https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5170af8ba09a68e112d9ae3cc_o.jpg
Unibank və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) arasında ticarət əməliyyatlarının dəstəklənməsinə yönəlmiş yeni tərəfdaşlıq razılaşması əldə olunub. EBRD Azərbaycanda ilk dəfə “Unibank”a Ticarətin Asanlaşdırılması Proqramı (TFP) çərçivəsində 5 milyon ABŞ dolları (təxminən 4.4 milyon avro) məbləğində maliyyələşmə limiti ayırıb. Azərbaycanın sistem əhəmiyyətli banklarından biri olan “Unibank”la bu razılaşma EBRD-nin Londonda keçirilmiş 2025-ci il İllik Yığıncağı çərçivəsində imzalanıb.
Bu əməkdaşlıq “Unibank”a özəl sektorun beynəlxalq ticarət əməliyyatlarını daha effektiv şəkildə maliyyələşdirməyə və dünya bankları ilə əlaqələri genişləndirməyə imkan verəcək. Eyni zamanda, bu təşəbbüs ölkənin qeyri-neft sektorunun inkişafına və idxal-ixrac əməliyyatlarının artmasına dəstək verir.
EBRD-nin Mərkəzi Asiya, Qafqaz və Türkiyə üzrə Maliyyə İnstitutları Direktoru Corc Orlov bildirib: “Londonda keçirilən EBRD İllik Yığıncağında “Unibank”dan olan həmkarlarımızı qarşılamaqdan məmnunam. Bu, bu il ərzində imzaladığımız ikinci razılaşmadır və bu dəfə xarici ticarətin dəstəklənməsi məqsədilə ticarət maliyyələşməsi xəttini açırıq. Əminəm ki, bu əməkdaşlıq “Unibank”ın ticarət maliyyələşməsi sahəsində fəaliyyətini genişləndirməsinə və Azərbaycanda ixrac-idxal əməliyyatlarının inkişafına töhfə verəcək.”
Unibank KB-nin Baş İnvestisiya İnzibatçısı Emin Rəsulzadə bildirib: “EBRD ilə əməkdaşlığımızın daha bir mərhələyə keçməsi bizim üçün qürurvericidir. Müştərilərimizin xarici ticarət əməliyyatlarının inkişafı istiqamətində atdığımız addımların belə nüfuzlu bir institut – EBRD tərəfindən tanınması və dəstəklənməsi bizim üçün böyük önəm daşıyır. Bu tərəfdaşlıq, “Unibank”ın Azərbaycanın qeyri-neft sektorunun inkişafına yönəlmiş strategiyasında mühüm yer tutur”.
EBRD-nin Ticarətin Asanlaşdırılması Proqramı hazırda 27 ölkədə fəaliyyət göstərir və 125-dən çox emissiya bankı, 800-dən artıq təsdiqləyici bankdan ibarət geniş şəbəkəni əhatə edir. Proqram yerli banklara təqdim olunan zəmanətlər vasitəsilə beynəlxalq ticarəti asanlaşdırır və yeni bazarlara çıxışı təşviq edir. EBRD Azərbaycanda aparıcı institusional investorlardan biridir – bank bu günədək ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində təxminən 4 milyard avro məbləğində 200-ə yaxın layihəyə sərmayə qoyub. Bankın yenilənmiş Azərbaycan strategiyası ölkənin qeyri-neft sektorunun və yerli maliyyə institutlarının dəstəklənməsinə, eləcə də yaşıl iqtisadiyyata sərmayələrin artırılmasına yönəlib.
“Unibank” KB ASC Azərbaycanın aparıcı kommersiya banklarından biridir. 33 ilə yaxın fəaliyyət dövründə Bank həm fiziki şəxslərə, həm də korporativ müştərilərə geniş çeşiddə bank xidmətləri göstərir. Unibank rəqəmsal bankçılıq və sahibkarlığın dəstəklənməsi sahəsində həyata keçirdiyi layihələrlə tanınır. Bank beynəlxalq tərəfdaşlıqlara açıqdır və xarici maliyyə institutları ilə əməkdaşlıq edərək yerli biznes üçün yeni maliyyə imkanları yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5170af8ba09a68e112d9ae3cc_o.jpg
A new partnership agreement has been reached between Unibank and the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) aimed at supporting trade operations. For the first time in Azerbaijan, the EBRD has allocated a trade financing limit of USD 5 million (approximately EUR 4.4 million) to Unibank under the Trade Facilitation Program (TFP). This agreement with Unibank, one of Azerbaijan's systemically important banks, was signed during the EBRD’s 2025 Annual Meeting in London.
This collaboration will allow Unibank to finance international trade operations in the private sector more effectively and expand its relationships with global banks. At the same time, the initiative will support the development of the country’s non-oil sector and increase import-export activities.
George Orlov, EBRD's Financial Institutions Director for Central Asia, Caucasus and Turkiye said: “I’m pleased to welcome our colleagues from Unibank at the EBRD Annual Meeting in London. This is our second agreement this year and this time we are opening a trade finance line to support foreign trade. “I trust this transaction will allow Unibank to expand its trade finance business and contribute to the growth of export-import operations in Azerbaijan.”
Emin Rasulzade, Chief Investment Officer of Unibank, commented: "It is a source of pride for us that our collaboration with the EBRD has reached a new stage. The recognition and support of such a prestigious institution as the EBRD for the steps we have taken to develop our clients' foreign trade operations is of great importance to us. This partnership plays a key role in Unibank's strategy to develop Azerbaijan’s non-oil sector.”
"The EBRD’s Trade Facilitation Program currently operates in 27 countries and covers a broad network of over 125 issuing banks and more than 800 confirming banks. The program facilitates international trade through guarantees provided to local banks and encourages access to new markets.
The EBRD is one of the leading institutional investors in Azerbaijan, having invested nearly EUR 4 billion in approximately 200 projects across various sectors of the economy. The bank's updated strategy for Azerbaijan focuses on supporting the country's non-oil sector, local financial institutions, and increasing investments in the green economy.
Unibank CB OJSC is one of Azerbaijan’s leading commercial banks. Over nearly 33 years of operation, the bank has provided a wide range of banking services to both individual and corporate clients. Unibank is known for its projects in digital banking and support for entrepreneurship. The bank is open to international partnerships and creates new financial opportunities for local businesses through collaborations with foreign financial institutions.