https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_51c43aa0ed2f3b0abf5b0e374_o.jpg
Milli Məclisin sədrini TÜRKPA-nın Baş katibi Süreyya Er qarşılayıb. Sonra spiker Sahibə Qafarova Katibliyin inzibati binasının həyətində ağac əkib.
Milli Məclisin sədri Katibliyin inzibati binası ilə tanış olub, burada yaradılan iş şəraiti ilə maraqlanıb.
Sonra spiker Katibliyin kollektivi ilə görüşüb. Sahibə Qafarova kollektivi səmimiyyətlə salamlayaraq, qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Məclisi TÜRKPA yarandığı dövrdən bu təşkilatla əməkdaşlığa önəm verib və təşkilatın fəaliyyətinə diqqət və qayğı göstərib. Onun sözlərinə görə, TÜRKPA-nın fəaliyyəti dövlətlərimiz və xalqlarımız arasında mövcud olan dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin dərinləşməsinə xidmət edir.
Milli Məclislə TÜRKPA arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə inkişaf etməsindən məmnunluğunu bildirən spiker deyib ki, parlamentimiz təşkilata üzv olan ölkələrin qanunverici orqanları ilə geniş əməkdaşlıq əlaqələrinə malikdir. Ötən dövr ərzində təşkilata üzv parlamentlər arasında əməkdaşlıq daha da inkişaf edib. TÜRKPA-nın ayrı-ayrı komissiyalarının iclaslarının və ölkələrimizi maraqlandıran müxtəlif mövzulara həsr edilmiş seminarların keçirilməsi, model qanunların işlənib hazırlanması, seçki və referendum müşahidə missiyalarının təşkili, beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində birgə fəaliyyətimiz səmərəli əməkdaşlığımızın mühüm göstəriciləridir.
Azərbaycan parlamentinin sədri xatırladıb ki, Milli Məclisin təşkilatçılığı ilə Bakı şəhərində TÜRKPA-nın komissiya iclası, seminarı, konfrans və görüşləri keçirilib. Digər tərəfdən, üzv parlamentlərin nümayəndələri ölkəmizin 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərinə, o cümlədən Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı, 2023-cü ildə “Türk Dünyasının Mədəniyyət Paytaxtı” Şuşa şəhərinə səfər ediblər. Qardaş ölkələrimizin parlament üzvləri Ermənistanın işğalı dövründə törədilmiş vəhşiliklərin və dağıntıların şahidi olmaqla yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə ölkəmiz tərəfindən həyata keçirilən genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işləri ilə də tanış olublar.
Qeyd olunub ki, TÜRKPA çərçivəsində model qanunların təqdim edilməsi ilə bağlı Milli Məclis Aparatında müsbət əməkdaşlıq təcrübəsi formalaşıb. TÜRKPA-da qəbul edilən 7 model qanundan 5-nin ilkin layihəsi Milli Məclis tərəfindən təqdim edilib. Milli Məclis təşkilata üzv olan ölkələrin parlamentləri ilə qanunvericilik təcrübəsinin bölüşməsində maraqlıdır.
Milli Məclisin sədri Katiblikdə çalışan heyətin fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib. O, təşkilatda əlverişli işgüzar mühitin yaradıldığını qeyd edərək, inamını ifadə edib ki, burada çalışan əməkdaşlar öz təcrübə, bilik və bacarıqlarını bundan sonra da təşkilatın səmərəli fəaliyyətinə yönəldəcəklər.
Göstərilən yüksək diqqətə və təşkilata verilən dəstəyə görə Milli Məclisin sədrinə minnətdarlığını bildirən TÜRKPA-nın Baş katibi Süreyya Er Katibliyin fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_51c43aa0ed2f3b0abf5b0e374_o.jpg
Её встретил Генеральный секретарь организации Сюрейа Эр, а затем она посадила дерево во дворе административного здания Секретариата. Г-жа Гафарова ознакомилась с самим зданием и проявила интерес к созданным в нём условиям работы.
Г-жа Спикер также встретилась с коллективом Секретариата и заметила им, что Милли Меджлис Азербайджана считал важным сотрудничество с ТЮРКПА с самого основания этой структуры, и относился и относится с неослабевающими вниманием и заботой к её деятельности, которая, по словам г-жи Спикера, служит углублению существующих между нашими государствами и народами дружеским узам и братским отношениям.
Сагиба Гафарова выразила удовлетворение высоким уровнем взаимоотношений между Милли Меджлисом и ТЮРКПА, и отметила обширные связи сотрудничества нашего парламента с законодательными ассамблеями других государств-участников Ассамблеи. Это взаимодействие получило дальнейшее развитие за истёкший период. Проведение заседаний различных комиссий ТЮРКПА и посвящённых широкому диапазону, интересующих наши страны тем семинаров, составление модельных законов, мониторинг выборов и референдумов и взаимодействие в рамках международных парламентских структур – всё это – значительные показатели нашего плодотворного сотрудничества.
Председатель азербайджанского парламента припомнила проведение в Баку заседания комиссий ТЮРКПА, а также семинаров, конференций и встреч при организационном сопровождении со стороны Милли Меджлиса. С другой стороны, продолжала она, представители национальных парламентов стран Ассамблеи побывали на наших освобождённых от оккупации по итогам 44-дневной Отечественной войны землях, в том числе, в культурной столице страны и культурной столице Тюркского мира 2023-го года – Шуше. Парламентарии братских стран не только стали свидетелями зверств и разрушений, учинённых за срок армянской оккупации, но и узнали о проводимой в жизнь нашим государством крупномасштабной восстановительной работы в освобождённых от захватчиков районах.
Как ещё было сказано, в Аппарате Милли Меджлиса налажено позитивное сотрудничество в смысле подачи модельных законов в рамках ТЮРКПА. Пять из семи принятых Ассамблеей модельных законов были представлены Милли Меджлисом, который, к слову сказать, заинтересован в том, чтобы поделиться своим законодательным опытом с парламентами других стран ТЮРКПА.
Глава Милли Меджлиса дала положительную оценку работе штата Секретариата, отметила созданную в нём профессиональную атмосферу и выразила уверенность в том, что сотрудники Секретариата и впредь будут ставить свои опыт, знания и умения на службу эффективной деятельности организации.
Генсек ТЮРКПА Сюрейа Эр поблагодарил председателя Милли Меджлиса за внимание и поддержку организации, прежде чем всесторонне информировать её о деятельности Секретариата.