https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3855c534e9f2f60ca4fcf3365_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) "Environmental Protection First" koalisiyasının hazırladığı Ermənistan ərazisində fəaliyyət göstərən dağ-mədən sənayesi müəssisələrinin ətraf mühitə mənfi təsirlərini əks etdirən interaktiv xəritənin təqdimatı keçirilib.
Koalisiyanın həmtəsisçisi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında İctimai Şuranın sədri Amin Məmmədov və koalisiyanın üzvü Müqabil Bayramov koalisiyanın fəaliyyəti barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıblar. Koalisiyanın həmtəsisçisi Amin Məmmədov bildirib ki, görüşün əsas məqsədi BDU-nun professor-müəllim heyəti və tələbələrini Ermənistanın dağ-mədən sənayesinin Qafqazda ətraf mühitə təsiri barədə məlumatlandırmaq, bunun nəticəsində ətraf mühitə dəyən zərərin qiymətləndirilməsi istiqamətində birgə fəaliyyətə qoşulmağa təşviq etməkdir.
Qeyd olunub ki, Ermənistan ərazisində 20-dən çox nöqtədə, Azərbaycanla həmsərhəd bölgələrə yaxın ərazilərdə müxtəlif əlvan və qara metallar hasil edən sənaye müəssisələrinin peyk görüntüləri əsasında geniş hesabat və interaktiv xəritə hazırlanıb. İnteraktiv xəritənin hazırlanmasında müxtəlif illərə aid xəritələrdən, arxiv və digər hesabat materiallarından geniş istifadə olunub.
Sonra xəritənin hazırlandığı interaktiv saytın əyani təqdimatı keçirilib və saytın funksional imkanları barədə məlumat verilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3855c534e9f2f60ca4fcf3365_o.jpg
Baku State University (BSU) held a presentation of an interactive map highlighting the environmental damage caused by mining enterprises operating in Armenia. The map was developed by the Environmental Protection First coalition.
Amin Mammadov, co-founder of the coalition and Chairman of the Public Council under the Ministry of Ecology and Natural Resources, along with coalition member Mugabil Bayramov, briefed attendees on the coalition’s activities. Mammadov emphasized that the purpose of the event was to raise awareness about the environmental consequences of Armenia’s mining operations in the South Caucasus and to foster cooperation in assessing the ecological damage.
The speakers noted that the map and accompanying report were developed using satellite imagery, documenting industrial enterprises engaged in the extraction of ferrous and non-ferrous metals in over 20 locations across Armenia, particularly near areas adjacent to Azerbaijan. The compilation of the interactive map involved analysis of historical maps, archival data, and official reports.
The presentation also featured a demonstration of the website hosting the interactive map, with an overview of its tools and functions.