https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_d13edb4b205b4802fe8c77ca0_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) bir qrup əməkdaşı Türkiyənin Ankara Sosial Elmlər Universitetində olub
Ziyarət zamanı Ankara Sosial Elmlər Universitetinin rektoru Musa Kazım Arıcan BDU-nun nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə Bakı Dövlət Universiteti və Ankara Sosial Elmlər Universiteti arasında birgə uğurlu əməkdaşlıq müzakirə olunub, BDU-da innovasiya ekosistemi və texnoparkların qurulmasının vacibliyi vurğulanıb. İnnovasiya sahəsində kadr potensialının artırılması, təhsildə sosial innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi, ideyaları inkişaf etdirmək üçün tələbələrə dəstək göstərilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Türk Əməkdaşlıq və Koordinasiya Agentliyinin (TİKA) dəstəyi ilə həyata keçirilən ziyarət çərçivəsində nümayəndə heyəti Ankara Sosial Elmlər Universitetinin Sosiokəndində, Orta Doğu Texniki Universitetinin Texnoparkında, Türkiyə Elm və Texnika Komitəsi (TÜBİTAK), Ankara İnkişaf Agentliyində olublar. Həmçinin Ankara Sosial Elmlər Universitetində təhsil alan azərbaycanlı tələbələrlə görüşüblər.
Səfər BDU-da sosiokənd sistemi və Sosial İnnovasiya Mərkəzinin yaradılması istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarının müzakirəsi məqsədilə təşkil edilib.
Qeyd edək ki, sosial elmlər sahəsində hər iki universitet arasında səmərəli əməkdaşlıq mövcuddur. 2023-cü ildə BDU və Ankara Sosial Elmlər Universiteti arasında anlaşma memorandumu imzalanıb. Memorandum çərçivəsində Ankara Sosial Elmlər Universiteti ilə birgə sosial elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi qərara alınıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_d13edb4b205b4802fe8c77ca0_o.jpg
Группа сотрудников Бакинского государственного университета (БГУ) посетила Анкарский университет социальных наук Турции
В ходе визита ректор вуза Муса Казым Арыджан встретился с делегацией БГУ. На встрече обсуждалось сотрудничество между двумя университетами, а также подчеркивалась важность создания инновационной экосистемы и технопарков в БГУ. Состоялся обмен мнениями по вопросам повышения кадрового потенциала в сфере инноваций, поддержки социальной инновационной деятельности в образовании, а также поддержки студентов в развитии идей.
В рамках визита, поддержанного Турецким агентством по сотрудничеству и координации, делегация БГУ посетила социосело этого университета, технопарк Ближневосточного технического университета, Турецкий научно-технический комитет и Анкарское агентство развития. Посланцы БГУ также встретились с азербайджанскими студентами, обучающимися в Анкарском университете социальных наук.
Визит был организован с целью обсуждения возможностей сотрудничества по созданию системы социосела и Центра социальных инноваций в БГУ.
Отметим, что между обоими вузами осуществляется сотрудничество в области социальных наук. В 2023 году подписан меморандум о взаимопонимании между БГУ и Анкарским университетом социальных наук, в рамках которого принято решение о реализации совместных проектов в области социальных научных исследований.