https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_3f5123e6da6d8a4aca4cf8119_o.jpg
“Avey” və “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət qoruqlarının birgə təşkilatçılığı ilə Qazax-Ağstafa bölgəsində “Daşdan yaddaşa: Qazax-Ağstafa bölgəsindəki Alban abidələri, kimlik və kollektiv yaddaş” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilmişdir.
Seminarın əsas məruzəçisi Bakı Ali Neft Məktəbinin dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Pərvin Ahənçi olub.
Onun təqdim etdiyi “Daşdan Yaddaşa: Qazax-Ağstafa bölgəsindəki Alban Abidələri, Kimlik və Kollektiv Yaddaş” adlı təqdimatda Qazax bölgəsində yerləşən Damcılı mağarası, alban kilsə qalıqları, xaçdaşlar və yazılı kitabələrin həm maddi mədəniyyət nümunəsi, həm də kollektiv yaddaşın formalaşmasında mühüm rol oynayan simvolik məkanlar olduğunu vurğulanmışdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_3f5123e6da6d8a4aca4cf8119_o.jpg
A scientific-practical seminar titled “From Stone to Memory: Albanian Monuments, Identity, and Collective Memory in the Gazakh-Agstafa Region” was held in the region, jointly organized by the “Avey” and “Keshikchidagh” State Historical-Cultural Reserves.
The keynote speaker of the seminar was Associate Professor of Baku Higher Oil School and PhD in History, Parvin Ahanchi.
In his presentation titled “From Stone to Memory: Albanian Monuments, Identity, and Collective Memory in the Gazakh-Agstafa Region,” he emphasized that sites such as the Damjili Cave, remnants of Albanian churches, khachkars (cross-stones), and inscribed tablets located in the Gazakh region are not only examples of tangible cultural heritage but also symbolic spaces that play a significant role in shaping collective memory.