https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_3f5123e6da6d8a4aca4cf8119_o.jpg
“Avey” və “Keşikçidağ” Dövlət Tarix-Mədəniyyət qoruqlarının birgə təşkilatçılığı ilə Qazax-Ağstafa bölgəsində “Daşdan yaddaşa: Qazax-Ağstafa bölgəsindəki Alban abidələri, kimlik və kollektiv yaddaş” mövzusunda elmi-praktik seminar keçirilmişdir.
Seminarın əsas məruzəçisi Bakı Ali Neft Məktəbinin dosenti, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Pərvin Ahənçi olub.
Onun təqdim etdiyi “Daşdan Yaddaşa: Qazax-Ağstafa bölgəsindəki Alban Abidələri, Kimlik və Kollektiv Yaddaş” adlı təqdimatda Qazax bölgəsində yerləşən Damcılı mağarası, alban kilsə qalıqları, xaçdaşlar və yazılı kitabələrin həm maddi mədəniyyət nümunəsi, həm də kollektiv yaddaşın formalaşmasında mühüm rol oynayan simvolik məkanlar olduğunu vurğulanmışdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_3f5123e6da6d8a4aca4cf8119_o.jpg
По инициативе Государственных историко-культурных заповедников «Авей» и «Кешикчидаг» в Газах-Агстафинском регионе был проведён научно-практический семинар на тему: «От камня к памяти: Албанские памятники, идентичность и коллективная память в Газах-Агстафинском регионе».
Основным докладчиком семинара стал доцент Бакинской высшей школы нефти, кандидат исторических наук Пэрвин Ахенчи.
В своей презентации под названием «От камня к памяти: Албанские памятники, идентичность и коллективная память в Газах-Агстафинском регионе» он подчеркнул, что такие объекты, как пещера Дамджылы, остатки албанских церквей, хачкары и надписи, расположенные в Газахском регионе, являются не только примерами материального культурного наследия, но и символическими пространствами, играющими важную роль в формировании коллективной памяти.