https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c8c9aa3b726f571eebd98d1e7_o.jpg
Böyük Britaniyanın Tibbi Tədqiqatlar Şurasının (MRC) Molekulyar Biologiya İnstitutunun Hesabalama Struktur Biologiyası qrupunun rəhbəri, Əməkdar elm xadimi Qərib Mürşüdov Bakı Dövlət Universitetində (BDU) “Zülalların üç ölçülü quruluşu” mövzusunda mühazirə deyib.
Rektor Elçin Babayev BDU-nun Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin məzunu olan Qərib Mürşüdovun dünyada bioinformatika sahəsində tanınmış mütəxəssis olduğunu bildirib. O qeyd edib ki, professor Qərib Mürşüdov bioinformatika, zülalların üç ölçülü quruluşlarının öyrənilməsi sahəsindəki tədqiqatları ilə nəinki BDU-nun, Azərbaycanın və türk dünyasının fəxrinə çevrilib. Məhz bu xidmətlərinə görə tanınmış alim 2022-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görülüb.
Sonra söz qonağa verilib. Professor Qərib Mürşüdov təqdimatında struktur biologiya haqqında məlumat verib, bu elm sahəsinin bioloji prosesləri, zülalların və molekulların quruluşunu öyrəndiyini deyib. O diqqətə çatdırıb ki, zülallar orqanizmdə olan proseslərin hər mərhələsində iştirak edir. Ona görə də zülalların üç ölçülü quruluşlarının öyrənilməsi fundamental bioloji proseslərin başa düşülməsinə kömək edir. Bu isə öz növbəsində xəstəliklərlə mübarizə aparmaq üçün dərmanların hazırlanmasında istifadə oluna bilər. Tanınmış alim vurğulayıb ki, dünyada zülal quruluşlarını öyrənən minlərlə laboratoriya var. Zülalların verilənlər bankında 235 min zülal quruluşu haqqında məlumat olduğunu bildirən alim onların öyrənmə üsulları (rentgen kristalloqrafiyası, elektron mikroskopiya və maşın öyrənmə-proqnozlaşdırma) barədə tələbələrə məlumat verib. Süni zəkadan istifadə edərək zülal quruluşlarının öyrənilməsinin mövcud durumu və perspektivləri barədə fikirlərini bölüşüb.
O, struktur biologiyanın geniş perspektivlərə malik olduğunu, gələcəkdə daha sürətlə inkişaf edəcəyini deyib. Hesablama struktur biologiyasında müasir üsulların inkişafına, Azərbaycandakı gənclərin bir hissəsini bu elmi istiqamətə yönəltməyə böyük ehtiyac olduğunu vurğulayıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_c8c9aa3b726f571eebd98d1e7_o.jpg
Руководитель группы вычислительной структурной биологии Института молекулярной биологии Совета медицинских исследований Великобритании, заслуженный деятель науки Гариб Муршудов прочитал лекцию на тему «Трехмерная структура белков» в Бакинском государственном университете (БГУ).
Ректор Эльчин Бабаев сообщил, что Гариб Муршудов, выпускник факультета прикладной математики и кибернетики БГУ, является всемирно известным специалистом в области биоинформатики. Он отметил, что профессор Гариб Муршудов своими исследованиями в области биоинформатики и изучения трехмерных структур белков стал гордостью не только БГУ, но и Азербайджана и тюркского мира. Именно за эти заслуги в 2022 году ученому было присвоено почетное звание «Заслуженный деятель науки».
Профессор Гариб Муршудов в своей презентации предоставил информацию о структурной биологии, отметив, что эта область науки изучает биологические процессы и структуру белков и молекул. Он отметил, что белки участвуют на каждом этапе процессов в организме. Таким образом, изучение трехмерной структуры белков помогает понять фундаментальные биологические процессы. Это, в свою очередь, может быть использовано для разработки лекарств для борьбы с болезнями. Ученый подчеркнул, что по всему миру существуют тысячи лабораторий, изучающих структуры белков. Заявив, что база данных белков содержит информацию о 235 000 белковых структур, ученый предоставил информацию о методах исследования. Он поделился своими мыслями о современном состоянии и перспективах изучения белковых структур с помощью искусственного интеллекта. Гость сказал, что структурная биология имеет широкие перспективы и в будущем будет развиваться более быстрыми темпами. Он подчеркнул большую необходимость в разработке современных методов в вычислительной структурной биологии и направлении части молодежи Азербайджана в это научное направление.