https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_d44e59463e6703105e35b89f3_o.jpg
Mayın 20-də Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyində (EMTA) Moldovanın Milli Enerji Tənzimləmə Qurumunun (ANRE) baş direktoru Aleksey Taranın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfəri çərçivəsində iki tənzimləyici qurum arasında enerji tənzimlənməsi sahəsində əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi EMTA-nın İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov və ANRE-nin baş direktoru Aleksey Taran imzalayıblar.
Anlaşma memorandumu ikitərəfli və regional enerji bazarının tənzimlənməsi məsələləri üzrə birbaşa dialoq qurmaq və inkişaf etdirmək, regional enerji bazarına təsir edən təcili və ya fövqəladə hallar zamanı səmərəli məlumat mübadiləsini təmin etmək, eləcə də tənzimləyici islahatların hazırlanması və həyata keçirilməsində təcrübə mübadiləsi aparmaq üçün müxtəlif tədbirlər təşkil etməklə əməkdaşlığı möhkəmləndirmək məqsədini daşıyır.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində tərəflər arasında qaz bazarının monitorinqinin cari problemləri və həlli yolları, eləcə də bərpa olunan mənbələrin şəbəkəyə inteqrasiyası və payının artırılması, həmçinin enerji dayanıqlığını gücləndirmək üçün tədbirlər ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_d44e59463e6703105e35b89f3_o.jpg
On May 20, within the visit of the of the National Energy Regulatory Agency of Moldova (ANRE) led by General Director of ANRE Alexei Taran to Azerbaijan, the Energy Regulatory Agency (AERA) hosted the signing of a Memorandum of Understanding (MoU) on cooperation in energy regulation between the two regulatory authorities.
The document was signed by Samir Akhundov, Chairman of the Board of AERA, and Alexei Taran, General Director of ANRE.
The MoU aims to establish and develop a direct dialogue on bilateral and regional energy market regulatory issues, ensure effective information exchange in case of emergencies or extraordinary circumstances impacting the regional energy market, as well as consolidate the cooperation by organizing various events to exchange experience in drafting and implementing regulatory reforms according to the best international practices.
It should be noted that within the framework of the visit, discussions were held between the parties on current challenges and possible solutions in gas market monitoring, integration of renewable energy sources into the grid and increasing their share in the total energy mix, as well as measures to strengthen energy resilience.