https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2bf51e4bb9ee362f04e0294d4_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində Ümummilli Liderin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Ulu Öndər Heydər Əliyevin, eləcə də şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sədr Fuad Muradov çıxışında Ulu Öndərin müstəqil Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin qorunması və möhkəmlənməsindəki yorulmaz fəaliyyətini xatırladıb. Azərbaycan diasporunun formalaşması, vahid diaspor şəbəkəsinin yaradılması üçün hərtərəfli düşünülmüş, məqsədyönlü siyasətindən bəhs edib. Prezident İlham Əliyevin tapşırıqları, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə milli-mədəni irsimizin qorunub saxlanması, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması, Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə ardıcıl və davamlı işlərin görüldüyünü, müxtəlif ölkələrdə Azərbaycan evlərinin açıldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Ulu Öndərin 100 illik yubileyinə həsr edilmiş “Böyük sənət hamisi” sənədli filmindən bir hissə və “Heydər Əliyev və diaspor quruculuğu” adlı videoçarx nümayiş olunub.
Xalq rəssamı Ömər Eldarovun tələbəsi, heykəltəraş, kinorejissor Namiq Hüseynov “Heydər Əliyev: milli-mənəvi dəyərlərin hamisi” mövzusunda çıxış edib. Ulu Öndərin yalnız siyasi lider deyil, həm də xalqın mədəniyyətini, ənənələrini və dəyərlərini qorumağa və inkişaf etdirməyə çalışan bir şəxsiyyət olduğunu diqqətə çatdırıb. Heykəltəraş dahi lider Heydər Əliyevin büstünü komitəyə hədiyyə edib.
Daha sonra Komitənin gənc əməkdaşları, “Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Kömək” İctimai Birliyinin sədri Mariya Atanasova-Hüseynova və digər çıxışçılar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan xalqı qarşısındakı böyük tarixi xidmətlərini qeyd edib, əvəzolunmaz lider kimi yaddaşlarda əbədi yaşayacağını söyləyiblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_2bf51e4bb9ee362f04e0294d4_o.jpg
Мероприятие в Государственном комитете по работе с диаспорой, посвященное 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера, началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения минутой молчания светлой памяти великого лидера Гейдара Алиева, а также наших шехидов.
Председатель Фуад Мурадов напомнил о неутомимой деятельности общенационального лидера по защите и укреплению независимости суверенной Азербайджанской Республики, говорил о его всесторонне продуманной, целенаправленной политике по формированию азербайджанской диаспоры и созданию единой диаспорской сети. Он отметил, что по поручению Президента Ильхама Алиева, инициативе Первого вице-президента Мехрибан Алиевой и при поддержке Фонда Гейдара Алиева проводится последовательная и постоянная работа, направленная на сохранение нашего национально-культурного наследия, организационное становление проживающих за рубежом азербайджанцев, доведение азербайджанских реалий до мировой общественности, в различных странах открываются дома Азербайджана.
На мероприятии были показаны отрывок из документального фильма “Большой покровитель искусства”, посвященного 100-летнему юбилею великого лидера, и видеоролик “Гейдар Алиев и диаспорское строительство”.
Ученик народного художника Омара Эльдарова, скульптор, кинорежиссер Намиг Гусейнов выступил на тему “Гейдар Алиев: покровитель национально-духовных ценностей”. Он довел до внимания, что великий лидер был не только политическим лидером, но и личностью, стремящейся хранить и развивать культуру, традиции и ценности народа. Скульптор подарил комитету бюст гениального лидера Гейдара Алиева.
Затем молодые сотрудники комитета, председатель Общественного объединения “Содействие развитию азербайджано-болгарской дружбы” Мария Атанасова-Гусейнова и другие рассказали о больших исторических заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева перед азербайджанским народом, подчеркнули, что он всегда будет жить в памяти людей как несравненный лидер.