https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_0495de641ff05585e67639501_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvü, Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) Baş direktoru, BDU-nun Astrofizika kafedrasının professoru Namiq Cəlilovun 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Respublika elmi konfransı keçirilib.
Əvvəlcə alimin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Mərasimdə çıxış edən rektor Elçin Babayev BDU-nun tanınmış məzunlarının yubileylərinin keçirilməsinin ənənə xarakteri aldığını bildirib. O diqqətə çatdırıb ki, BDU ölkədə kadr hazırlığında özünəməxsus yeri olan elm və təhsil müəssisəsidir. BDU-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1975-ci ildə Astrofizika kafedrasının yaradılması və bu sahədə milli kadr hazırlığına başlanması heç də təsadüfi deyildi. Həmin dövrə qədər digər sahələrdə olduğu kimi, asrtofizika üzrə kadrlar da keçmiş SSRİ-nin tanınmış təhsil ocaqlarında hazırlanırdı. Kafedranın açılması ilə bu sahədə milli kadr hazırlığına başlanıldı. Bu gün həmin kadrlar ölkədə astronomiya, astrofizika elmini inkişaf etdirən əsas alimlərdir. Namiq Cəlilov məhz bu məktəbin tanınmış yetirmələrindəndir. Rektor Elçin Babayev bildirib ki, Namiq Cəlilov BDU-nun Fizika fakültəsini bitirdikdən sonra Rusiya və Almaniyanın məşhur elm ocaqlarında işləyib. Günəş fizikası, kosmik plazma fizikası sahəsində tanınmış mütəxəssis olan Namiq Cəlilovun aldığı mühüm elmi nəticələr dünya miqyasında öz təsdiqini tapıb.
Sonra elm və təhsil sahəsində uğurlu fəaliyyətinə görə AMEA-nın müxbir üzvü Namiq Cəlilova BDU-nun Fəxri Fərmanı təqdim olunub.
Bakı Mühəndislik Universitetinin rektoru Yaqub Piriyevin təbrik məktubu səsləndirilib.
Nəsirəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) elmi katibi, dosent Orxan Xəlilov, AMEA-nın həqiqi üzvü, Fizika İnstitutunun Bərk cisim elektronikası laboratoriyasının rəhbəri Cavad Abdinov, Radiasiya Problemləri İnstitutunun icraçı direktoru, dosent Rəvan Mehdiyeva, BDU-nun Doktorantura şöbəsinin müdiri, Nəzəri fizika kafedrasının dosenti Mirnamik Bəşirov çıxışlarında Namiq Cəlilovun məhsuldar elmi yaradıcılığından bəhs edib, onun Günəş-Yer əlaqələri, qlobal istiləşmə ilə bağlı tədqiqatlarının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Daha sonra yubilyarın ünvanına videotəbriklər səsləndirilib.
Tədbir elmi sessiya ilə davam edib. AMEA-nın müxbir üzvü, ŞAR-ın Baş elmi işçisi Əyyub Quliyev “Naməlum planet məsələsinə müasir baxışlar”, BDU-nun Elmi fəaliyyətlərin təşkili və innovasiyalar Mərkəzinin direktoru, Fizika fakültəsinin Maddə quruluşu kafedrasının professoru Mais Süleymanov “Ekstremal sıxılmış nüvə maddəsi ifrat yüksək enerjili kosmik şüaların mümkün mənbəyi kimi”, BDU-nun Astrofizika kafedrasının dosenti, ŞAR-ın aparıcı elmi işçisi Bayram Rüstəmov “Görünən və görünməyən Kainat: müasir astrofiziki baxışlar”, ŞAR-ın elmi işçisi Cənnət Səmədov “Günəş küləyində yaranan dayanıqsızlıqlar haqqında” mövzularında məruzə ediblər.
Sonda söz yubilyara verilib. Namiq Cəlilov çıxışında yubiley tədbirinin təşkilinə görə BDU rəhbərliyinə təşəkkür edib, hər bir alimin elmi tədqiqatları, həyat tərzi ilə gələcək nəsillərə örnək olmalı olduğunu deyib, gəncləri əməksevər olmağa, daha çox mütaliə etməyə səsləyib.

В БГУ отметили юбилей члена-корреспондента НАНА Намика Джалилова
В БГУ отметили юбилей члена-корреспондента НАНА Намика Джалилова В БГУ отметили юбилей члена-корреспондента НАНА Намика Джалилова
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась республиканская научная конференция, посвященная 70-летию члена-корреспондента Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), генерального директора Шамахинской астрофизической обсерватории (ШАО) имени Насреддина Туси, профессора кафедры астрофизики БГУ Намика Джалилова.
Вначале был показан видеоролик, посвященный жизни и деятельности ученого.
Выступая на церемонии, ректор Эльчин Бабаев отметил, что проведение юбилеев известных выпускников БГУ стало традицией. Он отметил, что БГУ — научно-образовательное учреждение, занимающее уникальное место в подготовке кадров в стране. Неслучайно в 1975 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева в БГУ была создана кафедра астрофизики и началась подготовка национальных кадров в этой области. Сегодня эти кадры являются основными учеными, развивающими астрономию и астрофизику в стране. Намик Джалилов — один из известных выпускников этой школы. Ректор Эльчин Бабаев сообщил, что после окончания физического факультета Бакинского государственного университета Намик Джалилов работал в научных учреждениях России и Германии. Важные научные результаты, полученные известным специалистом в области физики Солнца и физики космической плазмы Намиком Джалиловым, получили мировое признание.
Затем Намику Джалилову была вручена Почетная грамота БГУ за успешную деятельность в сфере науки и образования.
Было зачитано поздравительное письмо ректора Бакинского инженерного университета Ягуба Пириева.
На конференции также выступили ученый секретарь ШАО, доцент Орхан Халилов, действительный член НАНА, заведующий лабораторией твердотельной электроники Института физики Джавад Абдинов, исполнительный директор Института радиационных проблем, доцент Реван Мехтиева, заведующий отделом докторантуру БГУ, доцент кафедры теоретической физики Мирнамик Беширов.
Далее были озвучены видеопоздравления юбиляру.
Мероприятие продолжилось научной сессией. С докладами выступили член-корреспондент НАНА, старший научный сотрудник ШАО Эйюб Гулиев, директор Центра организации научной деятельности и инноваций БГУ, профессор кафедры строения вещества физического факультета Маис Сулейманов, доцент кафедры астрофизики БГУ, ведущий научный сотрудник ШАО Байрам Рустамов и научный сотрудник ШАО Дженнет Самедов.
В конце мероприятия слово было предоставлено юбиляру. В своем выступлении Намик Джалилов поблагодарил руководство БГУ за организацию юбилейного мероприятия.