https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_002ed0475f6d3132374a2a3c5_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin Dayanıqlı inkişaf üzrə tədbirlər planına uyğun olaraq İspaniyanın beynəlxalq nüfuzlu IE Universiteti (Universidad Instituto de Empresa) tərəfindən “Qlobal enerji sistemi, iqlim dəyişmələri və enerji keçidi” mövzusunda əməkdaşlar üçün təlim keçirilib.
Ali məktəblərin dünya reytinqində ön pillələrdə qərarlaşan universitetin professoru, enerji keçidi və dayanıqlı inkişaf sahəsində beynəlxalq ekspert Dr. Ana Diaz Vaskesin moderatorluğu ilə keçirilən təlim qlobal enerji sistemində baş verən mühüm transformasiyalar və enerji keçidi prosesindəki son yeniliklər barədə məlumatlılığın artırılması məqsədi daşıyıb.
Təlimdə əvvəlcə 2024-cü il də BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) yüksək səviyyədə ev sahibliyi edən Azərbaycanın iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə tutduğu mövqe, oynadığı rol və verdiyi töhfələrdən bəhs olunub. Daha sonra qlobal enerji sistemində baş verən mühüm transformasiyalar və enerji keçidi prosesindəki son yeniliklərdən danışan professor qlobal enerji sisteminin strukturu, ənənəvi və bərpa olunan enerji mənbələri, enerji istehsalı, ötürülməsi və istehlak zənciri barədə məlumat verib. Dr.A.D.Vaskes müxtəlif illərdə karbon qazı emissiyasına görə ön sıralarda qərarlaşan region və ölkələrin sıralamasını təqdim edib, ayrı-ayrı dövlətlərin iqtisadi artım fonunda karbon qazı izinin azaldılması istiqamətində fəaliyyətlərindən, əldə etdiyi təcrübələrdən danışıb.
Professor, həmçinin Azərbaycanın 2030-cu ilədək elektrik enerjisində bərpaolunan enerjinin payının 30%-ə çatdırılması istiqamətində hədəfinə toxunaraq, bu məqsədlə günəş, külək enerjisi kimi bərpaolunan enerji layihələrinə investisiyaların artırılması ilə bağlı çalışmaların iqlim dəyişikliyi ilə mübarizəyə müsbət təsirlərinin olacağını qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_002ed0475f6d3132374a2a3c5_o.jpg
В соответствии с Планом действий по устойчивому развитию ЗАО «AzerGold» для сотрудников был проведен тренинг на тему «Глобальная энергетическая система, изменение климата и энергетический переход» всемирно известным Университетом IE (Universidad Instituto de Empresa) Испании.
Тренинг, модератором которого выступила др. Ана Диас Васкес, профессор университета, входящего в число лидеров мирового рейтинга высших учебных заведений, и международный эксперт в области энергетического перехода и устойчивого развития, был направлен на повышение осведомленности о важных преобразованиях, происходящих в глобальной энергетической системе, и последних инновациях в процессе энергетического перехода.
В ходе тренинга в первую очередь было рассказано о позиции, роли и вкладе Азербайджана в борьбу с изменением климата, где в 2024 году прошел 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) на высоком уровне. Затем, рассказав о важных преобразованиях, происходящих в мировой энергетической системе, и последних инновациях в процессе энергетического перехода, профессор предоставил информацию о структуре мировой энергетической системы, традиционных и возобновляемых источниках энергии, а также о цепочке производства, передачи и потребления энергии. Др. А.Д. Васкес представил рейтинг регионов и стран, занимавших первые места по выбросам углекислого газа в разные годы, а также рассказал о деятельности и опыте отдельных стран по сокращению выбросов углекислого газа на фоне экономического роста.
Профессор также коснулся цели Азербайджана по увеличению доли возобновляемых источников энергии в электроэнергетике до 30% к 2030 году, отметив, что усилия по увеличению инвестиций в проекты возобновляемых источников энергии, таких как солнечная и ветровая энергия, с этой целью окажут положительное влияние на борьбу с изменением климата.