AZANS “ATM Awards 2024” beynəlxalq mükafat üzrə yüksək yerə layiq görülüb
AZANS “ATM Awards 2024” beynəlxalq mükafat üzrə yüksək yerə layiq görülüb AZANS “ATM Awards 2024” beynəlxalq mükafat üzrə yüksək yerə layiq görülüb
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin “Azəraeronaviqasiya” (AZANS) Hava Hərəkəti İdarəsi hava hərəkətinin idarə edilməsi sahəsində ən nüfuzlu mükafatlardan biri sayılan “ATM Awards 2024” beynəlxalq mükafatının “Collaboration and Community” kateqoriyasında yüksək yerə layiq görülüb.
Bu nominasiyada müxtəlif aviasiya sektorunun iştirakçıları arasında əməkdaşlıq vasitəsilə hava hərəkətinin idarə edilməsində dayanıqlı, çevik və effektiv inkişafı təşviq edən layihələr dəyərləndirilir.
AZANS bu uğuru "NATS Green Aviation Insights" (GAIN) layihəsi çərçivəsində əldə edib. NATS (Böyük Britaniya), AZANS (Azərbaycan), CAAM (Malayziya) və "skeyes" (Belçika) kimi aparıcı aeronaviqasiya xidməti təminatçıları ilə birgə həyata keçirilən layihə bu kateqoriyada ikinci yerə layiq görülüb. Birinci yeri isə “Collaboration and Community” nominasiyasında pilotsuz uçuş aparatlarının ümumi hava məkanına inteqrasiyası layihəsi ilə ABŞ-nın Federal Aviasiya İdarəsi (FAA) və NASA qazanıb.
“GAIN layihəsinin yüksək səviyyədə tanınması və FAA ilə NASA-nın təşəbbüsü ilə yanaşı ən yaxşılar arasında yer alması bizim üçün böyük şərəfdir. Bu nailiyyət AZANS-ın hava hərəkətinin idarə edilməsi sahəsində dayanıqlı yanaşmaların inkişafına verdiyi fəal töhfəni nümayiş etdirir və Azərbaycanın qlobal aviasiya arenasındakı mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Bütün tərəfdaşları və layihə iştirakçılarını səmimi-qəlbdən təbrik edirik! — deyə AZANS HHİ-nin direktoru Fərxan Quliyev bildirib.
GAIN təşəbbüsü hava hərəkətinin idarə edilməsi sahəsində ekoloji dayanıqlılığı artırmağa yönəlmiş beynəlxalq bir layihədir. O, şəffaflıq, məlumatlara əsaslanan yanaşma və aeronaviqasiya təminatçıları arasında müqayisəli təhlil mexanizmlərinin tətbiqi ilə həyata keçirilir. GAIN müxtəlif ölkələrdən olan tərəfdaş qurumların əməkdaşlığının daha ekoloji və texnoloji cəhətdən inkişaf etmiş bir aviasiya gələcəyinin formalaşmasında oynadığı mühüm rolu nümayiş etdirir.
ATM Awards 2024 mükafatının nəticələri Airspace World 2025 sərgisi çərçivəsində, 13-15 may tarixlərində Portuqaliyanın paytaxtı Lissabon şəhərində açıqlanıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_130712f49b96f465348e6a180_o.jpg
Azeraeronavigation (AZANS) Air Traffic Control of Azerbaijan Airlines (AZAL) CJSC, operating under AZCON Holding, has been honoured with a prestigious award at the International ATM Awards 2024. The recognition came in the Collaboration and Community category – one of the most esteemed categories in the field of air traffic management.
This nomination highlights projects that foster sustainable, flexible and efficient air traffic management through collaboration among stakeholders across the aviation sectors.
AZANS received the award as part of the NATS Green Aviation Insights (GAIN) project. This international initiative – developed in partnership with NATS (UK), AZANS (Azerbaijan), CAAM (Malaysia), and skeyes (Belgium) – secured second place in its nomination. These organizations are among the world’s leading air navigation service providers.
The top award in the Collaboration and Community category was presented to the US Federal Aviation Administration (FAA) and the National Aeronautics and Space Administration (NASA) for their work on integrating unmanned aircraft into shared airspace.
“We are proud that the GAIN project was recognized at such a high level and ranked among the best alongside the FAA and NASA initiative. This recognition highlights AZANS’ active contribution to the development of sustainable approaches to air traffic management and strengthens Azerbaijan’s role in the global air navigation arena. Congratulations to all partners and contributors!” - said Farhan Guliyev, AZANS Director.
GAIN is an international initiative aimed at improving environmental performance in ATM by enabling transparent, data-driven insights and benchmarking across ANSPs. This acknowledgment reaffirms the project’s vital role in shaping a greener future for aviation.
The results of the ATM Awards 2024 were announced during Airspace World 2025, held from 13-15 May in Lisbon, Portugal.