https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_74ffcf892ee5f5147d6cf1102_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) "BDU könüllüləri" təşkilatının təşəbbüsü ilə "Konstitusiya və Suverenlik İli" və 19 may - Atatürkü Anma, Gənclik və İdman Bayramına həsr olunmuş "Qardaşlıq" adlı konsert proqramı keçirilib.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov 2025-ci ilin "Konstitusiya və Suverenlik İli" elan olunmasının dövlətçilik tariximiz və hüquqi şüurun inkişafı baxımından əhəmiyyətli olduğunu deyib. O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın inkişafında oynadığı müstəsna roldan, Prezident İlham Əliyevin apardığı uğurlu daxili və xarici siyasətdən, regionda Qarabağ zəfəri ilə formalaşan yeni reallıqlardan söz açıb. Şahin Pənahov Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan bağların dərin tarixi köklərə əsaslandığını, bu əlaqələrin ortaq dil, din və mədəni irs üzərində formalaşdığını bildirib: “Bu gün BDU-nun türkiyəli tələbələrinin hazırladığı konsert proqramı birliyimizin nümunəsidir”.
BDU-nun türkiyəli tələbələri adından çıxış edən Muhammed Nazım Köylü Atatürkü Anma, Gənclik və İdman Bayramının yalnız tarixi bir hadisəni yad etməklə kifayətlənmədiyini, gənclərin gələcəyinə istiqamət verən və onların cəmiyyətdəki rolunu xatırladan simvolik bir gün olduğunu bildirib.
Sonra BDU-da təhsil alan azərbaycanlı və türk tələbələrin iştirakı ilə hazırlanmış konsert proqramı başlayıb. Proqramda "Çırpınırdı Qara dəniz", "Yaşa, mənim xalqım", "Xudayar təsnifi", rəqslər ifa olunub, vətənpərvərlik ruhunda şeirlər səsləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_74ffcf892ee5f5147d6cf1102_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась концертная программа под названием «Братство», посвященная «Году Конституции и суверенитета» и 19 мая – Дню памяти Ататюрка, молодежи и спорта.
Проректор БГУ Шахин Панахов отметил, что объявление 2025 года «Годом Конституции и суверенитета» имеет важное значение с точки зрения истории нашей государственности и развития правосознания. Он рассказал об исключительной роли общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии Азербайджана, об успешной внутренней и внешней политике Президента Ильхама Алиева, о новых реалиях, сформировавшихся в регионе с победой в Карабахе. Шахин Панахов заявил, что узы братства между Азербайджаном и Турцией имеют глубокие исторические корни, и что эти связи сформировались на основе общего языка, религии и культурного наследия: «Сегодня концертная программа, подготовленная турецкими студентами БГУ, является примером нашего единства».
Выступая от имени турецких студентов вуза, Мухаммед Назим Кёйлю заявил, что День памяти Ататюрка, молодежи и спорта — это не просто чествование исторического события, но и символический день, который задает направление будущему молодых людей и напоминает им об их роли в обществе.
Затем началась концертная программа, подготовленная при участии азербайджанских и турецких студентов, обучающихся в БГУ.