BDU-da “Əmək hüquqları və qanunvericilik” mövzusunda maarifləndirici təlim
BDU-da “Əmək hüquqları və qanunvericilik” mövzusunda maarifləndirici təlim BDU-da “Əmək hüquqları və qanunvericilik” mövzusunda maarifləndirici təlim
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi (ƏƏSMN) yanında Əmək Bazarı və Sosial Müdafiə Məsələləri üzrə Milli Observatoriya arasında əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində “Əmək hüquqları və qanunvericilik” mövzusunda maarifləndirici təlim keçirilib.
Təlimin məqsədi tələbə və gənclərin əmək hüquqları sahəsində məlumatlılığının artırılması, onların əmək münasibətlərində hüquqi biliklərlə təmin olunması və peşəkar əmək bazarına daha hazırlıqlı şəkildə inteqrasiya olunmalarına dəstək göstərməkdir.  Tədbir BDU-nun Keyfiyyət Təminatı Mərkəzinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilib.
Təlimdə Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidmətinin Daxili nəzarət və normativ hüquqi aktlarla iş şöbəsinin müdir müavini Günel Baxşiyeva iştirakçılara əmək qanunvericiliyinin əsas prinsipləri, işçi və işəgötürən arasında qarşılıqlı hüquq və vəzifələr, əmək müqavilələrinin bağlanması və ləğv olunması prosedurları, iş şəraiti, sosial müdafiə mexanizmləri və dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı ətraflı məlumat verib.
Təlim interaktiv formatda təşkil olunub və iştirakçılar müzakirələrə qoşularaq, onları maraqlandıran sualları ünvanlayıblar. Tədbir iştirakçıların bilik və təcrübələrinin artırılmasına töhfə verməklə yanaşı, onların əmək münasibətlərində hüquqlarını daha yaxşı tanımalarına şərait yaradıb.

В БГУ проведен тренинг «Трудовые права и законодательство»
В БГУ проведен тренинг «Трудовые права и законодательство» В БГУ проведен тренинг «Трудовые права и законодательство»
Тренинг на тему «Трудовые права и законодательство» был проведен в рамках соглашения между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Национальной обсерваторией по вопросам рынка труда и социальной защиты при Министерстве труда и социальной защиты населения.
На тренинге заместитель заведующего отделом Государственной службы инспекции труда Гюнель Бахшиева предоставила участникам подробную информацию об основных принципах трудового законодательства, взаимных правах и обязанностях между работниками и работодателями, процедурах заключения и расторжения трудовых договоров, условиях труда, механизмах социальной защиты, осуществлении государственного контроля.
Тренинг был организован в интерактивном формате, и участники подключившись к обсуждениям, задавали интересующие их вопросы. Мероприятие не только способствовало повышению знаний и опыта участников, но и создало для них возможность лучше осознать свои права в трудовых отношениях.