https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_98855c5e5975e082b6b543e50_o.jpg
AccessBank-da yeni struktur dəyişiklikləri baş verib. 1 iyun 2025-ci il tarixindən etibarən Elgin Cümşüdov bankın Baş Satış İnzibatçısı vəzifəsinə təyin edilib.
Elgin Cümşüdovun AccessBank-da 20 illik peşəkar təcrübəsi var. O, bundan öncə Kredit Back Office Departamentinin rəhbəri, Qeyri-Kredit Məhsulları və Bank Xidmətləri üzrə Direktor vəzifələrində çalışıb. Ardınca isə Pərakəndə Bankçılıq Departamentinin rəhbər müavini, son təyinata qədər isə həmin Departamentin rəhbəri vəzifəsində fəaliyyət göstərib.
Elgin Cümşüdov bakalavr təhsilini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında, magistr təhsilini isə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində alıb.

Elgin Jumshudov appointed as Chief Sales Officer at AccessBank
Elgin Jumshudov appointed as Chief Sales Officer at AccessBank Elgin Jumshudov appointed as Chief Sales Officer at AccessBank
Structural changes have recently taken place at AccessBank. As of June 1, 2025, Elgin Jumshudov has been appointed as the bank’s Chief Sales Officer.
Elgin Jumshudov has 20 years of professional experience at AccessBank. Previously, he held various leadership positions including Head of the Credit Back Office Department, Director of Non-Credit Products and Banking Services, Deputy Head of the Retail Banking Department, and most recently, Head of the same department before his latest appointment.
He earned his bachelor’s degree from the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan and his master’s degree from Azerbaijan State University of Economics.