BDU və Özbəkistanın Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutu arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
BDU və Özbəkistanın Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutu arasında anlaşma memorandumu imzalanıb BDU və Özbəkistanın Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutu arasında anlaşma memorandumu imzalanıb
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Özbəkistanın Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutu arasında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Sənədi BDU-nun rektoru Elçin Babayev və Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutunun rektoru Şuxrat Teşayev imzalayıblar.
Rektor Elçin Babayev bildirib ki, 1919-cu ildə BDU fəaliyyətə başlayanda onun ilk fakültələri məhz Tarix-filologiya və Tibb fakültələri olub. Hazırda BDU-da biologiya, kimya, biokimya, biofizika, biotexnologiya, genetika və s. kimi tibbə yaxın sahələr üzrə mütəxəssislər hazırlanır, tədqiqatlar aparılır. Bundan əlavə, BDU-da ICESCO-nun ixtisaslaşmış Biotibbi materiallar kafedrası da fəaliyyət göstərir. Rektor Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutu ilə adıçəkilən sahələr üzrə ortaq elmi tədqiqatların aparılması, birgə elmi konfransların təşkil edilməsi üçün geniş imkanların olduğunu diqqətə çatdırıb.
Əbu Əli İbn Sina adına Buxara Dövlət Tibb İnstitutunun rektoru Şuxrat Teşayev 35 illik tarixə malik ali təhsil müəssisəsinin 10 min tələbəsi, 3 klinikasının olduğunu bildirib. O, imzalanan memorandumun hər iki ali təhsil ocağının inkişafına töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Memorandumda birgə layihǝlǝrin, konfrans, sərgi, seminar, simpozium, qısamüddətli kursların, təlimlərin keçirilməsi, ortaq elmi-tədqiqatların aparılması nəzərdə tutulur. Elmi jurnallarda birgə nəşrlər, ortaq akademik proqramların hazırlanması, təlimlərin keçirilməsi, akademik, inzibati heyətin, tələbə, magistrant, doktorant və tədqiqatçıların mübadiləsi kimi məsələlər də memorandumda öz əksini tapıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_1710485d239ad7434a0f31a66_o.jpg
Подписан меморандум о взаимопонимании между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Бухарским государственным медицинским институтом имени Абу Али ибн Сино Узбекистана.
Документ подписали ректоры БГУ Эльчин Бабаев и Шухрат Тешаев.
Ректор Эльчин Бабаев рассказал, что, когда в 1919 году начал свою деятельность БГУ, его первыми факультетами были историко-филологический и медицинский. В настоящее время в вузе читаются курсы, ведется подготовка специалистов и проводятся исследования в областях, близких к медицине, таких как биология, химия, биохимия, биофизика, биотехнологии, генетика. Кроме того, в БГУ действует специализированная кафедра биомедицинских материалов ИСЕСКО. Ректор отметил, что с Бухарским государственным медицинским институтом имеются возможности для проведения совместных научных исследований и организации совместных конференций по вышеуказанным направлениям.
Ректор Шухрат Тешаев сообщил, что в возглавляемом им вузе, имеющем 35-летнюю историю, обучается 10 тысяч студентов и имеется 3 клиники. Он выразил уверенность, что меморандум будет способствовать развитию обоих вузов.
Меморандум предусматривает проведение совместных проектов, конференций, выставок, семинаров, симпозиумов, курсов, тренингов, а также научных исследований. В меморандуме также нашли отражение такие вопросы, как совместные публикации в научных журналах, разработка совместных академических программ, проведение стажировок, обмен научно-педагогическим и административным персоналом, студентами, магистрантами, докторантами и научными сотрудниками.