https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_e89d4a1ef343a858b392b6b8f_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsində “Mamır-transplantat vasitəsi ilə Bakı şəhəri və Abşeron yarımadasında hava çirklənməsinin biomonitorinqi” adlı elmi seminar keçirilib.
Elmi seminarda fakültənin “Ekoloji kimya” ixtisası üzrə qiyabi doktorantı Orxan Hacıyev mövzu üzrə təqdimat edib. Tədqiqat işinə kimya elmləri doktoru, professor Sevinc Hacıyeva və kimya elmləri namizədi, dosent Zərifə Vəliyeva elmi rəhbərlik edirlər.
Məruzəçi biomonitorinqin müasir ekoloji tədqiqatlarda rolu, seçilmiş metodologiya və əldə olunmuş nəticələr haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, ilk dəfə olaraq Azərbaycanda tətbiq edilən “mamır-transplantat” texnikası çərçivəsində torf mənşəli “Sphagnum girgensohnii” növündən istifadə edilib, bu mamırın yüksək sorbsiya qabiliyyəti və atmosfer çirkləndiricilərinə qarşı həssaslığı onun seçilməsini əsaslandırıb.
Tədqiqat çərçivəsində Rusiya Federasiyasının ekoloji cəhətdən təmiz regionundan toplanmış mamır nümunələri Bakı və Abşeron yarımadasında 21 müxtəlif nöqtədə ekspozisiyaya məruz qoyulub. Üç aylıq müddət ərzində hava çirkləndiricilərini toplayan bu nümunələr daha sonra neytron-aktivləşmə analizi (NAA), atom-absorbsiya spektroskopiyası (AAS) və qaz xromatoqrafiyası üsulları ilə təhlil olunub. Təhlilin nəticələrinə görə, bəzi nöqtələrdə ağır metalların və polisiklik aromatik karbohidrogenlərin (PAK) konsentrasiyası fon göstəricilərindən əhəmiyyətli dərəcədə yüksək olub. ArcGIS texnologiyasının köməyi ilə çirklənmə göstəricilərinin məkan üzrə paylanması vizuallaşdırılıb və “isti nöqtələr” xəritə şəklində təqdim olunub.
Seminarda vurğulanmışdır ki, “mamır-transplantat” texnikası həm iqtisadi baxımdan sərfəli, həm də uzunmüddətli atmosfer monitorinqi üçün effektiv yanaşmadır. İşin nəticələri atmosferin çirklənmə dərəcəsinin qiymətləndirilməsi, ekoloji risklərin aşkarlanması və regional ekoloji siyasətin planlaşdırılması baxımından mühüm tətbiq potensialına malikdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_e89d4a1ef343a858b392b6b8f_o.jpg
На факультете экологии и почвоведения Бакинского государственного университета (БГУ) прошел научный семинар на тему «Биомониторинг загрязнения воздуха в Баку и на Апшеронском полуострове с использованием трансплантатов мхов».
На семинаре с докладом по теме выступил докторант Орхан Гаджиев. Научное руководство исследовательской работой осуществляют доктор химических наук Севиндж Гаджиева и кандидат химических наук Зарифа Велиева.
Докладчик представил информацию о роли биомониторинга в современных экологических исследованиях, выбранной методологии и полученных результатах. Он отметил, что впервые в Азербайджане в рамках технологии «мох-трансплант» был использован торфяной вид «Sphagnum girgensohnii», выбор которого оправдан его высокой сорбционной способностью и чувствительностью к атмосферным загрязнителям.
В рамках исследования образцы мха, собранные в экологически чистом регионе России, были экспонированы в 21 точке Баку и Апшеронского полуострова. Образцы, в которых в течение трех месяцев собирались загрязняющие вещества в воздухе, затем были проанализированы с помощью нейтронно-активационного анализа, атомно-абсорбционной спектроскопии и газовой хроматографии. По результатам анализа концентрации тяжелых металлов и полициклических ароматических углеводородов в некоторых точках значительно превышали фоновые значения. С помощью технологии ArcGIS было визуализировано пространственное распределение показателей загрязнения и «горячие точки» представлены в виде карты.
На семинаре было подчеркнуто, что метод «мох-трансплант» является экономически выгодным и эффективным подходом для долгосрочного мониторинга атмосферы. Результаты работы имеют значительный прикладной потенциал при оценке степени загрязнения атмосферы, выявлении экологических рисков и планировании региональной экологической политики.