BDU ilə Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
BDU ilə Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb BDU ilə Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) ilə Türkiyə Respublikasının Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Ankara Hacı Bayram Vəli Universitetinin rektoru Mehmet Naci Bostancı imzalayıb.
Əsası 2018-ci ildə qoyulmuş Ankara Hacı Bayram Vəli Universiteti Türkiyənin nüfuzlu universitetlərindən biridir. Universitet “QS Dünya Universitetləri Reytinqi”ndə 901-950-ci pillələrdə qərarlaşır.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_c5e5c75d294b5a93bdf85fa0b_o.jpg
Baku State University (BSU) and Ankara Hacı Bayram Veli University (Türkiye) have signed a memorandum of understanding aimed at strengthening academic and scientific cooperation.
The document was signed by BSU Rector Elçin Babayev and Rector of Ankara Hacı Bayram Veli University Mehmet Naci Bostancı.
The memorandum outlines collaboration in areas such as joint projects, conferences, exhibitions, seminars, symposia, courses, training programs, and scientific research. It also includes provisions for joint academic publications, development of academic programs and curricula, as well as the exchange of faculty, administrative staff, students, master’s and doctoral students, and researchers.
Founded in 2018, Ankara Hacı Bayram Veli University is ranked 901–950 in the QS World University Rankings.