https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3006b10083be98e59d86f8a92_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Karyera Festivalı çərçivəsində Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Məşğulluq Agentliyinin, BDU Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin, Karyera və məzunlarla iş Mərkəzinin və "BDU könüllüləri" təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə "Karyera xəritəsi necə hazırlanmalıdır?" mövzusunda infosessiya keçirilib.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin mütəxəssisi Aytən Rəşidli tələbələrə karyera planlamasının mərhələləri, fərdi bacarıq və maraqlara əsaslanaraq məqsədə çatma yolları, hədəflərin reallığa uyğun qurulması və inkişaf strategiyalarının müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.
Sessiyada karyera xəritəsinin təkcə peşə seçimi deyil, həm də uzunmüddətli şəxsi və peşəkar inkişaf üçün yol xəritəsi olduğunu vurğulanıb. Qısa, orta və uzunmüddətli planların hazırlanması, rəqəmsal alət və resurslardan – karyera planlaşdırma platformaları, CV generatorları, interaktiv testlər və peşə yönümlü kurslardan faydalanma yolları barədə praktiki nümunələr təqdim olunub.
Sessiyanın sonunda tələbələrin sualları cavablandırılıb, real nümunələr əsasında interaktiv müzakirələr aparılıb və iştirakçılara faydalı tövsiyələr verilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3006b10083be98e59d86f8a92_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) в рамках Фестиваля карьеры прошла инфосессия на тему «Как составить карту карьеры?».
Специалист Государственного агентства занятости Айтен Рашидли подробно рассказала студентам об этапах планирования карьеры, способах достижения целей на основе индивидуальных навыков и интересов, постановке реалистичных целей и определении стратегий развития.
В ходе сессии было подчеркнуто, что карта карьеры — это не только выбор карьеры, но и дорожная карта для долгосрочного личностного и профессионального развития. Были представлены практические примеры по составлению краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных планов, способы извлечения пользы из цифровых инструментов и ресурсов — платформ планирования карьеры, генераторов резюме, интерактивных тестов и профессиональных курсов.
В конце сессии были даны ответы на вопросы студентов, проведены интерактивные дискуссии на основе реальных примеров, а также даны полезные рекомендации участникам.