https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_61cfff9e91f3e54fad920e71c_o.jpg
“Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini Arif Ağayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasında işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində ADY nümayəndələri Sian və Çendu şəhərlərində yerləşən quru limanlarının fəaliyyəti və infrastruktur imkanları, həmçinin limanlarda həyata keçirilən müasir logistika həlləri ilə tanış olub, liman rəhbərlikləri ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərdə Orta Dəhlizə yüklərin cəlb edilməsi, logistika imkanlarının genişləndirilməsi və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Sian və Çendu Çinin qərbində yerləşən iki əsas nəqliyyat və iqtisadi mərkəzdir. Bu şəhərlər Orta Dəhliz vasitəsilə Çinlə Avropa arasında ticarət və logistika əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_61cfff9e91f3e54fad920e71c_o.jpg
Делегация во главе с заместителем председателя ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД) Арифом Агаевым находилась с рабочим визитом в КНР.
В рамках визита представители АЖД ознакомились с деятельностью и инфраструктурными возможностями расположенных в городах Сиань и Чэнду сухих портов, а также с применяемыми в портах современными логистическими решениями, провели встречи с руководством портов.
На встречах обсуждались вопросы привлечения грузов в Срединный коридор, расширения логистического потенциала и перспективы взаимного сотрудничества.
Отметим, что Сиань и Чэнду являются двумя основными транспортными и экономическими центрами на западе КНР. Эти города играют важную роль в развитии торговых и логистических связей между Китаем и Европой посредством Срединного коридора.