https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4164625dae2ea88d303c323a4_o.jpg
Bu, Qazaxıstan ilə Azərbaycan arasında ikitərəfli ticarət münasibətlərinin inkişafında yeni mərhələnin başlanğıcını qoyur.
innews.media Kazinform agentliyinə istinadən xəbər verir ki, bu münasibətlə "Ak Bıday Terminal" ASC-nin İdarə Heyətinin Sədri Nurlan Erkojaulı işgüzar səfərlə Bakıya gəlib.
Səfər proqramına aqrar logistika və ticarət sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlmiş bir sıra əsas görüşlər daxil olub. BTT rəhbərliyi ilə keçirilən işgüzar görüş çərçivəsində tərəflər terminalın əməliyyat proseslərini, taxılın qəbul və saxlanması ilə bağlı texniki detalları, eləcə də tədarükün genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər.
Səfər zamanı diplomatik əlaqələrə xüsusi diqqət yetirilib. Nurlan Erkojaulı Qazaxıstanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Alim Bayel ilə görüş keçirib. Görüşdə ticarət-iqtisadi əlaqələrin inkişafına dair ikitərəfli yol xəritəsinin müddəalarına uyğun olaraq ixrac həcmlərinin artırılması perspektivləri müzakirə olunub.
Tərəflər həmçinin mövcud logistik problemlərə toxunublar və təchizat zəncirlərinin dayanıqlığının və səmərəliliyinin artırılması üzrə təkliflərlə mübadilə aparıblar. BTT-yə taxıl göndərişlərinin həcminin artırılması və infrastrukturun modernləşdirilməsi təşəbbüsləri də diqqət mərkəzində olub.
"Ak Bıday Terminal" ASC-nin İdarə Heyətinin Sədrinin işgüzar səfəri Qazaxıstan və Azərbaycanın aqrar əməkdaşlığın aktivləşdirilməsində qarşılıqlı marağını bir daha nümayiş etdirdi. Qazaxıstan buğdasının Azərbaycana tədarükü ixrac marşrutlarının genişləndirilməsi və Qafqaz-Xəzər regionunda, eləcə də onun hüdudlarından kənarda iqtisadi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi istiqamətində strateji addım kimi qiymətləndirilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-05/_innews_4164625dae2ea88d303c323a4_o.jpg
Бакинский зерновой терминал (БЗТ) принял первую партию казахстанской пшеницы, что ознаменовало собой новый виток в развитии торговых связей между Казахстаном и Азербайджаном.
В связи с этим в Баку с рабочим визитом прибыл председатель Правления АО «Ак Бидай Терминал» Нурлан Еркожаулы, передает Kazinform.
Программа поездки включала серию ключевых встреч, направленных на укрепление сотрудничества в области аграрной логистики и торговли. В рамках деловой встречи с руководством БЗТ стороны обсудили операционные процессы терминала, технические детали приема и хранения зерна, а также возможности расширения поставок.
Особое внимание в ходе визита было уделено дипломатическим взаимодействиям. Нурлан Еркожаулы провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным послом Республики Казахстан в Азербайджане Алимом Байель. Темой обсуждения стали перспективы увеличения объемов экспорта в соответствии с положениями двусторонней дорожной карты по развитию торгово-экономических связей.
Стороны также затронули текущие логистические вызовы и обменялись предложениями по повышению устойчивости и эффективности цепочек поставок. Были также обсуждены инициативы по модернизации инфраструктуры и увеличению объемов отгрузок зерна на БЗТ.
Рабочая поездка председателя Правления АО «Ак Бидай Терминал» подчеркнула взаимную заинтересованность Казахстана и Азербайджана в активизации аграрного сотрудничества. Поставки казахстанской пшеницы в Азербайджан рассматриваются как стратегический шаг к расширению экспортных направлений и укреплению экономических связей в Кавказско-Каспийском регионе и за его пределами.