Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Dəmir Yolları” (ADY) Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) 5 iyun – Ümumdünya Ətraf Mühitin Mühafizəsi Günü münasibətilə BDU tələbələri üçün infosessiya keçirib.
Tədbir gənc nəslin ekoloji şüurunun artırılması və “yaşıl nəqliyyat” sahəsində maarifləndirilməsi məqsədilə təşkil edilib.
BDU-nun Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin dekanı Akif Ağbabalı son illər ölkəmizdə müxtəlif təşkilatlar tərəfindən ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində həyata keçirilən innovativ layihələrdən danışaraq, bu istiqamətdə ADY-nin xüsusi payının olduğunu bildirib. O, Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsi ilə ADY-nin əməkdaşlığının uğurla davam etdiyini, mütəmadi infoekskursiya və infosessiyalar təşkil olunduğunu vurğulayıb.
ADY-nin Ətraf mühitin mühafizəsi şöbəsinin müdiri Humay Abdullayeva nəqliyyatın ətraf mühitə təsiri və dəmir yollarının ekoloji üstünlükləri, nəqliyyat sektorunun istixana qazı emissiyalarındakı rolu, Azərbaycanda dəmir yolunun dekarbonizasiya potensialı, iqlim dəyişikliyinə qarşı emissiyaların azaldılması, ADY-nin Biləcəri yuyucu-buxarlayıcı sahəsində həyata keçirilən innovativ yeniliklər barədə təqdimat edib. O, alternativ enerji mənbələrindən istifadənin tətbiqi, elektrikləşdirilmiş nəqliyyat infrastrukturunun genişləndirilməsi, dəmir yolu nəqliyyatında kağız tullantıların azaldılması, tullantıların idarə olunması, ISO 14001: 2015 standartının tətbiqinin fayda və üstünlükləri haqqında da iştirakçıları məlumatlandırıb.

Закрытое акционерное общество (ЗАО) «Азербайджанские железные дороги» (АЖД) в связи с 5 июня - Всемирным днем окружающей среды провело информационную сессию для студентов Бакинского государственного университета (БГУ).
Говоря об инновационных проектах, реализуемых в сфере охраны окружающей среды в стране, декан факультета экологии и почвоведения БГУ Акиф Агбабалы отметил, что АЖД занимает особое место в этом направлении. Он подчеркнул, что сотрудничество между факультетом и АЖД успешно продолжается, регулярно организуются информационные экскурсии и информационные сессии.
Заведующая отделом охраны окружающей среды АЖД Хумай Абдуллаева выступила с докладом о влиянии транспорта на окружающую среду и экологических преимуществах железных дорог, роли транспортного сектора в выбросах парниковых газов, потенциале декарбонизации железных дорог в Азербайджане, снижении выбросов в противовес изменению климата и инновациях в Баладжарском скруббере-испарителе АЖД. Она также проинформировала участников о внедрении альтернативных источников энергии, расширении электрифицированной транспортной инфраструктуры, сокращении отходов бумаги на железнодорожном транспорте, управлении отходами, а также о преимуществах и выгодах внедрения стандарта ISO 14001:2015.