https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3cdea84da252ba3436c9d1fd4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsi və Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Yasamal rayon “Z.Xəlilov küç. 33” (BDU) ünvanı üzrə ərazi partiya təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə və “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr edilmiş “102 ilin işığı: Heydər Əliyev irsi və gələcəyə baxış” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə BDU-nun professor-müəllim heyəti, YAP Yasamal rayon təşkilatının nümayəndələri, fakültə tələbələri və partiyanın yeni üzvləri iştirak ediblər.
YAP Yasamal rayon “Z.Xəlilov küç. 33” (BDU) ünvanı üzrə ərazi partiya təşkilatının sədri, professor Zahid Cəfərov Ulu Öndər Heydər Əliyevin müasir, müstəqil Azərbaycanın qurulmasındakı misilsiz xidmətlərindən, dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsi və gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi istiqamətində apardığı siyasətdən danışıb. O qeyd edib ki, Ulu Öndərin siyasi kursu Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Geologiya fakültəsinin dekanı, dosent Mamoy Mansurov çıxışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin dövlət siyasətində gənclər, təhsil və elm istiqamətinin daim önəmli yer tutduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, Ümummilli Liderin diqqət və qayğısı nəticəsində elmin inkişafı dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birinə çevrilib, bu sahədə davamlı islahatlar həyata keçirilib.
Fakültənin Ümumi və tarixi geologiya kafedrasının müdiri, professor Nazim İmamverdiyev Ulu Öndərin hakimiyyətdə olduğu illərdə təbii ehtiyatların tədqiqi və onların qorunmasına yönəlik dövlət siyasəti barədə ətraflı məlumat verib. O, gənc geoloqların bu irsi dərindən mənimsəməsinin vacibliyini vurğulayıb. Professor Nazim İmamverdiyev öz tələbəlik illərini xatırlayaraq, o dövrdə də Ulu Öndərin gənclərə olan xüsusi diqqətinin, onların elmə və təhsilə yönləndirilməsində oynadığı rolun unudulmaz olduğunu vurğulayıb.
Sonra Ulu Öndərin zəngin dövlətçilik irsini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib. Tədbirin sonunda YAP-a yeni qəbul olunmuş tələbələrə üzvlük vəsiqələri təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_3cdea84da252ba3436c9d1fd4_o.jpg
Мероприятие под названием «Свет 102 лет: наследие Гейдара Алиева и взгляд в будущее» совместно организовано Геологическим факультетом Бакинского государственного университета (БГУ) и территориальной партийной организацией партии «Ени Азербайджан» (ПЕА) по адресу «ул. З. Халилова, 33» (БГУ) Ясамальского района.
Мероприятие посвящено 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева и «Году Конституции и суверенитета».
Председатель территориальной партийной организации ПЕА Ясамальского района по адресу «ул. З. Халилова 33» (БГУ), профессор Захид Джафаров рассказал о заслугах великого Гейдара Алиева в становлении Азербайджана, проведенной им политике по укреплению государственности и воспитанию молодежи в духе патриотизма. Оратор отметил, что политический курс великого лидера успешно продолжает Президент Ильхам Алиев.
В своем выступлении декан геологического факультета, доцент Мамой Мансуров подчеркнул, что молодежь, образование и наука всегда играли важную роль в государственной политике великого лидера Гейдара Алиева. Он сообщил, что развитие науки стало одним из основных направлений государственной политики, и в этой сфере были реализованы реформы.
Заведующий кафедрой, профессор Назим Имамвердиев предоставил информацию о государственной политике, направленной на изучение природных ресурсов и их охрану в годы правления великого лидера. Он подчеркнул важность глубокого усвоения этого наследия молодыми геологами. Вспоминая студенческие годы, Назим Имамвердиев подчеркнул особое внимание великого лидера к молодежи и его роль в ее ориентации на науку и образование.