https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_61cfff9e91f3e54fad920e71c_o.jpg
“Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini Arif Ağayevin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikasında işgüzar səfərdə olub.
Səfər çərçivəsində ADY nümayəndələri Sian və Çendu şəhərlərində yerləşən quru limanlarının fəaliyyəti və infrastruktur imkanları, həmçinin limanlarda həyata keçirilən müasir logistika həlləri ilə tanış olub, liman rəhbərlikləri ilə görüşlər keçirib.
Görüşlərdə Orta Dəhlizə yüklərin cəlb edilməsi, logistika imkanlarının genişləndirilməsi və qarşılıqlı əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, Sian və Çendu Çinin qərbində yerləşən iki əsas nəqliyyat və iqtisadi mərkəzdir. Bu şəhərlər Orta Dəhliz vasitəsilə Çinlə Avropa arasında ticarət və logistika əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_61cfff9e91f3e54fad920e71c_o.jpg
A high-level delegation led by Arif Agayev, Vice Chairman of Azerbaijan Railways CJSC (ADY), paid a business visit to the People's Republic of China.
ADY representatives visited dry ports in the cities of Xi’an and Chengdu to observe their operations, infrastructure capabilities, and the application of modern logistics solutions.
The delegation also held meetings with port management representatives to discuss attracting more cargo to the Middle Corridor, expanding logistics capabilities, and exploring prospects for cooperation.
Xi’an and Chengdu are two major transport and economic hubs in western China, which play a crucial role in enhancing trade and logistics links between China and Europe via the Middle Corridor.