https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_74ffcf892ee5f5147d6cf1102_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) "BDU könüllüləri" təşkilatının təşəbbüsü ilə "Konstitusiya və Suverenlik İli" və 19 may - Atatürkü Anma, Gənclik və İdman Bayramına həsr olunmuş "Qardaşlıq" adlı konsert proqramı keçirilib.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov 2025-ci ilin "Konstitusiya və Suverenlik İli" elan olunmasının dövlətçilik tariximiz və hüquqi şüurun inkişafı baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib. O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafında oynadığı müstəsna roldan, Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu daxili və xarici siyasətdən, regionda Qarabağ zəfəri ilə formalaşan yeni reallıqlardan söz açıb. Şahin Pənahov Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan bağların dərin tarixi köklərə əsaslandığını, bu əlaqələrin ortaq dil, din və mədəni irs üzərində formalaşdığını bildirib: “Bu gün BDU-nun türkiyəli tələbələrinin hazırladığı konsert proqramı birliyimizin nümunəsidir”.
BDU-nun türkiyəli tələbələri adından çıxış edən Muhammed Nazım Köylü Atatürkü Anma, Gənclik və İdman Bayramının yalnız tarixi bir hadisəni yad etməklə kifayətlənmədiyini, gənclərin gələcəyinə istiqamət verən və onların cəmiyyətdəki rolunu xatırladan simvolik bir gün olduğunu bildirib.
Sonra BDU-da təhsil alan azərbaycanlı və türk tələbələrin iştirakı ilə hazırlanmış konsert proqramı başlayıb. Proqramda "Çırpınırdı Qara dəniz", "Yaşa, mənim xalqım", "Xudayar təsnifi", rəqslər ifa olunub, vətənpərvərlik ruhunda şeirlər səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_74ffcf892ee5f5147d6cf1102_o.jpg
Baku State University (BSU) hosted a concert program titled "Brotherhood", dedicated to the Year of Constitution and Sovereignty and May 19 – Atatürk Memorial, Youth and Sports Day.
In his opening remarks, BSU Vice-Rector Shahin Panahov emphasized the significance of declaring 2025 as the Year of Constitution and Sovereignty, highlighting its importance in the context of Azerbaijan’s statehood and the development of legal awareness among its citizens. He spoke about the pivotal role of national leader Heydar Aliyev in shaping modern Azerbaijan, the achievements of President Ilham Aliyev's domestic and foreign policy, and the new geopolitical realities that emerged following the victory in Karabakh.
Panahov also underscored the deep-rooted brotherhood between Azerbaijan and Türkiye, founded on shared language, religion, and cultural heritage. “Today’s concert program, prepared by Turkish students at BSU, stands as a powerful symbol of our unity,” he said.
Representing the Turkish students of the university, Muhammed Nazim Koylu noted that May 19 – Atatürk Memorial, Youth and Sports Day is more than a commemoration of a historical event. “It is a symbolic occasion that charts a path for youth, emphasizing their vital role in shaping society’s future,” he said.
The event continued with a concert program featuring performances by Azerbaijani and Turkish students studying at BSU.