https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_679f7279b876fa65bc0444e04_o.jpg
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (AZCON Holding) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC (ADY) rəqəmsal transformasiya strategiyası çərçivəsində növbəti yeniliyə imza atıb.
Belə ki, ADY-nin elektron xidmətlər portalı ölkənin vahid rəqəmsal identifikasiya sistemi olan “digital.login” ilə uğurla inteqrasiya edilib. Bu yenilik istifadəçilərə portala daha sürətli, təhlükəsiz və rahat şəkildə daxil olmaq imkanı yaradır.
İndi istifadəçilər portalda xidmətlərə daxil olmaq üçün artıq mövcud olan identifikasiya vasitələrindən – SİMA İmza, Asan İmza, SİMA Token (Elektron İmza), İdentifikasiya nömrəsi və BSXM Elektron İmzadan istifadə edə bilirlər.
İnteqrasiyanın əsas üstünlükləri:
- Sadə və sürətli giriş – Təkrar qeydiyyat zərurəti aradan qalxır;
- Təhlükəsizliyin artırılması – Dövlət tərəfindən təsdiqlənmiş identifikasiya vasitələri istifadə olunur;
- Vaxta qənaət – Müraciət və sorğuların təqdimat prosesi sürətlənir;
- Dövlət sistemləri ilə uyğunluq – “MyGov” portalı və digər dövlət platformaları ilə inteqrasiya imkanı yaranır.
Qeyd edək ki, layihə İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilib və Azərbaycanda rəqəmsal hökumət sisteminin inkişafına mühüm töhfə verir. Eyni zamanda, bu yenilik “bir pəncərə” prinsipi əsasında təqdim edilən onlayn xidmətlərin daha genişləndirilməsinə imkan yaradır.
Xatırladaq ki, ADY-nin bu yaxınlarda istifadəyə verdiyi elektron xidmətlər portalı (https://portal.ady.az/) əməliyyat səmərəliliyinin artırılması, vətəndaşlara və biznes müştərilərinə göstərilən xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi daşıyır və dəmiryol xidmətlərinin daha rahat, müasir, şəffaf və innovativ şəkildə təqdim olunmasını təmin edir. Portal vətəndaşların müraciət və digər xidmətlərə onlayn formada çıxışını təmin edən əsas platforma kimi inkişafını davam etdirəcək.
ADY həmçinin rəqəmsallaşma strategiyasına uyğun olaraq, kağız sənəd dövriyyəsinin azaldılması, kağız istifadəsi nəticəsində ətraf mühitə dəyən zərərin qarşısının alınması məqsədilə xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması istiqamətində yeni layihələr həyata keçirməyə davam edəcək. Bura bilet satışından tutmuş yük daşımalarının izlənməsinə, təhlükəsizlik sistemlərindən real vaxtda məlumat mübadiləsinə qədər bir çox proses daxildir.
Bu baxımdan rəqəmsallaşma ADY-nin yalnız texnoloji yenilənməsinə deyil, eyni zamanda, biznes modelinin transformasiyasına, müştəri yönümlü yanaşmanın formalaşmasına və qlobal dəmir yolu şəbəkələri ilə inteqrasiyanın sürətlənməsinə mühüm töhfə verir. Bu proses dəmir yolunun rəqabət qabiliyyətini artırmaqla yanaşı, ölkənin nəqliyyat-logistika potensialının da güclənməsinə zəmin yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_679f7279b876fa65bc0444e04_o.jpg
ЗАО "Азербайджанские железные дороги" (АЖД), входящее в состав Азербайджанского транспортно-коммуникационного холдинга (AZCON Holding), в рамках стратегии цифровой трансформации внедрило очередное нововведение.
Так, портал электронных услуг АЖД успешно интегрирован с системой единой цифровой идентификации страны - digital.login. Это нововведение позволяет пользователям осуществлять вход в портал быстрее, безопаснее и удобнее.
Теперь для доступа к услугам портала пользователи могут использовать уже существующие средства идентификации – SİMA İmza, Asan İmza, SİMA Token (электронная подпись), идентификационный номер и электронную подпись BSXM.
Основные преимущества интеграции:
- Простой и быстрый вход – нет необходимости повторной регистрации;
- Повышение безопасности – используются подтвержденные государством средства идентификации;
- Экономия времени – ускоряется процесс подачи обращений и запросов;
- Совместимость с государственными системами – появляется возможность интеграции с порталом “MyGov” и другими государственными платформами.
Отметим, что проект реализован в рамках сотрудничества с Агентством инноваций и цифрового развития и вносит важный вклад в развитие системы цифрового правительства в Азербайджане. В то же время это нововведение позволяет расширить спектр онлайн-услуг, предоставляемых по принципу "единого окна".
Напомним, недавно запущенный портал электронных услуг АЖД (https://portal.ady.az/) нацелен на повышение операционной эффективности, улучшение качества обслуживания граждан и бизнес-клиентов и обеспечивает более удобное, современное, прозрачное и инновационное предоставление железнодорожных услуг. Портал продолжит развиваться как основная платформа, обеспечивающая гражданам возможность отправлять заявки и получать другие услуги в онлайн-формате.
АЖД, в соответствии со своей стратегией цифровизации, продолжит реализацию новых проектов в направлении цифровизации услуг с целью сокращения бумажного документооборота и предотвращения нанесения ущерба окружающей среде использованием бумаги. Сюда относится множество процессов, от продажи билетов до отслеживания грузоперевозок, от систем безопасности до обмена информацией в режиме реального времени.
В этом контексте цифровизация вносит важный вклад не только в технологическое обновление АЖД, но и в трансформацию бизнес-модели, формирование клиентоориентированного подхода и ускорение интеграции с глобальными железнодорожными сетями. Этот процесс, наряду с повышением конкурентоспособности железной дороги, закладывает основу и для укрепления транспортно-логистического потенциала страны.