https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c44cae21dbd100477d69e296c_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Springer Nature” nəşriyyatının genişləndirilmiş Şərqi Avropa üzrə vitse-prezidenti Aliaksandr Birukou ilə professor-müəllim heyətinin və gənc tədqiqatçıların görüşü keçirilib.
Aliaksandr Birukou məruzəsində “Springer Nature”nin beynəlxalq nəşriyyat imkanları, Azərbaycandakı tədqiqatçılar üçün təqdim edilən açıq giriş (Open Access) təşəbbüsləri haqqında ətraflı məlumat verib. “Springer Nature”nin hər il 1,5 milyondan çox məqalə qəbul etdiyi, 410000-dən çox elmi məqalə yayımladığı, 2,9 milyarddan çox məzmun yüklədiyi iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb. Açıq girişin müəlliflər üçün daha faydalı olduğu və elmi kəşflərin cəmiyyətə sürətli çatmasını təmin etdiyi vurğulanıb. Konfrans materiallarının “Springer Nature” tərəfindən vacib nəşr forması kimi dəstəkləndiyi bildirilib.
Qeyd olunub ki, “Springer Nature” nəşriyyatında Azərbaycandan olan tədqiqatçılar üçün 50% APC (məqalə ödəniş haqqı) endirimi imkanı mövcuddur. Azərbaycanda “Springer Nature” nəşrlərində daha çox iştirak üçün xüsusi buraxılışlar və beynəlxalq konfranslardan çıxış materiallarının dərc olunması təşviq edilir. Təqdimatda “Springer Nature”nin dünyanın ən böyük elmi kitab nəşriyyatlarından biri olduğu vurğulanıb və kitab nəşri prosesi izah edilib.
Təqdimatın sonunda dil baryerinin aradan qaldırılması üçün avtomatik tərcümə xidmətləri və elmi nəşrdə AI/NLP texnologiyalarının rolu haqqında danışılıb və professor-müəllim heyətini maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c44cae21dbd100477d69e296c_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась встреча профессорско-преподавательского состава и молодых исследователей с вице-президентом по Восточной Европе издательства Springer Nature Александром Бирюковым.
В своем докладе Александр Бирюков предоставил подробную информацию о возможностях издательства Springer Nature и инициативах открытого доступа (Open Access), предлагаемых исследователям в Азербайджане. Участникам сообщено, что Springer Nature принимает более 1,5 миллиона статей каждый год, публикует более 410 000 научных статей и загружает более 2,9 миллиарда единиц контента. Было подчеркнуто, что открытый доступ более выгоден для авторов и обеспечивает более быстрое доведение научных открытий до общества. Было отмечено, что материалы конференции поддерживаются издательством Springer Nature как важный формат публикации.
Было отмечено, что издательство Springer Nature предоставляет исследователям из Азербайджана скидку в размере 50% на оплату стоимости статьи (APC). Для более широкого участия в изданиях Springer Nature в Азербайджане приветствуются специальные выпуски и публикация трудов международных конференций. В презентации подчеркивалось, что Springer Nature является одним из крупнейших издательств научных книг в мире, и объяснялся процесс издания книг.
Далее сказано об услуге автоматического перевода для преодоления языковых барьеров и роли технологий AI/NLP в научных публикациях, а также даны ответы на вопросы.