https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_778bf527e44555d3904481649_o.jpg
Azərbaycan Nəqliyyat və Kommunikasiya Holdinqinin (AZCON Holding) tərkibində fəaliyyət göstərən “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmov Pakistanın dəmir yolları üzrə dövlət naziri Bilal Azhar Kayani ilə görüşüb.
Görüşdə beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində Azərbaycan və Pakistan arasında dəmiryol sahəsində əməkdaşlığın səviyyəsindən məmnunluq ifadə olunub.
Beynəlxalq nəqliyyat marşrutları üzrə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, iki ölkə arasında yük dövriyyəsinin artırılması, eləcə də Pakistan-Əfqanıstan-Türkmənistan-Azərbaycan marşrutu üzrə konteyner daşımalarının təşkili imkanları müzakirə olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_778bf527e44555d3904481649_o.jpg
Today, Rovshan Rustamov, Chairman of Azerbaijan Railways CJSC (ADY), operating under the Azerbaijan Transport and Communications Holding (AZCON Holding), met with Bilal Azhar Kayani, Pakistan’s Minister of State for Railways.
The meeting centered on topics of mutual interest, with both sides expressing satisfaction with the existing level of railway cooperation between Azerbaijan and Pakistan within international organizational frameworks.
The sides also exchanged views on further expanding cooperation along international transport corridors, increasing freight traffic between the two countries, and exploring the potential for organizing container transportation along the Pakistan–Afghanistan–Turkmenistan–Azerbaijan route.