https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_19225b8fd9c222a40a28be71b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tələbə Elmi-Texniki Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru İlyas Nəsibov Türkiyənin İstanbul Gedik Universitetində olub.
Səfərin məqsədi İstanbul Gedik Universitetinin mühəndislik istiqamətindəki tədris və tədqiqat potensialı haqqında ətraflı məlumat əldə etmək, Texnologiya Transfer Ofisinin fəaliyyəti ilə tanış olmaqdır.
Səfər çərçivəsində İlyas Nəsibov İstanbul Gedik Universitetinin Texnologiya Transfer Ofisinin müdiri Engin Açıkalın, Mexatronika mühəndisliyi kafedrasının müdiri Egemen Sulukanla görüşüb. Görüşdə BDU əməkdaşı Universitetin tarixi, fakültələri, laboratoriyaları, tədqiqat mərkəzləri, dünya reytinq siyahılarında yeri, son illərdə texnologiya və startap yarışmalarında qazandığı uğurları haqqında məlumat verib, Texnologiya Transfer Ofisinin tələbələrə yaratdığı iş imkanları ilə tanış olub.
Qeyd edək ki, İstanbul Gedik Universiteti 1963-cü ildən fəaliyyət göstərən “Gedik Holding” tərəfindən yaradılıb. Müxtəlif təyinatlı sənaye və laboratoriya cihazlarının istehsalı ilə məşğul olan şirkət hazırda 140 növdən artıq məhsul istehsal edərək, dünya ölkələrinə satış həyata keçirir. Şirkətə aid istehsalat müəssisələrində İstanbul Gedik Universitetinin tələbələri öz ixtisaslarına uyğun təcrübəkeçmə proqramına daxil edilir, tələbəlik illərindən işlə təmin olunurlar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_19225b8fd9c222a40a28be71b_o.jpg
Директор Центра студенческого научно-технического творчества Бакинского государственного университета (БГУ) Ильяс Насибов посетил Стамбульский университет Гедик Турции.
Цель визита — получение подробной информации об учебном и исследовательском потенциале Стамбульского университета Гедик в направлении инжиниринга, а также ознакомление с деятельностью Офиса трансфера технологий вуза.
Ильяс Насибов встретился с руководителем Офиса трансфера технологий Энгином Ачыкалыном и руководителем кафедры инжиниринга мехатроники Эгеменом Сулуканом.
На встрече сотрудник БГУ рассказал об истории университета, его факультетах, лабораториях, исследовательских центрах, месте в мировых рейтингах, успехах в конкурсах технологий и стартапов, а также ознакомился с возможностями трудоустройства для студентов, созданными Офисом трансфера технологий.
Отметим, что Стамбульский университет Гедик основан в 1963 году компанией Gedik Holding. Компания, занимающаяся производством промышленных и лабораторных приборов, в настоящее время выпускает более 140 видов продукции и реализует ее по всему миру. Студенты университета включаются в программу стажировок на предприятиях компании и обеспечиваются рабочими местами со студенческих лет.