https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_494a2ac49ea4cebc74089a040_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Rumıniya Beynəlxalq Qaz Konfransı çərçivəsində Yunanıstanın ətraf mühit və energetika naziri Kostas Skrekas, Bolqarıstanın energetika naziri Rosen Xristov və Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Alparslan Bayraktar ilə görüşüb.
Yunanıstan naziri ilə görüşdə Cənub Qaz Dəhlizinin genişləndirilməsinə, Azərbaycandan təbii qazın tədarükünə dair məsələlər müzakirə edilib. Azərbaycandan Avropaya qaz ixracının iki dəfə artırılması istiqamətində Avropa İttifaqı ilə imzalanmış Strateji Tərəfdaşlıq Sənədi və enerji dialoqunun əhəmiyyətindən bəhs edilib. Dəhlizin genişləndirilməsi prosesinin sürətləndirilməsinin və lazımi dəstəklə təmin olunmasının vacibliyi vurğulanıb. Qeyd edək ki, bu il Yunanıstana qaz ixracı 1.1 milyard kubmetr proqnozlaşdırılır.
Bolqarıstanın energetika naziri ilə görüşdə isə ikitərəfli enerji əməkdaşlığının inkişafına dair məsələlər müzakirə edilib. Azərbaycandan Bolqarıstana qaz ixracının artması yüksək qiymətləndirilib. Bildirilib ki, ilin sonuna Bolqarıstana 600 milyon kubmetr qaz ixracı planlaşdırılır ki, bu da qaz istehlakının 19 faizinin Azərbaycan hesabına ödənilməsi deməkdir.
Həmçinin Yunanıstan-Bolqarıstan İnterkonnektorunun (IGB) oktyabrda kommersiya fəaliyyətinə başlaması, Bolqarıstana əlavə qaz həcmlərinin tədarükü və elektrik enerjisi sahəsində əməkdaşlıq perspektivlərindən də bəhs edilib.
Nazir Pərviz Şahbazovun Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər nazirinin müavini Alparslan Bayraktar ilə görüşündə isə Cənub Qaz Dəhlizinin inkişafı və enerji təhlükəsizliyinə Azərbaycanla Türkiyənin birgə töhfələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_494a2ac49ea4cebc74089a040_o.jpg
The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Greek Minister of Environment and Energy Kostas Skrekas, Bulgarian Minister of Energy Rossen Hristov and Turkish Deputy Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar within the Romanian International Gas Conference.
At the meeting with the Greek Minister, the expansion of the Southern Gas Corridor and the natural gas supply from Azerbaijan were discussed. The sides talked about the importance of the energy dialogue and Strategic Partnership Document signed with the European Union on doubling gas exports from Azerbaijan to Europe. The importance of accelerating the process of expanding the corridor and providing it with the necessary support was emphasized. It should be noted that this year gas exports to Greece are projected at 1.1 billion cubic meters.
At the meeting with the Minister of Energy of Bulgaria, the development of bilateral energy cooperation was discussed. The increase in gas exports from Azerbaijan to Bulgaria was highly appreciated. It was noted that by the end of the year it is planned to export 600 million cubic meters of gas to Bulgaria, which means that 19% of gas consumption will be met by Azerbaijan.
The start of commercial operation of the Interconnector Greece-Bulgaria (IGB) in October, supply of additional gas to Bulgaria and future cooperation on electricity were also discussed.
At the Minister Parviz Shahbazov's meeting with Turkish Deputy Minister of Energy and Natural Resources Alparslan Bayraktar, the sides exchanged views on the development of the Southern Gas Corridor and joint contributions of Azerbaijan and Turkey to energy security.