https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_31069e938bb7e188ca5ea8631_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Geologiya fakültəsində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş “Yer təkinin öyrənilməsi və mineral xammal ehtiyatlarının proqnozlaşdırılması” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilir.
Geologiya fakültənin dekanı, dosent Mamoy Mansurov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan elminə, xüsusilə geologiya sahəsinə göstərdiyi böyük diqqət və qayğıdan danışıb. O bildirib ki, Azərbaycanda geologiya elminin, xüsusilə neft-qaz yataqlarının işlənməsi, mineral xammal ehtiyatlarının öyrənilməsi, dağ-mədən sənayesinin, seysmologiyanın inkişafı Ulu Öndərin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndərin hakimiyyəti illərində Azərbaycanda aparılmış məqsədyönlü siyasətin nəticəsində öz mineral resurslarımızdan istifadə təşəkkül tapıb. Çətin bir şəraitdə “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması da Azərbaycanın inkişafını səciyyələndirən əsas amillərdən biri kimi tarixə yazılıb.
Milli Məclisin üzvü Aydın Hüseynov çıxışında Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyi və elminin inkişafındakı misilsiz rolundan bəhs edib. Bildirib ki, məhz Ulu Öndərin uzaqgörən siyasəti nəticəsində elmi kadr hazırlığı və ali təhsil sistemində əsaslı dönüş yaranıb, Bakı Dövlət Universiteti isə bu strategiyanın mərkəzi pilləsində qərar tutub. Universitet Azərbaycanın ilk və aparıcı ali təhsil müəssisəsi kimi ölkənin intellektual potensialının formalaşmasında mühüm rol oynayıb. Aydın Hüseynov əlavə edib ki, Ulu Öndər Azərbaycanın yeraltı və yerüstü sərvətlərinin elmi əsaslarla araşdırılması və qorunmasını milli təhlükəsizlik məsələsi kimi dəyərləndirib.
BDU-nun Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə Ulu Öndərin təbii sərvətlərin qorunması və səmərəli istifadəsi istiqamətində həyata keçirdiyi siyasətdən, onun geologiya və faydalı qazıntılar sahəsindəki uzaqgörən strategiyasından söz açıb. O, bu siyasi və iqtisadi xəttin bu gün də aktual olduğunu və elmi inkişafın mühüm dayağına çevrildiyini vurğulayıb.
Daha sonra Seysmologiya və yer təkinin fizikası kafedrasının professoru Vaqif Qədirov və Ümumi və tarixi geologiya kafedrasının dosenti Ələddin Məmmədəlizadənin Azərbaycanın və Rusiyanın neft yataqlarında bir quyuya düşən illik hasilatın lokal dəyişmələri və bu dəyişmələrin dinamikası, Yer kürəsinin geoxronoloji cədvəl üzrə formalaşması və geoloji inkişaf mərhələlərinə dair elmi məruzələri dinlənilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_31069e938bb7e188ca5ea8631_o.jpg
На геологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась республиканская научная конференция на тему «Изучение недр Земли и прогнозирование ресурсов минерального сырья», посвященная 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Декан геологического факультета Мамой Мансуров рассказал о внимании и заботе, проявляемых общенациональным лидером Гейдаром Алиевым к азербайджанской науке, особенно в области геологии. Он отметил, что развитие геологической науки в Азербайджане, особенно разработка нефтяных и газовых месторождений, изучение полезных ископаемых, развитие горнодобывающей промышленности и сейсмология связано с именем великого лидера. В годы правления великого лидера в Азербайджане было налажено использование собственных минеральных ресурсов. Подписание «Контракта века» также вошло в историю как один из основных факторов, характеризующих развитие Азербайджана.
Депутат Милли Меджлиса Айдын Гусейнов в своем выступлении рассказал о роли великого лидера Гейдара Алиева в развитии азербайджанской государственности и науки. Он отметил, что именно в результате политики великого лидера произошли коренные изменения в подготовке научных кадров и системе высшего образования, и Бакинский государственный университет оказался в центре этой стратегии. Будучи первым и ведущим высшим учебным заведением в Азербайджане, университет сыграл важную роль в формировании интеллектуального потенциала страны. Айдын Гусейнов добавил, что великий лидер считал изучение и охрану подземных и наземных ресурсов Азербайджана вопросом национальной безопасности.
Заведующий кафедрой полезных ископаемых БГУ, академик Васиф Бабазаде рассказал о политике, проводимой великим лидером в отношении охраны и эффективного использования природных ресурсов, и его дальновидной стратегии в области геологии и полезных ископаемых. Он подчеркнул, что эта политическая и экономическая линия актуальна и сегодня и стала важной опорой научного развития.
Затем были заслушаны научные доклады профессора кафедры сейсмологии и физики недр Вагифа Гадирова и доцента кафедры общей и исторической геологии Аладдина Мамедализаде.