“Tarix Elmi-Tədqiqat Klubu” VI Beynəlxalq elmi konfransda təmsil olundu
“Tarix Elmi-Tədqiqat Klubu” VI Beynəlxalq elmi konfransda təmsil olundu “Tarix Elmi-Tədqiqat Klubu” VI Beynəlxalq elmi konfransda təmsil olundu
Bakı Ali Neft Məktəbinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Tarix elmi-tədqiqat klubu” “Səyahət və Turizm: Mədəni İrs” mövzusunda keçirilmiş VI Beynəlxalq Elmi Konfransda uğurla iştirak edib.
Klubun rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Pərvin Ahənçi və Biznesin idarə edilməsi fakültəsinin III kurs tələbələri - Çingiz Məmmədov, Nubar Həsənquliyeva və Qüdrət Abbaslı “Viranələrdən dirçəlişə: Qarabağda turizm dinamikasının yüksəlişində bərpa olunmuş abidələrin rolu” mövzusunda elmi təqdimatla çıxış ediblər.
Təqdimatda ilk dəfə olaraq Azərbaycan tarix elmi sahəsində yaradılmış unikal “Qarabağın maddi-mədəniyyət abidələri” məlumat bankının innovativ təhlili təqdim olunub. Məruzədə işğaldan azad edilmiş Şuşa, Ağdam, Laçın və Füzuli şəhərlərində aparılan bərpa işlərinin turizm infrastrukturunun dirçəlişinə və mədəni irsin qorunmasına təsiri geniş şəkildə araşdırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_574469f639b78828c68c6706e_o.jpg
The Historical Research Club of Baku Higher Oil School (BHOS) successfully participated in the VI International Scientific Conference on “Travel and Tourism: Cultural Heritage”.
The head of the Club, Doctor of Historical Sciences, Associate Professor Parvin Ahanci and third-year students of the Business Administration specialty Chingiz Mammadov, Nubar Hasanguliyeva and Gudrat Abbasli delivered a scientific presentation on the topic “From Ruins to Revival: The Role of Restored Monuments in the Rise of Tourism Dynamics in Karabakh”.
The presentation provided an innovative analysis of the unique data bank “Material and Cultural Monuments of Karabakh”, created for the first time in the field of Azerbaijani historical science.
The speakers also provided detailed information on how the restoration work carried out in the liberated cities of Shusha, Aghdam, Lachin and Fizuli contributes to the revival of tourism infrastructure and the protection of cultural heritage.