Bakıda IATA-nın Aviasiya Enerji Forumu işə başladı
Bakıda Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (“AZCON Holding”) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Hava Yolları”nın (AZAL) dəstəyi ilə IATA-nın (Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyası) Aviasiya Enerji Forumu (AEF) işə başlayıb. Azərbaycanın ev sahibliyi etdiyi bu mühüm beynəlxalq tədbir 2025-ci il 13-15 may tarixlərində keçirilir.
Qafqaz və Xəzər dənizi regionunda ilk dəfə keçirilən AEF dünyanın aviasiya yanacağı icması üçün əsas sənaye görüşüdür. Bu, aviaşirkət nümayəndələrinə, yanacaq və Dayanıqlı Aviasiya Yanacağı (SAF) təchizatçılarına və IATA-nın digər strateji tərəfdaşlarına müasir aviasiyanın qarşısında duran enerji çağırışlarını müzakirə etmək və bu sahədə qlobal əməkdaşlığı gücləndirmək üçün unikal bir platformadır. Həmçinin bu platforma 2050-ci ilə qədər aviasiyanın sıfır CO2 emissiyası məqsədinə çatmaq üçün iş birliyi qurulmasına da imkan yaradır.
Açılış mərasimində AZAL QSC-nin prezidenti Samir Rzayev beynəlxalq aviasiya yanacağı sənayesinin ən nüfuzlu tədbirlərdən biri olan AEF-ə ev sahibliyi etməyin əhəmiyyətini vurğuladı:
“Bu mühüm forumun Bakıda təşkil olunması ölkəmizin qlobal aviasiya sektorunda və enerji keçidində artan strateji rolunun göstəricisidir və Azərbaycanın dayanıqlı aviasiya gündəminin formalaşmasında fəal iştirakını təsdiqləyir. Dayanıqlı aviasiyaya və “Net Zero” hədəfinə aparan yol innovativ enerji həllərinin sinerjisini tələb edir və bu həllər yalnız təcrübə mübadiləsi və güclü tərəfdaşlıqlar nəticəsində mümkün ola bilər. Ölkəmizin növbəti dəfə qlobal əməkdaşlıq üçün vacib platforma rolunu oynamasından qürur və məmnunluq duyuruq. AZAL isə, öz növbəsində, aviasiya sənayesinin dekarbonizasiyasını dəstəkləməyə sadiq qalacaq, eyni zamanda öz dayanıqlılıq gündəliyini davamlı şəkildə inkişaf etdirəcəkdir.”
Forumda 60-dan çox ölkənin və 70-dən çox aviaşirkətin nümayəndələri, ümumilikdə 800-ə yaxın qeydiyyatdan keçmiş iştirakçı bir araya gəlib. 13-15 may tarixlərində AEF çərçivəsində bir sıra panel müzakirələr, həmçinin texniki və kommersiya mövzularına dair sessiyalar keçiriləcək. Bundan əlavə, iştirakçılar sərgi zonasında sponsorlarla görüşmək, innovativ yanaşmalarla tanış olmaq və yeni əməkdaşlıqlar qurmaq imkanı əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, qlobal aviasiya yanacaq cəmiyyətinin aparıcı sənaye tədbiri olan AEF yalnız dəvət olunmuş IATA üzvləri və IATA-nın yanacaq sektorundakı strateji tərəfdaşları üçün nəzərdə tutulub.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_16a988ed2e4cd7c5c730140ca_o.jpg
В Баку при поддержке Azerbaijan Airlines (AZAL), входящий в состав Азербайджанского транспортно-коммуникационного холдинга (AZCON Holding), начал свою работу Авиационный энергетический форум (AEF) Международной ассоциации воздушного транспорта (IATA). Это значимое международное мероприятие проводится в Азербайджане с 13 по 15 мая 2025 года.
Впервые проводимый на территории Кавказа и Каспийского региона, AEF является ключевой отраслевой площадкой для мирового авиационного топливного сообщества. Форум представляет собой уникальную платформу для обсуждения энергетических вызовов, с которыми сталкивается современная авиация, и для укрепления глобального сотрудничества между авиаперевозчиками, поставщиками Устойчивого Авиационного Топлива (SAF) и другими стратегическими партнерами IATA. Кроме того, мероприятие способствует формированию партнёрских связей на пути к достижению цели авиации по нулевым выбросам CO2 к 2050 году.
На церемонии открытия, в своей приветственной речи, президент ЗАО Azerbaijan Airlines Самир Рзаев отметил важность проведения одного из самых значимых мероприятий международной авиационной топливной отрасли именно в Баку:
«Проведение столь значимого форума в Баку является отражением растущей стратегической роли нашей страны в глобальной авиационной отрасли и в процессе энергетического перехода, а также подтверждает активное участие Азербайджана в формировании повестки устойчивого авиационного развития. Устойчивое авиационное топливо признано ключевым фактором на пути к достижению нулевых выбросов CO2 к 2050 году. Мы гордимся, что Баку выступает важной платформой для международного взаимодействия. В свою очередь, AZAL останется приверженным поддержке декарбонизации авиационной отрасли и будет последовательно развивать собственную повестку в сфере устойчивого развития».
На форуме собрались около 800 зарегистрированных участников, включая представителей из более чем 60 стран и более 70 авиакомпаний. В течение трёх дней - с 13 по 15 мая - в рамках AEF будут проведены многочисленные панельные дискуссии, сессии на технические и коммерческие темы. Кроме того, участники смогут пообщаться с представителями спонсоров в выставочной зоне, ознакомиться с инновационными подходами и наладить новые деловые контакты.
Отметим, что AEF, будучи ведущим отраслевым мероприятием мирового авиационного топливного сообщества, проводится по приглашению исключительно для членов IATA и её стратегических партнёров в топливной сфере.