https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_e25b255085845d1d627a13ed4_o.jpg
Gürcüstanda səfərdə olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov “Gürcüstan Dəmir Yolları” SC-nin yeni təyin edilmiş baş direktoru Laşa Abaşidze ilə görüşüb.
ADY sədri gürcüstanlı həmkarını yeni təyinatı münasibətilə təbrik edib, fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə iki ölkə arasında nəqliyyat və logistika sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, Azərbaycan və Gürcüstan ərazisindən keçən beynəlxalq dəhlizlərin səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi və Şərq-Qərb-Şərq daşımalarının təkmilləşdirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Orta Dəhliz üzrə yükdaşımaların artırılmasının vacibliyi və Bakı–Tbilisi–Qars (BTQ) dəmiryol xəttinin bu istiqamətdə rolu xüsusi vurğulanıb.
Həmçinin “BTKI Railways” MMC birgə müəssisəsinin BTQ ilə yükdaşımaların səmərəli təşkili və yeni yüklərin cəlbi məqsədilə fəaliyyətinin gücləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_e25b255085845d1d627a13ed4_o.jpg
Находящийся с визитом в Грузии председатель ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД) Ровшан Рустамов встретился с новым гендиректором АО "Грузинская железная дорога" Лашей Абашидзе.
Председатель АЖД поздравил грузинского коллегу с назначением на этот пост и пожелал ему успехов в работе.
На встрече были обсуждены перспективы развития сотрудничества между двумя странами в сфере транспорта и логистики, вопросы обеспечения эффективной деятельности проходящих по территории Азербайджана и Грузии международных коридоров и совершенствования перевозок по маршруту Восток-Запад-Восток. Особо была подчеркнута важность увеличения грузоперевозок по Срединному коридору и роль железнодорожной линии Баку-Тбилиси-Карс (БТК) в этом деле.
Также состоялся обмен мнениями об укреплении деятельности совместного предприятия ООО "BTKI Railways" в целях эффективной организации грузоперевозок по БТК и привлечения новых грузов.