Qazaxıstan səfiri Azərbaycan Milli Məclisinin Sədri ilə görüş keçirib
Qazaxıstan səfiri Azərbaycan Milli Məclisinin Sədri ilə görüş keçirib Qazaxıstan səfiri Azərbaycan Milli Məclisinin Sədri ilə görüş keçirib
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin Sədri Sahibə Qafarova ilə görüş keçirib.
Diplomat Qazaxıstan Respublikası Parlamentinin Majilisinin Sədri Yerlan Koşanov adından 11-12 iyun 2025-ci il tarixlərində Astana şəhərində keçiriləcək TürkPA-nın 14-cü plenar sessiyasına dəvəti təqdim edib.
A. Bayel Qazaxıstan-Azərbaycan münasibətlərinin yüksək dinamikasını, ticarət-iqtisadi və nəqliyyat-logistika əlaqələrinin möhkəmlənməsini, həmçinin parlamentlərarası əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
Səfir TürkPA-nın fəaliyyətinin effektivliyinin artırılmasının, onun daha da institusionallaşdırılmasının və nüfuzlu beynəlxalq parlamentlərarası təşkilat kimi gücləndirilməsinin zəruriliyi barədə Qazaxıstan tərəfinin mövqeyini qeyd edib.
S. Qafarova dəvəti qəbul edərək, ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə müsbət təsir göstərən amillərdən birinin qanunverici orqanların qarşılıqlı əlaqəsi olduğunu bildirib.
Spiker məmnunluqla vurğulayıb ki, Azərbaycan Milli Məclisi Qazaxıstan Respublikası Parlamentinin Majilisi və Senatı ilə sıx əlaqələri dəstəkləyir. S. Qafarova 2024-cü ildə dövlət səfəri zamanı Qazaxıstan Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycan Parlamentinə səfərini səmimiyyətlə xatırlayıb.
Bundan əlavə, ölkələr arasında dostluq deputat qrupunun fəaliyyət göstərdiyi, deputatların qarşılıqlı səfərlərinin həyata keçirildiyi və beynəlxalq parlament təşkilatlarının platformalarında müntəzəm görüşlərin təşkil olunduğu qeyd olunub. Milli Məclisin Sədri TürkPA-nın fəaliyyətinin birgə təkmilləşdirilməsinə hazır olduqlarını bildirib.
Görüşdə əməkdaşlığın gələcək mərhələləri, o cümlədən Qazaxıstan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun növbəti iclasının keçirilməsi məsələləri müzakirə olunub.

Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель встретился с Председателем Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сахибой Гафаровой.
Дипломат передал приглашение от имени Председателя Мажилиса Парламента РК Ерлана Кошанова на 14-ю Пленарную сессию ТюркПА, которая состоится 11-12 июня 2025 года в Астане.
А. Байель отметил высокую динамику казахско-азербайджанских отношений, укрепление торгово-экономических и транспортно-логистических связей, а также важность межпарламентского сотрудничества.
Посол подчеркнул позицию казахстанской стороны о необходимости повышения эффективности деятельности ТюркПА, ее дальнейшей институционализации и усиления в качестве авторитетной международной межпарламентской организации.
С. Гафарова, приняв приглашение, отметила, что одним из факторов, оказывающих позитивное влияние на двусторонние и многосторонние отношения является взаимодействие законодательных органов.
Спикер с удовлетворением подчеркнула, что Милли Меджлис Азербайджана поддерживает тесные контакты, как с Мажилисом, так и с Сенатом Парламента РК. С. Гафарова с теплотой вспомнила посещение азербайджанского Парламента Президентом Казахстана Касым-Жомартом Токаевым в ходе его государственного визита в 2024 году.
Кроме того, было отмечено, что между странами действует депутатская группа дружбы, проводятся взаимные визиты депутатов и регулярные встречи на площадках международных парламентских организаций. Председатель Милли Меджлиса также выразила готовность совместно совершенствовать деятельность ТюркПА.
В ходе встречи были обсуждены вопросы дальнейшего взаимодействия, в том числе проведения очередного заседания Межпарламентской группы дружбы Казахстан-Азербайджан.