“AzerGold” QSC və RİİB Daşkəsəndə ekoloji tədbirlər keçirib
“AzerGold” QSC və RİİB Daşkəsəndə ekoloji tədbirlər keçirib “AzerGold” QSC və RİİB Daşkəsəndə ekoloji tədbirlər keçirib
“AzerGold” QSC və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) təşkilatçılığı ilə Daşkəsən rayonunda 5 İyun – Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Gününə həsr olunmuş “Təbiətə qayğı missiyamızdır!” devizi altında təlim və təmizlik aksiyası keçirilib.
Ətraf mühitin mühafizəsi, tullantıların düzgün idarə olunmasının təşviqi və ictimaiyyətin bu sahədə maarifləndirilməsi məqsədilə təşkil edilən tədbirlərdə QSC-nin əməkdaşları və RİİB könüllüləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə Gəncə-Daşkəsən iqtisadi rayonunun ən böyük su hövzələrindən biri olan Qoşqarçayın Daşkəsən rayonunun Quşçu kəndindən keçən hissəsində plastik çirklənmənin ətraf mühitə təsirlərinə dair maarifləndirici təlim keçirilib. Təlim zamanı ətraf mühitin çirkləndirilməsinin qarşısının alınması, tullantıların təkrar emalı ilə təbiətin mühafizəsinə və ekoloji balansın saxlanılmasına töhfə verilməsi istiqamətində məruzələr dinlənilib.
Daha sonra tədbir iştirakçıları tərəfindən Qoşqarçayın sahilləri boyu, təqribən 2 hektara yaxın meşə ərazisi plastik, polietilen, metal, şüşə, kağız, karton və digər tərkibli tullantılardan təmizlənib. Yığılmış tullantılar çeşidlənərək, təkrar emala yönəldilib. Eyni zamanda aksiya iştirakçıları Daşkəsən şəhərinin mərkəzi küçələrinə yeni tullantı konteynerləri yerləşdiriblər.
Qeyd edək ki, “AzerGold” QSC ölkəmizin dağ-mədən sənayesini uğurla təmsil edən dövlət şirkəti olaraq, ekoloji məsələlərə xüsusi önəm verir. QSC hasilat və istehsalat proseslərini yerli və beynəlxalq ekoloji standartlara uyğun həyata keçirməklə yanaşı, regionlarda mütəmadi ekoloji layihələr təşkil edir. Hər il QSC-nin təşəbbüsü ilə ağacəkmə, yaşıllaşdırma və təmizlik aksiyaları həyata keçirilir.
Xatırladaq ki, Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü 1972-ci ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən təsis olunub. BMT-nin Ətraf Mühit Proqramı (UNEP) tərəfindən “Plastik çirklənmənin həlli yolları” bu ilin mövzusu seçilib. Mövzu çərçivəsində plastik tullantıların azaldılması və təkrar emalın təşviqi məqsədilə “#BeatPlasticPollution” kampaniyası həyata keçirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_225a41d14cae0783f75237911_o.jpg
ЗАО “AzerGold” и Общественное объединение “Региональное развитие” (RİİB) провели в Дашкесанском районе обучающую и очистительную акцию под девизом “Забота о природе — наша миссия!”, приуроченную к 5 июня — Всемирному дню охраны окружающей среды.
Сотрудники ЗАО и волонтеры RİİB приняли участие в мероприятиях, организованных в целях охраны окружающей среды, пропаганды правильного управления отходами и просвещения общественности в этой области.
Вначале был проведен обучающий тренинг по влиянию пластикового загрязнения на окружающую среду на участке реки Гошгарчай, одного из крупнейших водоемов Гянджа-Дашкесанского экономического района, протекающего через село Гушчу Дашкесанского района. В ходе тренинга были заслушаны доклады о предотвращении загрязнения окружающей среды, содействии охране природы и сохранении экологического равновесия путем переработки отходов.
Далее участники мероприятия очистили около 2 гектаров лесных угодий вдоль берегов реки Гошгарчай от пластика, полиэтилена, металла, стекла, бумаги, картона и других отходов. Собранные отходы были отсортированы и отправлены на переработку. В то же время участники акции установили новые мусорные контейнеры на центральных улицах города Дашкесан.
Следует отметить, что ЗАО “AzerGold”, как государственная компания, успешно представляющая горнодобывающую промышленность нашей страны, уделяет особое внимание вопросам экологии. Помимо внедрения своих производственных и производственных процессов в соответствии с местными и международными экологическими стандартами, ЗАО регулярно организует экологические проекты в регионах. По инициативе ЗАО ежегодно проводятся акции по посадке деревьев, озеленению и уборке территорий.
Следует отметить, что Всемирный день окружающей среды был учрежден Генеральной Ассамблеей ООН в 1972 году. Программа ООН по окружающей среде (ЮНЕП) выбрала темой этого года “Решения по борьбе с загрязнением пластиком»”. В рамках темы реализуется кампания “#БойЗагрязнениюПластиком”, направленная на сокращение пластиковых отходов и продвижение переработки.