Bakıda IATA-nın Aviasiya Enerji Forumu işə başladı
Bakıda Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (“AZCON Holding”) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Hava Yolları”nın (AZAL) dəstəyi ilə IATA-nın (Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyası) Aviasiya Enerji Forumu (AEF) işə başlayıb. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi bu mühüm beynəlxalq tədbir 2025-ci il 13-15 may tarixlərində keçirilir.
Qafqaz və Xəzər dənizi regionunda ilk dəfə keçirilən AEF dünyanın aviasiya yanacağı icması üçün əsas sənaye görüşüdür. Bu, aviaşirkət nümayəndələrinə, yanacaq və Dayanıqlı Aviasiya Yanacağı (SAF) təchizatçılarına və IATA-nın digər strateji tərəfdaşlarına müasir aviasiyanın qarşısında duran enerji çağırışlarını müzakirə etmək və bu sahədə qlobal əməkdaşlığı gücləndirmək üçün unikal bir platformadır. Həmçinin bu platforma 2050-ci ilə qədər aviasiyanın sıfır CO2 emissiyası məqsədinə çatmaq üçün iş birliyi qurulmasına da imkan yaradır.
Açılış mərasimində AZAL QSC-nin prezidenti Samir Rzayev beynəlxalq aviasiya yanacağı sənayesinin ən nüfuzlu tədbirlərdən biri olan AEF-ə ev sahibliyi etməyin əhəmiyyətini vurğuladı:
“Bu mühüm forumun Bakıda təşkil olunması ölkəmizin qlobal aviasiya sektorunda və enerji keçidində artan strateji rolunun göstəricisidir və Azərbaycanın dayanıqlı aviasiya gündəminin formalaşmasında fəal iştirakını təsdiqləyir. Dayanıqlı aviasiyaya və “Net Zero” hədəfinə aparan yol innovativ enerji həllərinin sinerjisini tələb edir və bu həllər yalnız təcrübə mübadiləsi və güclü tərəfdaşlıqlar nəticəsində mümkün ola bilər. Ölkəmizin növbəti dəfə qlobal əməkdaşlıq üçün vacib platforma rolunu oynamasından qürur və məmnunluq duyuruq. AZAL isə, öz növbəsində, aviasiya sənayesinin dekarbonizasiyasını dəstəkləməyə sadiq qalacaq, eyni zamanda öz dayanıqlılıq gündəliyini davamlı şəkildə inkişaf etdirəcəkdir.”
Forumda 60-dan çox ölkənin və 70-dən çox aviaşirkətin nümayəndələri, ümumilikdə 800-ə yaxın qeydiyyatdan keçmiş iştirakçı bir araya gəlib. 13-15 may tarixlərində AEF çərçivəsində bir sıra panel müzakirələr, həmçinin texniki və kommersiya mövzularına dair sessiyalar keçiriləcək. Bundan əlavə, iştirakçılar sərgi zonasında sponsorlarla görüşmək, innovativ yanaşmalarla tanış olmaq və yeni əməkdaşlıqlar qurmaq imkanı əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, qlobal aviasiya yanacaq cəmiyyətinin aparıcı sənaye tədbiri olan AEF yalnız dəvət olunmuş IATA üzvləri və IATA-nın yanacaq sektorundakı strateji tərəfdaşları üçün nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_16a988ed2e4cd7c5c730140ca_o.jpg
IATA’s (International Air Transport Association’s) Aviation Energy Forum (AEF), with the support of Azerbaijan Airlines (AZAL), operating under Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON Holding), has officially commenced in Baku. This major international event, hosted by Azerbaijan, will run from 13-15 May, 2025.
Being held for the first time in the Caucasus and Caspian Sea region, AEF is the premier industry meeting for the world's aviation fuel community. It is a unique platform that allows airline representatives, fuel and Sustainable Aviation Fuel (SAF) suppliers, and other IATA Strategic Partners to discuss the energy challenges facing modern aviation and strengthen global cooperation in this field, including delivering aviation’s net zero CO2 emissions goal by 2050.
During the opening ceremony, Samir Rzayev, President of AZAL CJSC, emphasized the importance of hosting AEF as one of the most prestigious events in the international aviation fuel industry:
“The hosting of this important Forum in Baku highlights Azerbaijan’s growing strategic role in the global aviation sector and the energy transition, reaffirming the country’s active engagement in shaping the sustainable aviation agenda. Sustainable Aviation Fuel is acknowledged as the key to achieving net-zero CO2 emissions by 2050. Therefore, we are proud and honored that IATA has chosen Baku as a venue for such vital discussion and collaboration. AZAL, meanwhile, will remain firmly committed to supporting the decarbonization of the aviation industry while continuously advancing its own sustainability agenda.”
The forum has brought together representatives from over 60 countries and more than 70 airlines, with around 800 registered participants. From May 13 to 15, numerous panel discussions and sessions focused on both technical and commercial topics will be held in AEF. Participants will also have the opportunity to meet sponsors in the exhibition area, explore innovative approaches, and establish new partnerships.
As the premier industry meeting for the world's aviation fuel community, AEF is an invitation-only event for IATA Members and Strategic Partners in the Fuel Area of Involvement.