İşəgötürənlər UNEC-də: “Məşğulluq həftəsi”nə start verildi!
İşəgötürənlər UNEC-də: “Məşğulluq həftəsi”nə start verildi! İşəgötürənlər UNEC-də: “Məşğulluq həftəsi”nə start verildi!
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) tələbələrin karyera inkişafına və əmək bazarına inteqrasiyasına dəstək məqsədilə “Məşğulluq həftəsi”nə (Employability Week) start verilib.
UNEC-lə əməkdaşlıq çərçivəsində “Synergia Academy”nin təşəbbüsü, Karyera Mərkəzinin təşkilaçılığı və “Pasha Group”a daxil olan 12 nüfuzlu şirkətin iştirakı ilə həyata keçirilən “Məşğulluq həftəsi” sonuncu kurs tələbələrinin məşğulluğunun təmin olunması istiqamətində geniş imkanlar yaradacaq. Həftə ərzində UNEC tələbələri iş dünyasının insan resursları nümayəndələri ilə birbaşa təmasda olmaq, seminar və görüşlərdə iştirak etməklə bilik və bacarıqlarını təkmilləşdirmək imkanı əldə edəcəklər. Eyni zamanda, seçilmiş tələbələr üçün müsahibə mərhələləri də təşkil olunacaq.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov “Məşğulluq həftəsi”ni universitetin 95 illik yubileyi çərçivəsində keçirilən ən əhəmiyyətli tədbirlərdən biri kimi qiymətləndirib. Rektor qeyd edib ki, UNEC tələbələrinin yüksək maaşlı və ixtisaslarına uyğun işlə təmin olunması universitetin əsas prioritetlərindəndir: “İşəgötürənlərin UNEC tələbələri ilə görüşə gəlməsi özü-özlüyündə universitetə və tələbələrimizə verilən dəyərin göstəricisidir. Əminəm ki, təmsil olunan 12 şirkət həftə ərzində öz tələblərinə uyğun olan, bacarıqlı və bilikli tələbələrlə tanış olaraq onları işə qəbul edəcəklər.”
Professor Ədalət Muradov çıxışı zamanı UNEC-də son illərdə tələbələrin rəqabətədavamlı mütəxəssislər kimi yetişməsi məqsədilə həyata keçirilən islahatlardan da danışıb. O, tələbələrə müsahibələrdə öz bilik və bacarıqlarını düzgün təqdim etmələri ilə bağlı tövsiyələrini verib.
Tədbirin təşkilatçısı, “Synergia Academy”nin CEO-su Rəna Əfəndiyeva  “Məşğulluq həftəsi” çərçivəsində keçiriləcək tədbirlərin tələbələr üçün mühüm karyera imkanları yaradacağını bildirib: “Bu təşəbbüs tələbələrin real iş mühiti ilə tanışlığı, potensial işəgötürənlərlə birbaşa əlaqə qurması baxımından əvəzsizdir. Əminəm ki, bu platforma onların uğurlu karyera yolunda əhəmiyyətli addımlardan biri olacaq.”
"Məşğulluq həftəsi"ndə iştirak edən şirkətlərin insan resursları rəhbərləri çıxış edərək tələbələrə müsahibə prosesi zamanı diqqət yetirilməsi vacib olan məqamları, peşəkar təqdimat və karyera planlaması barədə faydalı tövsiyələrini bölüşüblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1ac4068bfe56d060af656caa1_o.jpg
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) с целью поддержки карьерного роста студентов и их интеграции на рынок труда стартует «Неделя занятости» (Employability Week).
«Неделя занятости», осуществляемая по инициативе «Synergia Academy» в рамках сотрудничества с UNEC и при участии 12 престижных компаний, входящих в «Pasha Group», создаст широкие возможности для обеспечения занятости студентов выпускных курсов. В течение недели студенты UNEC получат возможность улучшить свои знания и навыки, напрямую общаясь с представителями человеческих ресурсов делового мира и участвуя в семинарах и встречах. В то же время для отобранных студентов будут организованы этапы собеседования.
Выступивший на церемонии открытия мероприятия ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов оценил «Неделю занятости» как одно из важнейших мероприятий, проводимых в рамках 95-летия университета. Ректор отметил, что обеспечение студентов UNEC высокооплачиваемой работой, соответствующей их квалификации, является одним из главных приоритетов университета: «Факт, что работодатели приходят на встречу со студентами UNEC, сам по себе является показателем ценности университета и наших студентов. Я уверен, что 12 представленных компаний в течение недели соответственно своим требованиям познакомятся с талантливыми и знающими студентами, и примут их на работу».
Профессор Адалат Мурадов в своем выступлении также рассказал о реформах, проводимых в UNEC в последние годы для подготовки студентов как конкурентоспособных специалистов. Он дал студентам советы о том, как правильно представлять свои знания и навыки на собеседованиях.
Организатор мероприятия, CEO «Synergia Academy» Рена Эфендиева отметила, что мероприятия, которые пройдут в рамках «Недели занятости», создадут важные карьерные возможности для студентов: «Эта инициатива бесценна с точки зрения ознакомления студентов с реальной рабочей средой и установления прямого контакта с потенциальными работодателями. Я уверена, что эта платформа станет важным шагом на их пути к успешной карьере».
В рамках мероприятия выступили руководители человеческих ресурсов компаний-участников, которые рассказали студентам о важных моментах, на которые следует обратить внимание во время собеседования, а также дали полезные советы по профессиональной презентации и планированию карьеры.