https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f800c8b4e1994d487e527296b_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində “Kitabxana-biblioqrafiya resursları: müasir meyillər və çağırışlar” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Sənəd menecmenti kafedrasının müdiri, dosent Nadir İsmayılov məruzə edib.
Nadir İsmayılov informasiya cəmiyyətində kitabxana-biblioqrafiya resurslarının strateji rol oynadığını və bu resursların elmi tədqiqat, təhsil, innovasiya sahələrində əvəzolunmaz informasiya bazası olduğunu diqqətə çatdırıb. Məruzədə qloballaşma və rəqəmsallaşma dövründə kitabxana-biblioqrafiya resurslarının inkişaf dinamikası, yeni texnologiyaların informasiya infrastrukturuna təsiri, informasiya təhlükəsizliyi, ənənəvi resursların elektron platformalara inteqrasiyası, istifadəçi yönümlü xidmətlərin inkişaf etdirilməsi kimi problemlər tədqiqata cəlb olunub.
Məruzəçi Azərbaycan Respublikasında kitabxana-biblioqrafiya resurslarının yerləşməsi, paylanması və menecmenti ilə bağlı statistik məlumatları ölkə kitabxanalarının iş təcrübəsi əsasında təqdim edib, bir sıra müqayisəli təhlillər aparıb. Məruzədə ölkəmizdə bu istiqamətdə həyata keçirilən dövlət siyasəti, kitabxana-informasiya fəaliyyəti sahəsində aparılan islahatların məzmunu barədə də dolğun məlumatlar verilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_f800c8b4e1994d487e527296b_o.jpg
На факультете информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) прошел научный семинар на тему «Библиотечно-библиографические ресурсы: современные тенденции и проблемы».
На семинаре с докладом выступил заведующий кафедрой менеджмента документов, доцент Надир Исмаилов.
Надир Исмаилов отметил, что библиотечные и библиографические ресурсы играют стратегическую роль в информационном обществе и являются незаменимой информационной базой в областях научных исследований, образования и инноваций. В докладе рассматриваются такие вопросы, как динамика развития библиотечно-библиографических ресурсов в эпоху глобализации и цифровизации, влияние новых технологий на информационную инфраструктуру, информационная безопасность, интеграция традиционных ресурсов в электронные платформы, развитие сервисов, ориентированных на пользователя.
Докладчик представил статистические данные о размещении, распределении и управлении библиотечно-библиографическими ресурсами в Азербайджане на основе опыта работы библиотек страны и провел ряд сравнительных анализов. В докладе также дана исчерпывающая информация о государственной политике, реализуемой в этом направлении, и содержании реформ, проводимых в сфере библиотечно-информационной деятельности.