https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1b5b6bbfc5b24b236f4374666_o.jpg
16 may 2025-ci il tarixində rəqəmsal ödəmələrdə dünya lideri olan Visa şirkəti, sahibkarlar üçün maliyyə, biznes və bankçılıq xidmətləri təklif edən Birbank Biznes-lə birgə qadın sahibkarlığının dəstəyinə və inkişafına yönəlmiş She’s Next qlobal təşəbbüsünün Azərbaycanda üçüncü dalğasına start verir.
Təşəbbüs çərçivəsində “Uğur hekayəni yarat” təhsil və müsabiqə proqramı keçiriləcək. Proqram çərçivəsində iştirakçılar açar biznes bacarıqlarına yiyələnə, təcrübəli mentorların dəstəyini ala biləcəklər. Proqramın sonunda isə onlar öz bizneslərinin inkişafı üçün nəzərdə tutulan pul mükafatları uğrunda mübarizə aparmaq fürsəti əldə edəcəklər. Müsabiqənin mükafat fondu 60 000 manat təşkil edir.
“Uğur hekayəni yarat” müsabiqəsi iki kateqoriya üzrə keçirilir:
- Kiçik və Orta Bizneslər – bu kateqoriyada iştirak üçün illik dövriyyəsi 200 000 manatdan az olmayan sahibkar xanımlar müraciət edə bilərlər.
- Mikro Bizneslər – bu kateqoriyada iştirak üçün illik dövriyyəsi 200 000 manatadək olan sahibkar xanımlar müraciət edə bilərlər.
Müsabiqə çərçivəsində iştirakçılar bizneslərinin inkişaf planını işləyib münsifələr heyətinə təqdim edəcəklər.
Proqram dörd əsas mərhələdən ibarətdir:
1. Onlayn tədris: İştirakçılar bazar araşdırması, marketinq və satış, biznes fəaliyyətinin hüquqi aspektləri, strateji planlama və digər mövzular üzrə video mühazirələrdən yararlana biləcəklər. Mühazirələr 21 may 2025-ci il tarixindən etibarən She’s Next rəqəmsal platformasında yerləşdiriləcək.
2. Müsabiqədə iştirak üçün ərizələrin toplanması: 13 iyun 2025-ci il tarixinədək mühazirələrdə iştirak edən və test mərhələsindən uğurla keçən bütün iştirakçılar müsabiqədə iştirak üçün ərizə verə bilərlər. Ərizədə aşağıdakı məqamlar yer almalıdır:
- İştirakçının niyə finalçı olmağa layiq olduğunu bildirən motivasiya məktubu;
- İştirakçının biznesinə dair video təqdimat;
Seçim əsasında 10 finalçı müəyyən olunacaq. Ərizələrin qiymətləndirilməsi və seçim meyarları ilə layihənin saytında tanış olmaq olar.
3. Mentorluq sessiyaları: Azərbaycanın aparıcı biznes ekspertləri mentorlar qismində finalçılarla fərdi sessiyalar keçirəcəklər.
4. Final: 11 iyul 2025-ci il tarixində Bakıda finalçılar öz layihələrini peşəkar münsiflər heyətinə təqdim edəcəklər. Hər kateqoriyada 3 qalib biznesinin inkişafı üçün pul mükafatı əldə edəcək.
1-ci yer: hər kateqoriya üzrə 15 000 manat;
2-ci yer: hər kateqoriya üzrə 10 000 manat;
3-cü yer: hər kateqoriya üzrə 5 000 manat.
Müsabiqədə iştirak üçün 10 iyun 2025-ci il tarixinədək (daxil olmaqla) proqramın saytından ərizə ilə müraciət etmək lazımdır.
Birbank Biznes bu il ilk dəfə olaraq “She’s Next” təşəbbüsündə çıxış edir. Birbank Biznes təşəbbüsün əhatə dairəsinin genişləndirilməsinə mühüm töhfə verərək KOB-lar üçün yaradılan maliyyə və bankçılıq imkanları barədə məlumatları iştirakçılarla paylaşacaq və onlara bizneslərinin inkişafında kömək edə biləcək aktual bank məhsullarını təqdim edəcək. Birbank Biznes həmçinin “Uğur hekayəni yarat” proqramı çərçivəsində “Mikro Bizneslər” kateqoriyası iştirakçıları üçün ADA Universitetinin bazasında 4 əlavə canlı təlim təşkil edəcək.
Visa-nın Azərbaycan üzrə Baş direktoru və ölkə meneceri Nurlan Hacıyev layihəni yüksək qiymətləndirərək bildirib ki “Visa Azərbaycanda “She’s Next Empowered by Visa” təşəbbüsünə 2021-ci ildə start verib. Ötən dövr ərzində bu təşəbbüs minlərlə Azərbaycan qadınına bilik əldə etməyə, öz bizneslərini möhkəmləndirməyə kömək edib. Bu il “Uğur hekayəni yarat” proqramı həmin təşəbbüsü yeni səviyyəyə çıxarmağı hədəfləyir. Məzmunlu tədris planı, mentor dəstəyi və pul mükafatları sayəsində “She’s Next” daha çox qadına öz sahibkarlıq potensialını artırmağa kömək edəcək. Birbank Bizneslə birgə biz ödəmə innovasiyalarını inkişaf etdirməyə və Azərbaycanda sahibkarlığı dəstəkləməyə davam etməklə yanaşı uzunmüddətli əməkdaşlığımızı bu müştərək layihə ilə daha da gücləndiririk”.
She’s Next Empowered by Visa təşəbbüsünün üçüncü dalğası haqqında ətraflı məlumat və seçim meyarları ilə proqramın saytındakı qaydalar və iştirak şərtləri bölməsində tanış olmaq olar. Proqramın nəbzini tutmaq üçün onun WhatsApp-da rəsmi xəbərlər qrupuna qoşulun – orada xəbərlər, faydalı məqalələr və mühüm elanlar dərc ediləcək. Təşəbbüsün yeniliklərini həmçinin Visa-nın və Birbank Biznes-in rəsmi sosial şəbəkə hesablarından izləmək olar.
She’s Next Empowered by Visa haqqında
2019-cu ildən etibarən Visa şirkəti bütün dünyada She’s Next Empowered by Visa qlobal təşəbbüsünü həyata keçirir. 2021-ci ildə bu təşəbbüsə Azərbaycanda da start verilib; layihə öz biznesini inkişaf etdirməyə çalışan qadınlara kömək etməyə yönəlib. Ötən dövr ərzində 1000-dən çox qadın biznes seminarlarının dinləyicisi olub. 2022-ci ildə təşəbbüsün ikinci dalğası baş tutub və Visa Elevator Pitch müsabiqəsinin qalibləri öz bizneslərinin inkişafı üçün 15 000 manatadək mükafat qazanıblar.
Visa (NYSE: V[1]) rəqəmsal ödənişlər sahəsində dünya lideridir və dünyanın 200-dən çox ölkəsində istehlakçılar, biznes, maliyyə və hökumət təşkilatları arasında hər il həyata keçirilən 215 milyarddan çox maliyyə əməliyyatlarını dəstəkləyir. Şirkətin missiyası innovativ, rahat, etibarlı və təhlükəsiz ödəmə şəbəkəsi vasitəsilə dünyanı birləşdirməklə istehlakçıların rifahına xidmət etmək, biznes və iqtisadiyyat üçün davamlı inkişaf imkanlarını təmin etməkdir. Biz əminik ki, iqtisadi əlçatanlığın hamı üçün genişləndirilməsi bütün dünyada insanların güzəranını yaxşılaşdırır və pulların gələcək qlobal hərəkətinin əsası təşkil edəcək. Daha ətraflı məlumat üçün: visa.com.az.
Birbank Biznes haqqında
Sahibkarlığın inkişafına önəm verən Birbank Biznes Kapital Bank-ın əmtəə nişanı olaraq həm sahibkarların, həm də onların bizneslərinin inkişafına dəstək olur, biznes sahiblərinə innovativ və rahat məhsullar təqdim edir. Aşağı faizli mikro və biznes kreditləri, zaminsiz maliyyələşmə imkanları, POS terminallar, sürətli ödəniş sistemləri və digər rəqəmsal xidmətlər bu imkanlara daxildir. Bank üçün prioritet istiqamətlərdən biri rəqəmsal xidmətlərin, xüsusilə də mobil bankçılığın inkişafıdır. Azərbaycanda mikrokreditlərin tam onlayn verilməsini də ilk dəfə Birbank Biznes həyata keçirib. Biznes kartları vasitəsilə sahibkarlar bütün biznes xərclərini asanlıqla və nağdsız şəkildə həyata keçirə bilirlər. Eyni zamanda 300 000 AZN-dək rəqəmsal ani kredit, sürətli və funksional onlayn bankçılıq, eləcə də lizinq və zəmanət məhsulları ilə müştərilərin maliyyə ehtiyacları operativ şəkildə qarşılanır. Qeyd edək ki, son iki ildə Birbank Biznes-in onlayn kanalları vasitəsilə bankın müştərisi olan qadın sahibkarların sayı 1.5 dəfə artıb. Eyni zamanda, qadın sahibkarlara verilən mikro kreditlərin ümumi məbləği 5 dəfə çoxalıb. Bütün bunlar qadınların biznesə olan marağının və onların maliyyə əlçatanlığına çıxış imkanlarının genişləndiyini göstərir. Ətraflı məlumat üçün: https://birbank.business/

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1b5b6bbfc5b24b236f4374666_o.jpg
Баку, 16 мая 2025 года — Visa, мировой лидер в сфере цифровых платежей, в партнерстве с Birbank Biznes, поставщиком финансовых и банковских услуг для предпринимателей, запускают третью волну глобальной инициативы по поддержке женского предпринимательства She’s Next в Азербайджане.
В рамках инициативы состоится образовательная и конкурсная программа «Create your success story». Участницы программы овладеют ключевыми бизнес-навыками, получат поддержку опытных менторов, а в конце программы у них будет шанс побороться за денежные призы на развитие своего дела. Призовой фонд конкурса составляет 60 000 манат.
«Create your success story» проходит на конкурсной основе в двух категориях:
- Малый и средний бизнес — подать заявку могут владелицы бизнеса c годовым оборотом от 200 000 манат.
- Микробизнес — подать заявку могут владелицы бизнеса с годовым оборотом до 200 000 манат.
В рамках конкурса участницы разработают план по развитию своего бизнеса и представят его жюри.
Программа состоит из четырех ключевых этапов:
1. Онлайн-обучение. Участницы получат доступ к серии видео-лекций по таким темам, как исследование рынка, маркетинг и продажи, правовые аспекты ведения бизнеса, стратегическое планирование и другие темы. Лекции будут доступны с 21 мая 2025 года на платформе цифрового сообщества She’s Next.
2. Сбор заявок на участие в конкурсе. До 13 июня 2025 года все участницы, которые изучили лекции и прошли онлайн-тест, подтверждающий усвоенные знания, могут подать заявку на участие в конкурсе. Заявка должна состоять из:
- мотивационное письмо о том, почему участница должна стать финалисткой;
- видео-презентации бизнеса.
По итогам отбора будут определены 10 финалисток. С критериями оценки заявок и отбора можно ознакомиться на сайте проекта.
3. Менторская программа. Финалистки получат возможность пройти индивидуальные сессии у менторов — ведущих азербайджанских бизнес-экспертов.
4. Финал. 11 июля 2025 года в Баку финалистки презентуют свои проекты профессиональному жюри. 3 победительницы в каждой категории получат денежные призы на развитие своего дела:
1 место: 15 000 манат в каждой категории;
2 место: 10 000 манат в каждой категории;
3 место: 5 000 манат в каждой категории.
Подать заявку на участие можно по 10 июня 2025 года включительно на сайте программы.
В этом году партнером инициативы She's Next впервые выступает Birbank Biznes. Birbank Biznes внесет значительный вклад в масштабирование инициативы: поделится с участницами знаниями о финансовых и банковских возможностях для бизнеса, а также предоставит актуальные банковские продукты, которые помогут в развитии бизнеса. На базе Университета ADA в рамках программы «Create your success story» Birbank Biznes проведет 4 дополнительных офлайн-тренинга для участниц конкурса в категории "Микробизнес".
Visa запустила глобальную инициативу She’s Next Empowered by Visa в Азербайджане в 2021 году. С тех пор инициатива помогла тысячам азербайджанок приобрести знания, укрепить бизнес и найти поддержку в сообществе амбициозных единомышленниц. В этом году программа «Create your success story» выведет инициативу на новый уровень. Благодаря насыщенному учебному плану, менторской поддержке и денежным призам, She’s Next поможет еще большему количеству женщин усилить предпринимательский потенциал. Вместе с нашим стратегическим партнером Birbank Biznes мы продолжаем развивать платежные инновации и поддерживать предпринимательство в Азербайджане, укрепляя наше многолетнее сотрудничество новым совместным проектом», — отметил Нурлан Гаджиев, старший директор, региональный менеджер Visa в Азербайджане.
С подробной информацией о третьей волне She’s Next Empowered by Visa и этапах конкурса, а также критериями отбора можно ознакомиться на сайте программы в разделе правил и условий участия. Чтобы быть в курсе последних обновлений программы, присоединяйтесь к официальному новостному сообществу программы в WhatsApp, где будут публиковаться новости, полезные статьи и важные анонсы. Также вы можете следить за новостями инициативы на официальных страницах Visa и Birbank Biznes в социальных сетях.
Информация о She’s Next Empowered by Visa:
С 2019 года компания Visa реализует глобальную инициативу She’s Next Empowered by Visa во всем мире. Эта инициатива направлена на помощь женщинам, которые занимаются развитием своего бизнеса. В 2021 году инициатива была запущена в Азербайджане: более 1000 женщин прослушали образовательные семинары для бизнеса. В 2022 году состоялась вторая волна She’s Next: победительницы конкурса Visa Elevator Pitch получили до 15 000 манат на развитие своего дела.
Информация о Visa:
Visa (NYSE: V) – мировой лидер индустрии цифровых платежей. Visa обрабатывает платежные транзакции между потребителями, бизнесом, финансовыми и правительственными организациями в более чем 200 странах и территориях. Наша миссия – объединить мир с помощью инновационной, удобной, надежной и безопасной платежной сети, чтобы способствовать благополучию потребителей и процветанию бизнеса и экономики. Мы убеждены, что расширение доступа для всех в экономике помогает росту благосостояния людей по всему миру и станет основой для глобального движения денег в будущем. Узнайте больше на сайте visa.com.az.
Информация о Birbank Biznes:
Придавая первостепенное значение развитию предпринимательства, Birbank Biznes, будучи торговой маркой Kapital Bank-а, поддерживает развитие как предпринимателей, так и их бизнесов, предлагает им инновационные и удобные продукты, включая входят микро- и бизнес-кредиты с низкими процентными ставками, возможность получения финансирования без гарантии, POS-терминалы, системы быстрых платежей и другие цифровые услуги. Одним из приоритетных направлений деятельности банка является развитие цифровых сервисов, в частности мобильного банкинга. Birbank Biznes первым в Азербайджане внедрил микрокредитование полностью в онлайн-режиме. С помощью бизнес карт предприниматели могут с легкостью проводить все безналичные бизнес-платежи. Кроме того, мгновенный цифровой кредит в 300 000 манат, скоростной и функциональный онлайн-банкинг, а также продукты лизинга и гарантии оперативно отвечают финансовым ожиданиям клиентов. Следует отметить, что за последние два года количество предпринимательниц, являющихся клиентами банка через онлайн-каналы Birbank Biznes, увеличилось в 1,5 раза. При этом общий объем микрозаймов, предоставленных женщинам-предпринимателям, увеличился в 5 раз. Все это свидетельствует о том, что интерес женщин к бизнесу и их доступ к финансам неуклонно расширяются. Для подробной информации: https://birbank.business/