https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_47a5c3722546c8f190de26551_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “BDU könüllüləri” təşkilatının təşəbbüsü ilə bu il mayın 15-də dünyanın ən hündür zirvəsi olan Everesti (dəniz səviyyəsindən 8848 metr yüksəklikdə) fəth edən azərbaycanlı qadın alpinist, təlimçi və pedaqoq Vəfa Musayeva ilə tələbələrin görüşü keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev qonağa dəvəti qəbul etdiyinə görə təşəkkür edib və bu uğuruna görə onu təbrik edib. Rektor bildirib ki, atdığı cəsarətli addımı ilə ölkəmizdə rəğbətlə qarşılanan və qətiyyəti ilə nümunəyə çevrilən Vəfa Musayevanın dünyanın ən hündür zirvəsini fəth hekayəsi tələbələr üçün maraqlı və bir o qədər təsirli olacaq. Hədəfə çatmaq uğrunda belə bir əzmin nümayişi təqdirəlayiq və qürurverici hissdir: “Kosmosdan dünyamıza daxil olan bir meteoritə toxunmaq, bilinməzlikdən gələn bir cismi araşdırmaq necə həyəcanverici və maraqlıdırsa, ən hündürə qalxaraq ilklərdən olmaq da o qədər əvəzsiz duyğudur. Sizin əzminiz orada olduğunuz müddətdə də Azərbaycanda hiss olunurdu. Bu gün tələbələrlə səmimi görüşdə danışdıqlarınız onların həyatına da təsirsiz ötüşməyəcək”.
Daha sonra Vəfa Musayeva Everest zirvəsinin fəthi yolunda keçdiyi mərhələlərdən söz açıb, tələbələrə ilklərdən birinə çevrilməyin tarixçəsini danışıb: “Everesti fəth etmək əslində 2016-cı ildən planımda idi. Amma bu günə qədərki dövr planı reallışdırmaq üçün bir növ hazırlıq mərhələsi idi. Son iki ildə artıq Everest özü mənə yaxınlaşmağa başladı. Hədəfim, niyyətim və fikirlərim oldu. Ora qalxana qədər mən müxtəlif idmanlar, məşqlər edir, Azərbaycandakı bir çox dağlara dəfələrlə qalxıb-enirdim və bunların hamısında bir hədəf var idi – Everest. Yanvar ayından etibarən isə azərbaycanlı alpinistlər ilə danışmağa başladım, həm təcrübə, həm də bu yolda mənimlə birgə gedə bilmələri üçün. Əsas məsələ özümə inanmağım idi. Zirvəyə gedən yolda ən böyük dəstək özümə verdiyim ürək-dirək idi: “Vəfa, sən bunu bacaracaqsan. Vəfa sən buna qadirsən” – deyərək qətiyyətlə hədəfimə doğru getdim. Hətta yolun bir hissəsində bələdçim məni ruhdan salmağa çalışsa da, mən fiziki mənada tək olduğum bu yolda inancımla tək olmadığımı hiss etdim. Ora gedəndə əsas məqsədlərimdən biri də bu idi: “Bayrağımı necə olur-olsun, o zirvədə dalğalandırmalıyam”. Zirvədə bayrağımızı açanda, onu buludların üstündə, ən yüksəkdə görəndə ilk dəfə görmüş kimi ağladım. Məqsədimə nail olmuşdum”.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_47a5c3722546c8f190de26551_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча с альпинисткой, тренером и преподавателем Вафой Мусаевой, покорившей 15 мая высочайшую вершину мира Эверест (8848 метров над уровнем моря).
Ректор БГУ Эльчин Бабаев поздравил альпинистку с этим успехом и сказал, что история покорения высочайшей вершины мира Вафы Мусаевой, которую с восхищением встречают в стране и которая стала примером целеустремленностью, будет интересна и столь же действенна для студентов. Такая демонстрация целеустремленности в достижении цели достойное и восхитительное чувство: «Точно так же, как волнительно и интересно прикоснуться к метеориту, прилетевшему в наш мир из космоса, рассмотреть объект, прилетевший из неизведанного, так и бесценно чувство быть в числе первых, кто поднялся на самую высокую точку мира. Ваша встреча со студентами, и ваш рассказ окажут влияние на их жизнь».
Затем Вафа Мусаева рассказала об этапах, которые она прошла на пути к покорению Эвереста, и поведала студентам свою историю: «Покорение Эвереста было в моих планах с 2016 года. Но период до покорения был своего рода подготовительным этапом для реализации плана. В последние два года Эверест уже сам начал приближаться ко мне. Стал моей целью, намерением и мыслями. До того, как подняться туда, я занималась разными видами спорта, тренировалась, многажды поднималась на многие горы в Азербайджане, но цель была одна — Эверест. С января я начала общаться с альпинистами страны, как для опыта, так и для того, чтобы они пошли со мной по этому пути. Главное — верить в себя. Самой большой поддержкой на пути к вершине были мои собственные слова ободрения: сказав «Вафа, ты справишься. Вафа, ты способна на это», я решительно пошла к своей цели. Хотя мой проводник пытался отговорить меня в какой-то момент пути, я чувствовала, что я не одинока в своей вере на этой стези, где я была физически одинока. Одной из моих главных целей, когда я отправилась туда, была: «несмотря ни на что, я должна добиться развевания моего флага на этой вершине». Когда я развернула наш флаг на вершине, увидев его над облаками, на самой вершине, я заплакала, как будто видела его впервые. Я достигла своей цели».