https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2414f73f1fd2ffa04408121e7_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində Xalq şairi Bəxtiyar Vahabzadənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Bir əsrlik söz karvanı” adlı ədəbi-bədii təqdimat keçirilib. Tədbirdə Özbəkistanın Nəvai adına Dövlət Universitetinin bir qrup əməkdaşı, fakültənin professor-müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının dosenti Rəna Mahmudova “İfadəli oxu” fənninin tələbələr üçün əhəmiyyətindən, ifadəli oxu bacarıqlarını inkişaf etdirmək üçün davamlı olaraq belə tədbirlərin keçirilməsinin vacibliyindən, Bəxtiyar Vahabzadə poeziyasının bənzərsizliyindən və əsərlərinin ifadəli oxu baxımından önəmindən söz açıb.
Sonra Bəxtiyar Vahabzadənin ifasında “Vətən” şeirinin səsləndirildiyi videoçarx nümayiş olunub.
Tələbələr Bəxtiyar Vahabzadənin fəlsəfi, dini və vətənpərvərlik mövzularında yazılmış şeirlərindən parçalar səsləndiriblər. Görkəmli şairin “Allah”, “Ana dilim”, “Gülüstan” və “Şəhidlər” kimi tanınmış əsərləri təqdim olunub. “Fəryad” pyesindən videoçarxlar göstərilib və şairin dramaturgiya sahəsindəki fəaliyyətindən danışılıb.
Bədii çıxışlar tələbələrin “Azərbaycan-Türkiyə” mahnısını ifa edilməsiylə yekunlaşıb.
Sonda Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası kafedrasının müdiri, professor Mətanət Abdullayeva Bəxtiyar Vahabzadə yaradıcılığının bədii-fəlsəfi mükəmməlliyindən danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2414f73f1fd2ffa04408121e7_o.jpg
На филологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась литературно-художественная презентация под названием «Bir əsrlik söz karvanı», посвященная 100-летию народного поэта Бахтияра Вагабзаде.
В мероприятии также приняла участие группа сотрудников Навоийского государственного университета Узбекистана.
Доцент кафедры методики преподавания азербайджанского языка и литературы Рена Махмудова рассказала о значимости предмета «Выразительное чтение» для студентов, важности постоянного проведения подобных мероприятий для развития навыков выразительного чтения, уникальности поэзии Бахтияра Вагабзаде и значимости его произведений с точки зрения выразительного чтения. Затем был показан видеоролик со стихотворением «Vətən» в исполнении Бахтияра Вагабзаде.
Студенты прочитали отрывки из стихотворений Бахтияра Вагабзаде на философские, религиозные и патриотические темы. Были показаны видеоклипы из спектакля «Fəryad» и обсуждена деятельность поэта в области драматургии. Художественные выступления завершились исполнением студентами песни «Azərbaycan-Türkiyə».
В заключение заведующая кафедрой методики преподавания азербайджанского языка и литературы, профессор Метанет Абдуллаева рассказала о художественном и философском совершенстве творчества Бахтияра Вагабзаде.