https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_73a27ec7b82fef424877794a7_o.jpg
8 may 2025-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin və Mərkəzi Gömrük Hospitalının birgə təşkilatçılığı ilə, Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin, Azərbaycan Respublikası Masallı Rayon İcra Hakimiyyətinin, Azərbaycan Ürək və Sağlamlıq Assosiasiyasının və “Ascent” şirkətinin dəstəyi ilə Masallı rayonunda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş "Ana və Uşaq Sağlamlığı: Mövcud Problemlərə Müasir Baxış" mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans keçirilib. İlk öncə konfrans iştirakçıları və rəsmi qonaqlar Masallı rayonunda Ulu Öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edib, dahi şəxsiyyətin abidəsi önünə gül dəstələri düzərək, xatirəsini böyük hörmət və ehtiramla yad ediblər. Sonra nümayəndə heyəti Heydər Əliyev Mərkəzini ziyarət edərək, Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinin müxtəlif dövrlərini əks etdirən zəngin sərgilərlə və ekspozisiyalar ilə yaxından tanış olublar.
“Ana və Uşaq Sağlamlığı: Mövcud Problemlərə Müasir Baxış” mövzusunda Beynəlxalq Elmi Konfrans Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə öz işinə başlayıb. Tədbir iştirakçıları Azərbaycan dövlətçiliyinin memarı, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi uğrunda canlarından keçmiş qəhrəman vətən övladlarının əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Masallı rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Araz Əhmədov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Konfransın rəsmi açılış hissəsində çıxış edən Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, Əməkdar həkim, t.ü.f.d. Ceyhun Məmmədov Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, dahi şəxsiyyət Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycanın müstəqilliyi və inkişafı naminə həyata keçirdiyi misilsiz xidmətlərindən, ölkəmizin ictimai həyatının bütün sahələrində olduğu kimi səhiyyə sahəsində, ana və uşaq sağlamlığının qorunması istiqamətində həyata keçirilmiş islahatlardan danışıb. Ceyhun Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycanda ana və uşaq sağlamlığının qorunmasına xidmət edən dövlət siyasətinin əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş, hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilir və bu istiqamətdə daim genişmiqyaslı işlər görülür. Belə ki, son illərdə həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər sayəsində Azərbaycanda mama-ginekologiya, ana və uşaqların sağlamlığının təmin edilməsi sahəsində tibbi xidmətlərin keyfiyyəti xeyli yüksəldilmiş, mama-ginekologiya, pediatriya və neonatologiya üzrə kadr potensialı əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirilmişdir.
Çıxışının sonunda Ceyhun Məmmədov Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin təşkilatçılığı ilə tibbin müxtəlif aktual mövzularda keçirilən konfrans, konqres və elmi tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib, konfransın işinə uğurlar arzu edərək hər kəsi sessiyalarda fəal iştirak etməyə, fikir və təkliflərini bölüşməyə təşviq edib.
Konfransın rəsmi açılış hissəsində, eyni zamanda Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, ürək-damar cərrahı, t.e.d., Əməkdar həkim Rəşad Mahmudov və TƏBİB-in icraçı direktorunun müavini Araz Nəsirov çıxış ediblər.
Məruzəçilər çıxışlarında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəyə rəhbərlik etdiyi dövrlərdə səhiyyə sahəsinə göstərdiyi xüsusi diqqət və qayğı, ana və uşaq sağlamlığının müdafiəsi və inkişaf etdirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi misilsiz xidmətlərindən söz açıblar. Həmçinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən bu konfransın mama-ginekologiya, ana və uşaq sağlamlığı sahəsində müasir elmi yanaşmaların paylaşılması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və milli səhiyyə sistemində tətbiqi istiqamətində əhəmiyyətli bir platforma olduğu vurğulanıb.
Konfransın rəsmi açılış hissəsindən sonra elmi hissə Azərbaycan, Türkiyə və İngiltərənin aparıcı tibb müəssisələrində çalışan yüksəkixtisaslı mütəxəssislər çıxış ediblər. Konfransın “Mamalıq Patalogiyaları” , “Ginekologiyada müasir müalicələr” və “Ginekologiyada müasir müalicələr” mövzularında olan panellərində Böyük Britaniyanın Birmingem Qadın və Uşaq Hospitalının mama-ginekoloqu, t.ü.f.d. Fidan İsrafil-Bəyli, Türkiyənin Avropa Asiya Mama-Ginekologiya Dərnəyinin rəhbəri, qadın xəstəlikləri və doğum uzmanı Məlahət Atasevər, Mərkəzi Gömrük Hospitalının Mama-ginekologiya şöbəsinin rəisi, t.ü.f.d. Təranə Bayramova, Laboratoriya şöbəsinin rəisi, b.ü.f.d. Səbinə İbrahimova, Azərbaycan Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunun Mamalıq-ginekologiya kafedrasının müdiri, t.e.d., Prof. Dr. Leyla Rzaquliyeva, Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, ürək-damar cərrahı Rəşad Mahmudov, Türkiyənin Ankara Yıldırım Beyazıt Universitetinin Uşaq sağlamlığı və xəstəlikləri bölməsinin professoru Prof. Dr. Nihal Demirel və Mərkəzi Gömrük Hospitalının pediatr-neonatoloq-reanimatoloqu Təranə Göyüşova təqdimatlarla çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, konfransda yerli həkimlərlə beynəlxalq ekspertlər arasında təcrübə mübadiləsinin təmin edilməsi üçün panel müzakirələri və sual-cavab sessiyaları təşkil olunub. Konfransın hər bir iştirakçısına 7 DTT balı və sertifikat təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_73a27ec7b82fef424877794a7_o.jpg
8 мая 2025 года была проведена Международная научная конференция на тему «Здоровье матери и ребенка: современный взгляд на существующие проблемы», посвященная 102-й годовщине со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева. Мероприятие было организовано совместно Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики и Центральным Таможенным Госпиталем при поддержке Объединения по управлению медицинскими территориальными подразделениями (TƏBİB), Исполнительной власти Масаллинского района Азербайджанской Республики, Ассоциации «Сердца и здоровья» Азербайджана и компании "Ascent".
Вначале участники конференции и официальные гости посетили памятник Великому лидеру Гейдару Алиеву в Масаллинском районе, возложили цветы к памятнику гениальной личности и с большим уважением почтили его память. Затем делегация посетила Центр Гейдара Алиева и ознакомилась с богатыми выставками и экспозициями, отражающими различные периоды жизни и деятельности Великого лидера.
Международная научная конференция на тему «Здоровье матери и ребенка: современный взгляд на существующие проблемы» начала свою работу исполнением Государственного гимна Азербайджанской Республики. Участники мероприятия минутой молчания почтили память архитектора современного Азербайджанского государства, Общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева и героических сынов Родины, отдавших свои жизни за освобождение наших земель от оккупации.
На открытии мероприятия выступил глава Исполнительной власти Масаллинского района Араз Ахмедов, который поприветствовал участников и пожелал успехов в работе конференции.
Выступивший на официальной части конференции начальник Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, заслуженный врач, к.м.н. Джейхун Мамедов рассказал о беспримерных заслугах архитектора и основателя Азербайджанского государства, гениальной личности, Общенационального лидера Гейдара Алиева в деле независимости и развития Азербайджана, о реформах, проводимых в сфере здравоохранения и направленных на охрану здоровья матери и ребенка, также о реформах в других областях общественной жизни. Джейхун Мамедов отметил, что основу государственной политики по охране здоровья матери и ребенка в Азербайджане заложил Общенациональный лидер Гейдар Алиев. В настоящее время его политика успешно продолжается Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и Первым вице-президентом Мехрибан Алиевой, и в этом направлении постоянно проводится широкомасштабная работа. Благодаря целенаправленным мерам, реализованным за последние годы, в Азербайджане значительно улучшилось качество медицинских услуг в области акушерства и гинекологии, охраны здоровья матери и ребенка, а также был существенно укреплен кадровый потенциал в акушерстве и гинекологии, педиатрии и неонатологии.
В конце своего выступления Джейхун Мамедов дал подробную информацию о конференциях, конгрессах и научных мероприятиях, организованных Управлением Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета по различным актуальным медицинским темам, пожелал успешной работы конференции и призвал всех активно участвовать в сессиях и делиться своими идеями и предложениями.
На официальном открытии конференции также выступили начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, заслуженный врач, сердечно-сосудистый хирург, д.м.н. Рашад Махмудов и заместитель исполнительного директора TƏBİB Араз Насиров.
В своих выступлениях докладчики говорили об особом внимании и заботе, которые в период руководства страной Общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял сфере здравоохранения, и о его беспрецедентных заслугах в деле охраны и развития здоровья матери и ребенка. Также было подчеркнуто, что данная конференция, организованная Управлением Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, является важной площадкой для обмена современными научными подходами в области акушерства и гинекологии, охраны здоровья матери и ребенка, изучения международного опыта и его применения в отечественной системе здравоохранения.
После официального открытия конференции в научной части выступили высококвалифицированные специалисты, работающие в ведущих медицинских учреждениях Азербайджана, Турции и Великобритании.
На панелях конференции на темы «Акушерская патология», «Современные методы лечения в гинекологии» и «Актуальные проблемы неонатологии и педиатрии» выступили с докладами врач акушер-гинеколог Бирмингемской Женской и Детской Больницы Великобритании, PhD Фидан Исрафил-Бейли, глава Европейско-Азиатской Ассоциации Акушерства и гинекологии Турции, специалист акушер-гинеколог Малахат Атасевер, начальник отделения Акушерства и гинекологии Центрального Таможенного Госпиталя, к.м.н. Тарана Байрамова, начальник Лабораторного отделения, к.б.н. Сабина Ибрагимова, заведующая кафедрой Акушерства и гинекологии Азербайджанского Государственного Института Усовершенствования Врачей, д.м.н., профессор Лейла Рзагулиева, начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, сердечно-сосудистый хирург, д.м.н. Рашад Махмудов, профессор кафедры Детского здоровья и педиатрии Университета Йылдырым Беязыт Доктор Нихал Демирель (Анкара, Турция) и врач педиатр-неонатолог-реаниматолог Центрального Таможенного Госпиталя Тарана Гоюшова.
В рамках конференции были организованы панельные дискуссии и сессии вопросов и ответов, обеспечивающие обмен опытом между местными врачами и международными экспертами. Каждому участнику конференции было присуждено 7 баллов НМО и вручен сертификат.