https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5fd4f55216e9b8e380be39638_o.jpg
19 may 2025-cil tarixində saat 16:00-da Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Belarus Respublikasının “Nesvij” Milli Tarix-Mədəniyyət Muzey-Qoruğunun “Nesvij–dünya mədəniyyətinin irsi” adlı sərgisinin açılışı baş tutacaq. Sərgi Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Belarus Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi və “Nesvij” Milli Tarix-Mədəniyyət Muzey-Qoruğunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilir. 23 planşetin yer alacağı ekspozisiyada muzey-qoruğun yerləşdiyi XVI-XVIII əsrlərə aid Nesvij qəsrinin eksteryer və interyer təsvirləri, həmçinin ekspozisiya zallarının fotoları, eləcə də videoçarx nümayiş etdiriləcək.
Böyük Litva Knyazlığının zəngin ailəsi olmuş Radzivillərin iqamətgahı kimi xidmət göstərmiş Nesvij qəsrində intibah gözəlliyinin, barokko dinamikasının və klassisizm nizamının mükəmməl vəhdəti izlənilir. UNESCO-nun Ümumdünya İrs Siyahısına daxil edilmiş bu möhtəşəm memarlıq abidəsi Belarus, eləcə də Avropa mədəniyyətinin canlı ensiklopediyası hesab edilə bilər. O özündə qəsrlə yanaşı, qəsr istehkamlarını və böyük park ansamblını birləşdirir. Bu gün Nesvij qəsri və onun təxminən əlli muzey zalı qədim və müasir Belarus mədəniyyətinin nailiyyətlərini nümayiş etdirən xüsusi məkandır.
Sərgi çərçivəsində ziyarətçilər üçün interaktiv ünsiyyətə əsaslanan “Saray ziyafətlərinin ənənələri” adlı ekskursiya təşkil olunacaq. Proqrama saray ziyafətlərinin ayrılmaz hissəsi olan rəqs sənəti, saray mətbəxinin ekzotikası, şahzadə ovlarının təşkilinin özəllikləri kimi mövzular, intellektual əyləncə və oyunlar daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_5fd4f55216e9b8e380be39638_o.jpg
19 мая 2025 года в 16:00 в Азербайджанском национальном музее искусств состоится открытие выставки Национального историко-культурного музея-заповедника «Несвиж» Республики Беларусь под названием «Несвиж – наследие мировой культуры». Выставка организована Азербайджанским национальным музеем искусств и музеем-заповедником «Несвиж» при поддержке Министерств культуры Азербайджанской Республики и Республики Беларусь.
Замок Несвиж, служивший резиденцией богатой семьи Радзивиллов Великого княжества Литовского, является ярким примером гармоничного сочетания ренессансной красоты, барочной динамики и классической упорядоченности. Этот выдающийся памятник архитектуры, включенный в Список всемирного наследия ЮНЕСКО, можно по праву считать живой энциклопедией культуры как Беларуси, так и всей Европы. В его состав входят не только сам замок, но и оборонительные укрепления, а также большой парковый ансамбль. Сегодня Несвижский замок и около пятидесяти его музейных залов являются особым пространством, демонстрирующим достижения как древней, так и современной белорусской культуры.
В экспозиции, состоящей из 23 планшетов, будут представлены изображения экстерьеров и интерьеров замка Несвиж XVI–XVIII веков, где расположен музей-заповедник, фотографии выставочных залов, а также будет демонстрироваться видеоролик.
В рамках выставки для посетителей будет организована экскурсия под названием «Традиции дворцовых пиров», основанная на интерактивном общении. В программу входят такие актуальные темы, как искусство танца – неотъемлемая часть дворцовых приемов, экзотика придворной кухни, особенности организации княжеской охоты, а также интеллектуальные развлечения и игры.