2025-ci ilin yanvar-aprel ayları üzrə operativ məlumatlara əsasən, 4 ayda respublikada 9,1 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) hasil edilib. Hasilatın 5,3 milyon tonu “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 1,3 milyon tonu (kondensat) “Şahdəniz”in, 0,2 milyon tonu (kondensat) “Abşeron” yatağının payına düşüb. SOCAR üzrə neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 2,3 milyon ton təşkil edib.
Bu dövr ərzində 7,8 milyon ton neft (kondensatla birlikdə) ixraca nəql olunub. Bunun 6,6 milyon tonu konsorsiumların, 1 milyon tonu SOCAR-ın, 0,2 milyon tonu isə “Abşeron” yatağının payına düşüb.
Qeyd edək ki, bu ilin aprel ayında gündəlik neft (kondensatla birlikdə) hasilatı 75,1 min ton (566 min barrel) olub. Bunun 61,6 min tonunu (455 min barrel) xam neft, 13,5 min tonunu (111 min barrel) kondensat təşkil edib.
4 ay ərzində neftin emalı 1,8 milyon ton təşkil edib.
2025-ci ilin yanvar-aprel aylarında ölkədə 16,7 milyard kubmetr təbii qaz hasil edilib. Qazın 4,5 milyard kubmetri “Azəri-Çıraq-Günəşli”nin, 9 milyard kubmetri “Şahdəniz”in, 0,5 milyard kubmetri “Abşeron” yatağının, 2,7 milyard kubmetrə yaxını isə SOCAR-ın payına düşüb.
Hesabat dövründə xaricə qaz satışı 8 milyard kubmetr təşkil edib. Bundan 4 milyard kubmetr Avropaya, 3,1 milyard kubmetr Türkiyəyə (o cümlədən TANAP-la 1,9 milyard kubmetr), 0,9 milyard kubmetr Gürcüstana satılıb.
“Azəri-Çıraq-Günəşli” və “Şahdəniz” yataqları istismara veriləndən 1 may 2025-ci il tarixinədək 656,8 milyon tona yaxın neft (kondensatla birlikdə), 480 milyard kubmetr qaz hasil edilib. “Azəri-Çıraq-Günəşli”dən 606,9 milyon ton neft, 234,2 milyard kubmetr qaz, “Şahdəniz”dən isə 49,9 milyon tona yaxın kondensat, 245,8 milyard kubmetr qaz çıxarılıb. Bundan 1 may 2025-ci il tarixinədək təqribən 654,9 milyon ton neft, 176,5 milyard kubmetr qaz ixraca nəql edilib.

According to the operative data for January-April 2025, Azerbaijan produced 9.1 million tons of oil (including condensate) during these months. Azeri-Chirag-Gunashli accounted for 5.3 million tons of oil production, Shah Deniz for 1.3 million tons (condensate), and Absheron for 0.2 million tons (condensate). SOCAR's oil output amounted to 2.3 million tons (including condensate).
During this period, the volume of exported oil, including condensate, amounted to 7.8 million tons. Among these, consortium accounts for 6.6 million tons, SOCAR for 1 million ton, Absheron for 0.2 million tons.
It should be noted that in April 2025, the daily production of oil (including condensate) was 75.1 thousand tons (566 thousand barrels). Among these, 61.6 thousand tons (455 thousand barrels) were crude oil, 13.5 thousand tons (111 thousand barrel) were condensate.
Oil refining during four months amounted to 1.8 million tons.
In January - April 2025, Azerbaijan produced 16.7 billion cubic meters of natural gas. 4.5 bcm of gas production extracted from ACG, while 9 bcm from Shah Deniz. Absheron and SOCAR produced 0.5 bcm and 2.7 bcm gas, respectively.
During the reporting period, gas sales amounted to 8 bcm. 4 bcm of gas were sold to Europe, 3.1 bcm to Türkiye (1.9 bcm through TANAP), and 0.9 bcm to Georgia.
Since its commissioning till 1 May 2025, 656.8 million tons oil (including condensate) and 480 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli and Shah Deniz. 606.9 million tons of oil, 234.2 bcm of gas were extracted from Azeri-Chirag-Gunashli, and about 49.9 million tons of condensate and 245.8 bcm of gas from Shah Deniz. From this to 1 May 2025, about 654.9 million tons of oil and 176.5 billion cubic meters of gas were exported.