https://www.innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_db3c3bc6f92303947057bb22b_o.jpg
Türkiyənin səhiyyə naziri Fahrettin Kocanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana ikigünlük işgüzar səfəri davam edir. Səfər çərçivəsində Türkiyə nümayəndə heyəti Qarabağın incisi, Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətinin simvolu olan Şuşa şəhərini ziyarət ediblər.
Qonaqların Azərbaycan mədəniyyətinin paytaxtı ilə tanışlığı ölkəmizin tanınmış şəxsiyyətləri Bülbül, Xurşidbanu Natəvan və Üzeyir Hacıbəylinin güllələnmiş heykəllərinin yerləşdiyi Şuşa şəhər mərkəzi meydanından başlayıb. Onlara şəhər və güllələnmiş heykəllər barədə ətraflı məlumat verilib. Diqqətə çatdırılıb ki, 270 yaşlı mədəniyyət paytaxtı olan Şuşa şəhəri hər zaman muğam-sənət beşiyi kimi tanınıb. Sənətkarlığın və incəsənətin müxtəlif sahələrinin inkişafı nəinki Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin, bütövlükdə ölkəmizin tərəqqisində mühüm rol oynayıb. Şuşa Azərbaycan ədəbiyyat və mədəniyyətinin inkişafına misilsiz töhfələr vermiş görkəmli şəxsiyyətlərin diyarıdır.
Daha sonra Türkiyə Səhiyyə Nazirliyinin nümayəndə heyəti Şuşa qalası, Natəvan bulağı, Bülbülün ev-muzeyi, Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksi, Cıdır düzü kimi tarixi məkanları ziyarət ediblər.
Yuxarı Gövhər Ağa məscidini ziyarət edən qonaqlar cümə namazı qılıblar. Vətən şəhidlərinin ruhlarına rəhmət dilənib və dualar oxunub.
Türkiyənin səhiyyə naziri Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtının gözəlliyinə heyran olduğunu bildirərək, Şuşanın azad edilməsinin tarixi əhəmiyyəti vurğulayıb. Fakrettin Koca Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli Azərbaycan ordusu tərəfindən uzun illər Ermənistanın işğalı atında olan ərazilərin, o cümlədən Şuşa şəhərinin azad edilməsindən böyük sevinc və qürur hissi keçirdiyini qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2022-09/_innews_db3c3bc6f92303947057bb22b_o.jpg
Продолжается двухдневный рабочий визит делегации во главе с министром здравоохранения Турции Фахреттином Коджой в Азербайджан. В рамках визита турецкая делегация посетила жемчужину Карабаха, символ истории и культуры Азербайджана - город Шушу.
Знакомство гостей со столицей азербайджанской культуры началось с центральной площади Шуши, где установлены «Расстрелянные скульптуры» известных азербайджанских деятелей - Узеира Гаджибейли, Хуршидбану Натаван и Бюльбюля. Было доведено до внимания, что 270-летняя Шуша - колыбель азербайджанской национальной музыки и поэзии. Развитие различных сфер ремесленничества и искусства сыграли важную роль в процветании и прославлении не только Карабахского региона Азербайджана, но, в целом, всей нашей страны. Шуша является краем выдающихся личностей, внесших неоценимый вклад в развитие азербайджанской литературы и культуры.
Затем делегация Министерства здравоохранения Турции посетила Шушинскую крепость, родник Натаван, дом-музей Бюльбюля, музейный комплекс мавзолея Моллы Панаха Вагифа, Джыдыр дюзю.
Посетив мечеть Юхары Говхар Ага, гости совершили пятничный намаз. Были прочитаны молитвы за упокой души шехидов Отечественной войны.
Выразив восхищение красотой культурной столицы Азербайджана, министр здравоохранения Турции подчеркнул историческую значимость освобождения города Шуша. Факреттин Коджа заявил, что испытывает чувство огромной гордости освобождением под руководством Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева доблестной Азербайджанской армией территорий находящихся под армянской оккупацией, в том числе, города Шуша.