https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_d08246632e5c98e52fad663fe_o.jpg
ECOLEAD (Ətraf mühitin gücləndirilməsi: maarifləndirmə və hüquq-mühafizə tədbirləri) layihəsi çərçivəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş ağacəkmə aksiyası keçirilib.
Paytaxtın Suraxanı rayonunda keçirilən aksiya zamanı Azərbaycan Respublikasının Baş prokuroru Kamran Əliyev, prokurorluğun rəhbər heyəti və prokurorluq əməkdaşları, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev və Universitetin əməkdaşları, habelə Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Dövlət Ekoloji Təhlükəsizlik Xidməti, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin Yaşıllaşdırma Təsərrüfatı Birliyi və Bakı şəhəri Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinin rəhbər heyəti və əməkdaşlarının iştirakı ilə 2 ha ərazidə 500 ədəd ağac əkilib.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə Baş Prokurorluğun təşəbbüsü əsasında icrasına başlanılan “ECOLEAD” layihəsi çərçivəsində bu günədək Bakı şəhərinin Suraxanı, Nəsimi, Binəqədi, Yasamal və Xətai rayonları ərazisində ümumilikdə 10 ha ərazidə 2200-dən çox ağac əkilib.
Hazırda Baş Prokurorluq, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Bakı Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qarabağ Universiteti tərəfindən birgə həyata keçirilən “ECOLEAD” layihəsindən irəli gələn məqsədlərin gələcəkdə də icrası nəzərdə tutulur.

Проект ECOLEAD успешно реализуется
В рамках проекта ECOLEAD («Укрепление окружающей среды: просветительство и правоохранительные меры») прошла акция по посадке деревьев, посвященная 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. В ходе акции в Сураханском районе было высажено 500 деревьев на площади 2 гектара.
В мероприятии приняли участие генеральный прокурор Кямран Алиев, руководство и сотрудники прокуратуры, ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев и сотрудники вуза, а также руководство и сотрудники Государственной службы экологической безопасности Министерства экологии и природных ресурсов, Объединения зелёных хозяйств Исполнительной власти города Баку и Исполнительной власти Сураханского района.
Отметим, что в рамках проекта ECOLEAD на сегодняшний день в Сураханском, Насиминском, Бинагадинском, Ясамальском и Хатаинском районах города Баку высажено более 2200 деревьев на общей площади 10 гектаров.