https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_6bece51862e8d3d54169664c6_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondu (ARDNF) Əbu-Dabidə yerləşən, qlobal alternativ investisiya şirkəti olan “Lunate Capital” (“Lunate”) tərəfindən idarə olunan ixtisaslaşmış investisiya fondu vasitəsilə “ADNOC Gas Pipeline Assets LLC” (“AGPA”) şirkətinə 50 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya yatırıb.
Bu investisiya ARDNF-nin investisiya portfelini şaxələndirmək və Körfəz Əməkdaşlıq Şurası (KƏŞ) regionundakı fəaliyyətini genişləndirmək strategiyasına xidmət edir.
Bu investisiya ARDNF-nin dayanıqlı və gəlir gətirən infrastruktur aktivlərinə yatırımlar vasitəsilə portfel diversifikasiyası strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilmiş və Fondun KƏŞ regionu ilə iqtisadi əlaqələrinin daha da genişləndirilməsinə yönəlmişdir. Sözügedən yatırım, “Lunate” şirkətinin özəl bazar investisiyaları üzrə dərin təcrübəsi və güclü əlaqələri vasitəsilə reallaşdırılıb ki, bu xüsusiyyətlər şirkətin müştəriləri üçün cəlbedici investisiyalar təqdim etməsinə imkan yaradır.
“AGPA” Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) ən mühüm enerji infrastrukturu obyektlərindən biridir və ölkənin enerji ekosisteminin dayanıqlı fəaliyyətində mühüm rol oynayır. “AGPA” və ADNOC arasında imzalanmış uzunmüddətli istifadə müqaviləsi qaz nəqli üçün təsbit edilmiş həcm əsasında davamlı və proqnozlaşdırıla bilən gəlir axınını təmin edir. “AGPA”, qlobal enerji bazarlarının qeyri-sabit dövrlərində belə stabil maliyyə və əməliyyat göstəricilərini qoruyub saxlamışdır. Uzunluğu 982 kilometr təşkil edən “AGPA” şəbəkəsinə 38 boru kəməri daxildir ki, onlardan 12-si satış qazına, 15-i qaz injeksiyasına, 11-i isə maye qazın daşınmasına xidmət edir.
“AGPA” yüksək gəlir əldə etmək üçün əlverişli imkanlara və zəmanətli həcmlərlə təmin olunmuş sabit gəlir axınına malikdir.
ARDNF-nin İnvestisiya departamentinin direktoru Fərhad Zeynalov bildirib: “AGPA” uzunmüddətli perspektivdə yüksək gəlir potensialı ilə yanaşı strateji əhəmiyyətə malik yüksək keyfiyyətli infrastruktur aktividir. Biz “Lunate” şirkəti ilə əməkdaşlıqdan və Körfəz regionundakı fəaliyyətimizi daha da genişləndirən bu investisiya imkanından məmnunuq.”
“Lunate” şirkətinin Baş tərəfdaşı Nabel Qadir isə qeyd edib: “ARDNF-yə BƏƏ-nin enerji infrastrukturu üçün strateji əhəmiyyət kəsb edən ADNOC qaz kəmərlərinə investisiya imkanı təqdim etməkdən böyük məmnuniyyət hissi duyuruq. Bu yatırım “Lunate” şirkətinin müştəriləri və tərəfdaşları üçün qlobal və yerli bazarlarda fərdi yanaşma əsasında yüksək gəlir potensialına malik investisiya həlləri təqdim etmək bacarığını nümayiş etdirir.”

The State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (“SOFAZ”) and Lunate Capital (“Lunate”), an Abu Dhabi-based global alternative investment manager, today announced that SOFAZ has invested USD 50 million in ADNOC Gas Pipeline Assets LLC (“AGPA), through a specialized investment fund managed by Lunate.
Transaction supports SOFAZ’s strategy to diversify its portfolio and deepen exposure to the GCC
The investment in AGPA aligns with SOFAZ’s strategy to diversify its portfolio through exposure to resilient, income-generating infrastructure assets and reflects its commitment to deepening its economic engagement with the GCC region. The transaction leverages Lunate’s deal sourcing capabilities and deep investment expertise, which enable it to deliver compelling private market opportunities for its clients.
AGPA has usage rights over one of the United Arab Emirates’ (UAE) most critical energy assets, supporting the UAE’s energy ecosystem by ensuring efficient and secure transportation of natural gas resources across the country. The gas pipeline infrastructure network is subject to a long-term usage agreement between AGPA and ADNOC, providing strong visibility over cash flows backed by committed volumes. AGPA has consistently delivered stable operational performance and predictable income, even during periods of global energy market volatility. Spanning 982 kilometers, the APGA network comprises 38 pipelines—including 12 dedicated to sales gas, 15 for gas injection, and 11 for natural gas liquids.
AGPA provides strong income generation capabilities with significant visibility over cash flows backed by committed volumes
Farhad Zeynalov, Chief Investment Officer at SOFAZ, noted: “AGPA stands out as a high-quality, strategically vital infrastructure platform with long-term relevance and strong income-generating potential. We are delighted with the opportunity to partner with Lunate on this transaction, which marks a significant step in advancing SOFAZ’s investment footprint across the GCC region and aligns with our broader vision of building a resilient and diversified portfolio.”
Nabeel Qadir, Senior Partner at Lunate said “We are excited to provide SOFAZ the opportunity to invest in ADNOC Gas pipelines, a critical asset in the UAE’s energy infrastructure, offering highly attractive, risk-adjusted returns. This transaction demonstrates Lunate’s ability to deliver customized solutions for our clients and partners, through unique access to global and UAE-specific investment opportunities.”