Unibank və AYİB tərəfdaşlığı yenidən başlayır: Azərbaycanda KOB-lara 10 milyon ABŞ dolları məbləğində dəstək
Unibank və AYİB tərəfdaşlığı yenidən başlayır: Azərbaycanda KOB-lara 10 milyon ABŞ dolları məbləğində dəstək Unibank və AYİB tərəfdaşlığı yenidən başlayır: Azərbaycanda KOB-lara 10 milyon ABŞ dolları məbləğində dəstək
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) “Unibank Kommersiya Bankı” ASC-yə 10 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit ayırıb. Yerli valyutada təqdim olunan bu kredit vəsaiti Azərbaycandakı mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin (MKOB) maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək.
Bu əməkdaşlıq AYİB ilə Unibank arasında tərəfdaşlığın bərpasını ifadə etməklə yanaşı, Azərbaycanda özəl sektorun inkişafı üçün əhəmiyyətli bir mərhələ sayılır. Əməliyyatın məqsədi güclü və çevik maliyyə tərəfdaşı olan Unibank vasitəsilə ölkədəki KOB-ların rəqabət qabiliyyətini artırmaq, onların maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını genişləndirməkdir.
Kredit vəsaitinin ayrılması ilə bağlı imzalanma mərasimində bildirilib ki, AYİB bununla yanaşı, “Unibank”ın MKOB-lar üzrə kredit strategiyası, məhsulları və monitorinq mexanizmlərinin inkişafına dəstək göstərəcək. Bu proses çərçivəsində bankda ekoloji və sosial idarəetmə sisteminin formalaşdırılması da nəzərdə tutulur.
“Unibank”ın İdarə Heyəti sədrinin müavini Heybət Qədirov bildirib: “ Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə Unibank arasında əməkdaşlığın tarixi uzun illərə dayanır. Biz çox məmnunuq ki, bu faydalı əməkdaşlıq yenidən başlayır. Unibank olaraq KOB sektorunun inkişafını və ölkədə dayanıqlı iqtisadi artımı prioritet istiqamətlərimizdən biri hesab edirik. Bu əməkdaşlıq bizə sahibkarlara daha çox maliyyə dəstəyi göstərmək imkanı yaradacaq. Cəlb olunan vəsait “Unibank”ın KOB kreditləşməsi üzrə strategiyasını daha da gücləndirəcək və ölkə iqtisadiyyatının şaxələndirilməsinə töhfə verəcək.”
AYİB-in Azərbaycandakı rəhbəri Natali Mouravidze bildirib: “Unibank kimi sistem əhəmiyyətli bir maliyyə tərəfdaşımızla əməkdaşlığımızı yenidən başlatmaqdan məmnunuq. Bu kimi razılaşmalar ölkə iqtisadiyyatı üçün olduqca önəmlidir. Təqdim olunan bu maliyyə paketi ilə biz həm yerli bizneslərin inkişafına dəstək oluruq, həm də ölkənin maliyyə sektorunun kreditvermə potensialını gücləndiririk.”
Unibank haqqında:
Unibank KB ASC Azərbaycanın aparıcı kommersiya banklarından biridir. Bank həm fiziki, həm də hüquqi şəxslərə geniş spektrli bank xidmətləri təqdim edir. Rəqəmsal bankçılıq və sahibkarlığın dəstəklənməsi sahəsində tanınan Unibank, beynəlxalq maliyyə institutları ilə əməkdaşlıq etməklə yerli bizneslər üçün yeni imkanlar yaradır.
AYİB haqqında
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) isə Azərbaycanda aparıcı institusional investorlardan biri olmaqla, bu günədək ölkə üzrə demək olar ki, 200 layihəyə 4 milyard avroya yaxın sərmayə qoyub. Bankın yenilənmiş ölkə strategiyası qeyri-neft sektorunun və yaşıl iqtisadiyyatın inkişafını hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_588d926304bf5b9fbe3563c6c_o.jpg
European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) is providing a loan of up to US$ 10 million to Unibank Commercial Bank OJSC. The loan, which is disbursed in local currency, will be redirected toward financing micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) in the Republic of Azerbaijan.
This partnership marks not only a renewal of cooperation between EBRD and Unibank but also a significant milestone in the development of the private sector in the Republic of Azerbaijan. The transaction aim is to enhance the competitiveness of local SMEs and expand their access to financial resources through a strong and agile financial intermediary like Unibank.
At the signing ceremony, it was noted that EBRD would also support Unibank in developing its MSME lending strategy, product offerings, and monitoring mechanisms. As part of this process, the implementation of an environmental and social management system at the bank is also planned.
Heybat Gadirov, Deputy Chairman of the Management Board of Unibank, stated: “Unibank’s cooperation with European Bank for Reconstruction and Development traces back many years, and we are very pleased to restore this productive partnership. At Unibank, we consider the development of the SME sector and the sustainable growth of the national economy among our strategic priorities. This collaboration will enable us to provide greater financial support to entrepreneurs. The raised funds will further strengthen Unibank’s SME lending strategy and contribute to the diversification of the national economy.”
Nataly Mouravidze, EBRD Head of the Republic of Azerbaijan, highlighted: “We are pleased to reboot our partnership with Unibank, a systemically important financial institution in the Republic of Azerbaijan. Agreements like this are highly valuable for the country’s economy. With this financial package, we are supporting the growth of local businesses and enhancing the lending capacity of the financial sector.”
About Unibank:
Unibank CB OJSC is one of the leading commercial banks in Azerbaijan. The bank provides a wide range of financial services to both individuals and corporate clients. Known for its leadership in digital banking and support for entrepreneurship, Unibank collaborates with international financial institutions to create new financial opportunities for local businesses.
About EBRD:
European Bank for Reconstruction and Development is one of the largest institutional investors in Azerbaijan, having invested close to €4 billion in nearly 200 projects across the country. The Bank’s renewed country strategy focuses on supporting the non-oil sector and the green economy.