https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_7f590ba7e92af21d44d615160_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova mayın 15-də Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Alim Bayel ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında münasibətlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da inkişafına təkan verdiyi diqqətə çatdırılıb. Spiker Sahibə Qafarova ötən il Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin Azərbaycana dövlət səfəri çərçivəsində Milli Məclisə də gəldiyini və dövlət başçısı ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayıb.
Söhbət zamanı xalqlarımız arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin böyük tarixə malik olduğu qeyd edilərək, xalqlarımızın hər zaman bir–birinə qarşılıqlı dəstək verməsindən məmnunluq ifadə edilib.
Parlamentlərimiz arasında əlaqələr haqqında danışan Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Azərbaycan ilə Qazaxıstan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Bu istiqamətdə əlaqələrin yüksələn xətt üzrə inkişafı təqdir edilib.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində parlamentarilərimizin qarşılıqlı fəaliyyətinin əhəmiyyəti də vurğulanaraq, xüsusilə TÜRKPA çərçivəsində əməkdaşlığın önəmi diqqətə çatdırılıb. Milli Məclisin sədri ölkəmizin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində əməkdaşlığa xüsusi əhəmiyyət verdiyini qeyd edərək, vurğulayıb ki, parlamentarilər də TÜRKPA-nı daha da gücləndirmək üçün birgə səyləri davam etdirməlidir. TÜRKPA çərçivəsində fəaliyyət xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırır, ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da dərinləşməsi və möhkəmlənməsi üçün böyük imkanlar yaradır.
Səfir Alim Bayel də ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələrdən məmnunluğunu bildirərək, Azərbaycan və Qazaxıstan arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər haqqında danışıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_7f590ba7e92af21d44d615160_o.jpg
15-го мая спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с чрезвычайным и полномочным послом Республики Казахстан в Азербайджане Алимом Байелем.
На встрече был проведён обмен мнениями о взаимоотношениях наших стран и парламентов. Отмечался вклад встречных визитов глав государств в дальнейшее развитие межгосударственных отношений. Спикер Сагиба Гафарова с удовлетворением упомянула прибытие Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Милли Меджлис в ходе его прошлогоднего государственного визита в Азербайджан, и свою встречу с главой государства.
Собеседники затронули богатую историю дружественных и братских связей между нашими народами и выразили удовлетворение их неизменной взаимоподдержкой.
Говоря о межпарламентских связях, спикер Милли Меджлиса подчеркнула, что совместная деятельность в сфере парламентаризма составляет один из существеннейших и положительных факторов двусторонних и многосторонних отношений между Азербайджаном и Казахстаном. Она также с похвалой отозвалась о нарастающих в этой сфере узах.
На встрече была подчёркнута важность сотрудничества наших парламентариев в международных организациях, и особо отмечена весомость взаимодействия в ТЮРКПА. Спикер Милли Меджлиса сказала, что наша страна придаёт особое значение сотрудничеству в рамках Организации Тюркских Государств, добавив, что парламентариям также следует продолжать совместные усилия по дальнейшему укреплению ТЮРКПА. Деятельность в рамках ТЮРКПА ещё более сближает наши народы и создаёт широкие возможности для дальнейшего углубления и укрепления связей между нашими странами.
Посол Алим Байель тоже выразил удовлетворение высоким уровнем взаимоотношений наших стран, а затем говорил о работе над расширением сотрудничества между Азербайджаном и Казахстаном.