Sahibə Qafarova Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb Sahibə Qafarova Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova mayın 15-də Çin Xalq Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Lu Mey ilə görüşüb.
Səfiri Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edən Sahibə Qafarova Azərbaycanın və Çinin bütün sahələrdə fəal qarşılıqlı fəaliyyət göstərdiyini, siyasi sahə ilə yanaşı, digər sahələrdə də uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu söyləyib. O, bu gün ölkələrimiz arasında münasibətlərin özünün ən yüksək inkişaf mərhələsinə - hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qalxdığını vurğulayıb.
Söhbət zamanı Prezident İlham Əliyevin Çin Xalq Respublikasına dövlət səfərinin əhəmiyyəti qeyd olunaraq, iki ölkə arasında imzalanan "Azərbaycan Respublikası ilə Çin Xalq Respublikası arasında hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması haqqında Birgə Bəyanat"ın münasibətlərimizin yüksək səviyyəsinin daha bir göstəricisi olduğu vurğulanıb. Prezident İlham Əliyevin sözügedən dövlət səfəri çərçivəsində Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının Daimi Komitəsinin sədri Cao Leji ilə görüşündə parlamentlərarası əməkdaşlığın genişləndirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıldığı qeyd olunub.
Görüşdə parlamentlərimiz arasında əlaqələrin ölkələrimiz arasında münasibətlərin mühüm tərkib hissəsini təşkil etdiyi diqqətə çatdırılaraq, parlamentlərarası əməkdaşlığın, o cümlədən parlamentlərin dostluq qrupları və komitələri arasında əlaqələrin inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Birgə Bəyanatda parlamentlər arasında əməkdaşlığa dair məsələlərin əks olunduğu ifadə edilib.
Spiker Sahibə Qafarova, özünün Çin Xalq Respublikasının Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının Daimi Komitəsinin sədri Cao Leji ilə görüşünü xatırlayaraq, bu cür təmasların əlaqələrin daha da genişlənməsinə xidmət etdiyini bildirib.
Görüşdə Azərbaycan və Çinin beynəlxalq müstəvidə də əməkdaşlıq etdikləri qeyd olunaraq, ölkələrimizin daim bir-birilərinin ərazi bütövlüyünü və suverenliyini dəstəklədikləri məmnunluqla vurğulanıb.
Səfir Lu Mey Cao Lejinin salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdıraraq, ölkəmizdəki diplomatik fəaliyyəti dövründə digər sahələrlə yanaşı, qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün səylər göstərəcəyini bildirib.

Сагиба Гафарова встретилась с новоназначенным в нашу страну послом Китайской Народной Республики
Сагиба Гафарова встретилась с новоназначенным в нашу страну послом Китайской Народной Республики Сагиба Гафарова встретилась с новоназначенным в нашу страну послом Китайской Народной Республики
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 15-го мая провела встречу с новоназначенной чрезвычайным и полномочным послом Китайской Народной Республики в нашей стране Лу Мэйем.
Поздравив посла с началом дипломатической деятельности в Азербайджане, Сагиба Гафарова коснулась всестороннего взаимодействия между Азербайджаном и Китаем, а также отметила наличие успешного сотрудничества не только в политической плоскости, но и в иных сферах. Она сказала, что сегодня отношения между нашими государствами достигли наивысшей стадии развития, а именно, всестороннего стратегического партнёрства.
В беседе отмечалась важность государственного визита Президента Ильхама Алиева в Китайскую Народную Республику, и было подчёркнуто, что подписанное между Азербайджанской Республикой и Китайской Народной Республикой «Совместное заявление об установлении всестороннего стратегического партнёрства» – очередное свидетельство высокого уровня наших двусторонних отношений. Как затем было сказано, в рамках указанного государственного визита Президент Ильхам Алиев провёл встречу с председателем Постоянного комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей Чжао Лэцзи, на которой состоялся обмен мнениями по вопросу расширения межпарламентского сотрудничества.
На встрече было также подчёркнуто, что связи между парламентами являются важным компонентом отношений между нашими странами, и было засвидетельствовано удовлетворение развитием межпарламентского сотрудничества, включая связи между группами дружбы и комитетами парламентов. Как было затем замечено, в Совместном заявлении отражены вопросы межпарламентского взаимодействия.
Спикер Сагиба Гафарова упомянула о своей встрече с председателем Постоянного комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей Чжао Лэцзи, сказав, что подобные контакты способствуют дальнейшему расширению сотрудничества.
Далее говорилось о сотрудничестве Азербайджана и Китая на международной арене, и с удовлетворением подчёркивалась неизменная поддержка наших государств территориальной целостности и суверенитету друг друга.
Посол Лу Мэй передала спикеру Милли Меджлиса приветствия Чжао Лэцзи и заявила о своей решимости прилагать все усилия в течение своей дипломатической деятельности в нашей стране для дальнейшего развития взаимосвязей – в том числе и между нашими законодательными собраниями.