TuranBank ağacəkmə aksiyasında iştirak edib
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibəti ilə təşkil edilən ağacəkmə aksiyasına qoşulub.
Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının birgə təşkilatçılığı ilə artıq 3 ildir təşkil edilən genişmiqyaslı ağacəkmə aksiyasında assosiasiyaların məsul şəxləri və üzv təşkilatların 250-yə yaxın nümayəndəsi iştirak edib.
Ölkədə meşə fondunun bərpası və yaşıllıqların salınması məqsədi ilə Abşeron rayonu Müşfiqabad qəsəbəsində 50 hektar ərazidə 30 mindən yuxarı iqlimə uyğun müxtəlif növ ağacların əkilməsi və suvarma sisteminin qurulması nəzərdə tutulub. Aksiya zamanı 1 hektar ərazidə 625 ədəd Eldar şamı və zeytun ağacları iştirakçılar tərəfindən əkilib.
Məlumat üçün bildirək ki, bu aksiya Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı (Mərkəzi Bank), Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA), Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası, Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyası (AMFA), Azərbaycan Fond Bazarı İştirakçıları Assosiasiyası və Azərbaycan Fintex Assosiasiyası (AzFina) arasında 13 mart 2023-cü il tarixində “Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü il dönümü münasibəti ilə ağacəkmə tədbirləri üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu” çərçivəsində həyata keçirilir. Memorandumun məqsədi tərəflərin iştirakı ilə 2023-cü ildən başlayaraq 10 il ərzində hər il 100 000 ağac olmaqla, ümumilikdə 1 000 000 ağacın əkilməsi ilə əlaqədar müvafiq işlərin görülməsindən ibarətdir.
Qeyd edək ki, TuranBank ölkəmizdə yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması səylərini bundan sonra da davam etdirəcək Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi ilə birgə planetimizin mühafizəsi üçün mübarizədə, ətraf mühit naminə görülən tədbirlərdə aktiv iştirak edəcəkdir.

ТуранБанк принял участие в акции по посадке деревьев
ТуранБанк принял участие в акции по посадке деревьев ТуранБанк принял участие в акции по посадке деревьев
ТуранБанк, один из ведущих банков страны, присоединился к акции по посадке деревьев, организованной по случаю 100-летия со дня рождения Гейдара Алиева.
В масштабной акции по посадке деревьев, которая уже 3 года организуется Центральным банком Азербайджанской Республики, Министерством экологии и природных ресурсов и Ассоциацией банков Азербайджана, приняли участие ответственные лица ассоциаций и около 250 представителей организаций-членов.
В целях восстановления лесного фонда и озеленения страны на площади 50 гектаров в поселке Мушфигабад Абшеронского района планируется посадить более 30 тысяч деревьев различных видов, подходящих для климата, и установить систему орошения. В ходе акции участниками было посажено 625 деревьев эльдарской сосны и оливы на площади 1 гектар.
Для вашего сведения, данная кампания реализуется в рамках “Меморандума о взаимопонимании по сотрудничеству в области посадки деревьев по случаю 100-летия со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева”, подписанного 13 марта 2023 года между Министерством экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, Центральным банком Азербайджанской Республики (Центральный банк), Ассоциацией банков Азербайджана (АБА), Ассоциацией страховщиков Азербайджана, Ассоциацией микрофинансирования Азербайджана (AMFA), Ассоциацией участников фондового рынка Азербайджана и Ассоциацией Fintex Азербайджана (AzFina). Целью меморандума является проведение соответствующих работ по посадке в общей сложности 1 000 000 деревьев, по 100 000 деревьев в год, начиная с 2023 года, в течение 10 лет. Следует отметить, что ТуранБанк продолжит свои усилия по защите и увеличению зеленых насаждений в нашей стране и совместно с Министерством экологии и природных ресурсов будет активно участвовать в борьбе за защиту нашей планеты и в мерах, принимаемых ради окружающей среды.