıq bu məsafə 5 saat 36 dəqiqəyə qət olunacaq.
Marşrut üzrə dinamik qiymət siyasəti tətbiq olunacaq və Bakıdan Qazaxa kimi bir istiqamətə standart sinif yerlərə minimum gediş haqqı 16.20 AZN təşkil edəcək.
Biletləri dəmiryol kassalarından, “ADY Mobile” tətbiqindən və ya ADY-nin rəsmi saytından (https://ticket.ady.az) əldə etmək mümkündür.
ADY Bakı–Qazax–Bakı marşrutu üzrə qatarların təhlükəsiz və fasiləsiz hərəkətinin təmin olunması məqsədilə dəmir yollarının Ağstafa–Qazax sahəsində əsaslı təmir və yenidənqurma işləri həyata keçirib. Belə ki, Bakı–Qazax dəmiryol xəttində enerji, rabitə-işarəvermə sistemlərinin layihələndirilməsi işləri yerinə yetirilib. Həmçinin Qazax stansiyasının binasında təmir işləri aparılıb, gözləmə zalı yenilənib.
Bakı–Qazax–Bakı marşrutunun istismara verilməsi nəticəsində sərnişin daşımalarında nəzərəçarpacaq artım proqnozlaşdırılır. İlkin qiymətləndirmələrə əsasən, bu marşrut üzrə illik əlavə 10 000-ə yaxın sərnişinin daşınacağı gözlənilir.
Bakı–Ağstafa marşrutunun Qazaxa qədər uzadılması bu istiqamətdə səfər edən və həmin bölgədə yaşayan insanların nəqliyyat tələbatına cavab verəcək. Bununla Qazax rayonunun əhalisi də daha rahat, təhlükəsiz və sərfəli səyahət imkanı əldə edəcək.
Azərbaycanın bütün regionlarını sərnişinləri üçün əlçatan etməyi, xidmət coğrafiyasını genişləndirməyi hədəfləyən ADY sərnişindaşıma xidmətinin davamlı olaraq yüksəldilməsi üçün müasir yanaşmalar tətbiq edir, həmçinin pandemiyadan öncə mövcud olmuş marşrutları mərhələli şəkildə bərpa edir. 2023-cü ildə Bakı–Gəncə–Bakı marşrutunun Ağstafaya qədər uzadılması, ilk dəfə olaraq Qəbələyə sürətli qatarlarla sərnişindaşımanın təşkili, 2024-cü ildə yeni qatarların xəttə buraxılması, Bakı–Ağstafa–Bakı marşrutu üzrə reyslərin artırılması, Ləki və Ucar stansiyalarına dayanacaq verilməsi, bir sıra stansiya və dayanacaqlarda, rayonlararası istiqamətlərdə hərəkət edən qatarlarda pulsuz “Wi-Fi” xidmətinin aktivləşdirilməsi, loyallıq proqramı və dinamik qiymət siyasətinin tətbiqi, 2025-ci ilin əvvəlində isə Bakı–Balakən–Bakı marşrutu üzrə sərnişindaşımanın bərpası və bütün bunların nəticəsi olaraq 2024-cü ildə rekord sayda – 8,5 milyon sərnişin daşınması ADY-nin sərnişindaşıma sahəsinin inkişafına, müştəri məmnuniyyətinin artırılmasına xüsusi diqqət yetirdiyini göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_e5ff7b568081816b88517a6e9_o.jpg
В целях обеспечения удовлетворенности пассажиров ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД) с 15 июня продлевает маршрут скоростных поездов Баку–Агстафа–Баку до станции Газах.
Продажа билетов началась с 5 июня. По маршруту Баку–Газах–Баку впервые будут курсировать современные одноэтажные поезда производства компании «Stadler Rail Group».
Если прежде пассажиры добирались на поезде из Баку в Газах за 8 часов 25 минут (в декабре 2019 года рейсы в этом направлении были отменены), то теперь это расстояние будет преодолеваться за 5 часов 36 минут.
На маршруте применяется динамическая ценовая политика, минимальная стоимость проезда в одну сторону из Баку в Газах в классе стандарт составит 16.20 AZN.
Билеты можно приобрести в железнодорожных кассах, в мобильном приложении ADY Mobile или на официальном сайте АЖД (https://ticket.ady.az).
С целью обеспечения безопасного и бесперебойного движения поездов по маршруту Баку–Газах–Баку АЖД капитально отремонтировала и реконструировала железную дорогу на участке Агстафа–Газах. На железнодорожной линии Баку–Газах, в частности, были осуществлены проектные работы по налаживанию систем энергоснабжения, связи и сигнализации. Также отремонтировано здание станции Газах, обновлен зал ожидания.
С вводом в эксплуатацию маршрута Баку–Газах–Баку прогнозируется ощутимый рост пассажирских перевозок. По предварительным оценкам, ожидается перевозка дополнительно около 10 000 пассажиров в год по этому маршруту.
Продление маршрута Баку–Агстафа до Газаха удовлетворит транспортные потребности людей, путешествующих в этом направлении и проживающих в данном регионе. Тем самым, жители Газахского района обретут возможность более комфортных, безопасных и выгодных путешествий.
Стремясь расширить географию услуг и сделать все регионы Азербайджана доступными для пассажиров, АЖД применяет современные решения для постоянного повышения качества пассажирских перевозок, а также поэтапно восстанавливает существовавшие до пандемии маршруты. Продление маршрута Баку–Гянджа–Баку до Агстафы в 2023 году, организация никогда прежде не выполнявшихся пассажирских перевозок в Габалу скоростными поездами, ввод в строй новых поездов в 2024 году, увеличение рейсов по маршруту Баку–Агстафа–Баку, назначение остановок на станциях Ляки и Уджар, активация бесплатного Wi-Fi на ряде станций, остановок и в поездах внутреннего сообщения, внедрение программы лояльности и динамической ценовой политики, а также восстановление пассажирских перевозок по маршруту Баку–Балакен–Баку в начале 2025 года, и как результат всего этого – рекордное число – 8,5 млн перевезенных в 2024 году пассажиров, – все это свидетельствует об особом внимании АЖД к развитию отрасли пассажирских перевозок и повышению удовлетворенности клиентов.