https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b768b5f62cbe129d7d231c6c5_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Universitetin ictimai həyatında fəal iştirak edən gənclər təşkilatlarının üzvləri ilə görüşüb.
Rektor ölkəmizdə dövlət gənclər siyasətinin uğurla həyata keçirildiyini qeyd edib, gənclər təşkilatlarının bu siyasətdə mühüm rol oynadığını vurğulayıb. O bildirib ki, elmi və tədris fəaliyyəti ilə yanaşı, BDU ölkənin ictimai-siyasi və mədəni həyatında fəal iştirak edən, dövlətçiliyin daha da möhkəmləndirilməsinə, milli şüur və düşüncə tərzinin formalaşmasına önəmli töhfələr verən, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilmiş yüksəkixtisaslı mütəxəssis-gənclər yetişdirir. BDU-nun tələbə gənclər təşkilatları Universitetin sosial-ictimai həyatının əsas aparıcı qüvvəsinə çevrilib.
Elçin Babayev hazırda BDU-nun dünya reytinqlərində önəmli irəliləyişlər əldə etdiyini və bunda tələbə gənclərin də danılmaz rolunun olduğunu bildirib, bu fəaliyyətlərdə Universitetin daim tələbələrin yanında olduğunu qeyd edib.
Rektor BDU-nun struktur bölmələrində və fakültələrində çalışan tələbələrin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, gəncləri yeni təşəbbüslər irəli sürməyə çağırıb.
Qeyd edək ki, hazırda BDU-da “BDU könüllüləri” təşkilatı, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsi, Tələbə Gənclər Təşkilatı, Tələbə Elmi Cəmiyyəti və “YENİ Klub” fəaliyyət göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-06/_innews_b768b5f62cbe129d7d231c6c5_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с членами молодежных организаций, активно участвующими в общественной жизни университета.
Ректор отметил успешную реализацию государственной молодежной политики в стране и подчеркнул важную роль, которую играют в этой политике молодежные организации. Он сообщил, что помимо научно-образовательной деятельности, БГУ готовит высококвалифицированных специалистов - молодых людей, которые активно участвуют в общественно-политической и культурной жизни страны, вносят значительный вклад в дальнейшее укрепление государственности, формирование национального сознания и мышления, воспитываются в духе патриотизма. Студенческие молодежные организации БГУ стали главной движущей силой социально-общественной жизни университета.
Эльчин Бабаев отметил, что в настоящее время БГУ добивается значительных успехов в мировых рейтингах и что студенческая молодежь также играет в этом неоспоримую роль, отметив, что университет всегда рядом со студентами в этой области.
Ректор высоко оценил деятельность студентов, работающих в структурных подразделениях и на факультетах БГУ, и призвал молодежь выдвигать новые инициативы.
Отметим, что в настоящее время в БГУ действуют организация «Волонтеры БГУ», Студенческий профсоюзный комитет, Студенческая молодежная организация, Студенческое научное общество и «YENİ Klub».